Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обсерваторията в Рожен навърши 42 години

Снимка: Fb/Физически факултет на СУ, зала А205

Националната астрономическа обсерваторията - Рожен навърши 42 години. Какви изследвания и наблюдения провеждат учените, пред Радио София разказа нейният директор, доц. д-р Никола Петров.

"Ние сме инициатори за това, да бъдем в една глобална мрежа за наблюдаване на астероиди и изследване най-вече на такива, които имат хазартно поведение на движение, с потенциал да могат да се ударят в нашата планета. Още от самото й отваряне преди 42 години ние продължаваме да бъдем в една такава световна мрежа, където вече участват над 26 обсерватории. Когато говорим за астероиди, всъщност един от най-известните астрономи в България и по света - академик Кирил Попов още през 60-те години е направил можеби най-добрия модел за определяне на траекториите на астероиди и комети, в това число и в Слънчевата система", сподели доц. д-р Петров.

Той допълни, че този модел продължава да се използва и до днес от всички астрономи по света.

"Вероятността да ни удари астероид или комета е 100%, въпросът е "кога". За сега ние не можем да реагираме на подобни сблъсъци, но има програми, чрез които смятаме, че в следващите 10-15 години човечеството ще бъде в състояние да отклонява астероиди или комети от техните пътища, от гледна точка на това, превантивна мярка за сблъсък със Земята", коментира специалистът. Той добави също:

"Ние разполагаме в нашата обсерватория в Рожен основно с оптични телескопи. Тоест, ние регистрираме светлина, която е видима и за човешките очи. Най-големият ни телескоп е с диаметър на огледалото 2 метра, имаме още няколко по-малки, като тази година официално се надявам, че ще открием един нов телескоп, отново оптически с диаметър на огледалото си 1.5 м.", каза доц. д-р Никола Петров. По думите му най-отдалечените космически обекти, които могат да се наблюдават с телескопа са на разстояние 9 милиарда светлинни години.

Относно новия телескоп, доц. д-р Петров заяви, че от откриването на обсерваторията през 1981 г. до днес такава придобивка не е имало. Съоръжението притежава нова електроника, прецизно насочване и  добро следене на обектите по небето. Освен, че с него много от астрономическите задачи ще бъдат решавани по-прецизно, очаква се и обсерваторията да се сдобие с нов радиотелескоп.

"Нека докато мислим за други светове, повечко да отдаваме и внимание на това как да запазим света, в който живеем. Разрушавайки го, не съм убеден, че ще имаме достатъчно време да тераформираме друга планета", подчерта доц. д-р Никола Петров.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Зорница Карагьозова - член на Гражданско сдружение

Има ли в България здравна политика за болните от деменция?

Има ли в България здравна политика за специализирана грижа и подкрепа на болните от Алцхаймер и какво се прави за превенция и профилактика на деменцията. Отговорите на тези въпроси дава Зорница Карагьозова , член на Гражданско сдружение "Алцхаймер- България" и представител на страната ни в Групата на непрофесионалните болногледачи към сдружение..

публикувано на 16.01.25 в 14:03

Фондация "Григор Димитров" се включва в мисията на "Заедно в час"

Фондация "Григор Димитров" подкрепи с дарение "Заедно в час". Фондацията на най-известния български тенисист ще дарява значителни средства за минимален период от две години. Средствата ще бъдат използвани за програмата "Училища за пример“. Партньорството между двете фондации датира от 2023 г., каза пред Радио София Нели Кочева - ръководител..

публикувано на 16.01.25 в 12:48
Рисунка на Екатерина Колева, 10 г.

Деца рисуват "Красива София" в конкурс, изложбата ще е през април

Регионалният исторически музей-София кани децата да рисуват на тема "Красивата София" и да участват в конкурс. В състезанието могат да участват всички ученици от I до XII клас, от училища, извънучилищни звена, школи и др. Класирането на участниците ще се извършва от жури, съобразно три възрастови групи – до 7 години, от 7 до 12, и от 13 до..

публикувано на 16.01.25 в 11:41

Фотоволтаичните централи са новият тренд, който ще взима все по-голям превес във възобновяемата енергия

"Видовете възобновяеми енергийни източници" е темата на второто издание в рубриката "Мисли в зелено", която се осъществява между Радио София и "Соларна академия - България". Страната ни е облагодетелствана с много възможности по отношение на възобновяемите енергийни източници, казва д-р инж. Веселин Тодоров от "Соларна академия - България". "Като..

публикувано на 16.01.25 в 11:32

Православната църква отбелязва празника Поклонение на честните вериги на св. ап. Петър

На 16 януари Православната църква отбелязва празника Поклонение на честните вериги на свети апостол Петър. На някои места денят се възприема като зимен аналог на Петровден. Денят е известен и като Петрово въже и Петрови вериги. По традиция се празнува за здраве на домашния добитък, да не пада и да не си разранява краката. Къщната работа в този ден..

публикувано на 16.01.25 в 09:38

Столичният инспекторат наложи глоби в шест района на София за непочистен сняг и лед

Заради непочистени от сняг и лед площи, Столичният инспекторат наложи глоби в районите "Студентски“, "Средец“, "Изгрев“, "Лозенец“, "Овча купел“ и "Искър“. Санкциите са глоба с фиш на място и акт за непочистени прилежащи площи около търговски обекти и други територии, каза пред Радио София Анета Савова от Столичния инспекторат. "Глобите..

публикувано на 16.01.25 в 09:23

Тихо, но студено време, в София температурата няма да превиши 0°

Днес преди обяд облачността ще е предимно значителна. В югоизточните райони от страната валежите ще спрат, докато в Югозападна България на места все още ще превалява слаб сняг, съобщиха от НИМХ. След полунощ на отделни места в котловините и около водните басейни видимостта ще бъде намалена. След обяд облачността ще се разкъсва и намалява, над Източна..

публикувано на 16.01.25 в 07:35