Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студенти по журналистика, провокирани по темата

Щастието не е в богатството, а в грижата и споделянето

Защо Финландия оглавява световната класация на щастието, според Годишния доклад на ООН. Къде сме ние, българите?

Студентите от ФМЖК - млади и щастливи по своему
Снимка: Даниел Ненчев

Темата за щастието вълнува всички хора - независимо от възрастта или къде се намират по света. То е нещо субективно, но има и обективни критерии, по които може да бъде измерено или обсъдено. 
Кога се чувстваме истински щастливи, какво влияе на усещането ни за удовлетворение, зависи ли щастието ни от това, което имаме, или от начина, по който гледаме на света, защото “ден без усмивка е пропилян ден“ според великия Чарли Чаплин.

Тази тема обсъди Даниел Ненчев заедно със студентите  от Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК) към Софийския университет - Емил Ячовски, Калина Цветкова, Цветомира Димова, Йоана Цветанова и Виолета Иванова.

Те споделиха пред Радио София, простички неща, които ги правят щастливи.

По темата “Щастие“ представиха свои анкети, репортажи, интервюта.

"Хората, които анкетирахме, бяха изключително отзивчиви и с усмивка отговаряха на въпросите ни", разкриха те.

Годишният доклад на ООН за щастието, изготвен според най-различни социологически, исторически, антропологически критерии, бе тема в репортажа на Цвети Димова. 

Годишният доклад е проучване, което анализира и класира нивото на щастие в различните държави по света, основан на данни от глобални изследвания. Докладът измерва данни от фактори като социална подкрепа, здраве, свобода, щедрост и възприятие за корупция. Той не само показва къде хората се чувстват най-добре, но и разкрива кои са основните елементи на щастието и как те могат да бъдат насърчавани в обществото.

Според новият Световен доклад за щастието от 2025 година, най-важният фактор да личното и колективното благополучие не е в богатството, а в грижата и споделянето. Тази година изследването поставя акцент върху ролята на добротата, социалните връзки и подкрепата, които според учените правят хората по-щастливи и дори по-здрави… 

От звуковия файл ще научите къде се намира страната ни в тази класация. Защо начело се намира Финландия за поредна година - разработка на Калина Цветкова

По думите ѝ, във Финландия всеки може да стигне до най-близкия парк или гора за 10 минути пеша. Чистотата на въздуха и водата и красивата природа значително допринасят не само за благосъстоянието, но и за креативността на човека. Според изследванията, четири дни сред природата без електронни устройства са достатъчни, за да развият творческото мислене с 50 процента. В този режим на мозъка, хората са далеч по-иновативни и по-лесно намират решение на проблемите си…

Ако сте любопитни да разберете повече по темата, чуйте звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На адрес "Суходол" 3 от 2021 г. е спряна възможността за регистриране на хора

Събарянето на незаконните постройки в кв. "Захарна фабрика" протича спокойно, в координация с всички отговорни институции и без напрежение. Семействата, които доскоро обитаваха тези постройки, вече са се изнесли, като за тях е подсигурено алтернативно настаняване", написа във фейсбук профила си кметът на район "Илинден" Емил Бранчевски . И..

публикувано на 16.04.25 в 09:59

Педиатри от V градска вече имат предложения за работа от други места

Петима от общо седмината педиатри в детското отделение на столичната общинска Пета градска болница "Княгиня Клементина" са подали оставки в знак на протест срещу ниските им възнаграждения, които не отговарят на увеличаващия се обем работа. Те настояват за 50% увеличаване на заплатите, в противен случай отделението ще затвори поради липса на..

публикувано на 16.04.25 в 08:59

Общественото обсъждане на столичния бюджет е тази вечер

В Софийския университет от 19 ч. ще се проведе и обществено обсъждане с гражданите на проектобюджета на Столичната община . Той е достъпен на сайта на Столична община. Всички софиянци са поканени да участват с мнение и предложения. Бюджет 2025 е реалистичен и с него надграждаме и продължаваме развитието на София, каза зам.-кметът по..

публикувано на 16.04.25 в 08:02

100 години от атентата в храм "Св. Неделя"

На днешната дата,  16 април,   се навършват 100 години от атентата в храм "Св. Неделя" - едно от най-кървавите събития на XX век.  По този повод през последните дни се организираха изложби, кръгли маси, молебени.  Възпоменателните събития по повод 100 години от атентата в храм "Св. Неделя" започнаха миналата седмица с молебен.  Панихидата..

публикувано на 16.04.25 в 07:48

Валежите спират, в София максималната температура ще надскочи 20°

Днес ще бъде предимно слънчево , преди обяд все още над източните райони ще има повече облачност, а в следобедните часове над планинските райони ще се развие  купеста облачност, но вероятността за валежи е много малка. Ще духа слаб до умерен вятър от югоизток. Минималните температури ще бъдат между 5° и 10°, а максималните - между 19° и 24°...

публикувано на 16.04.25 в 07:15

"Форум", 15.04.25: Добре сме с кохезията в ЕС, ама още догонваме

На 15 април коментаторите на "Форум" се спряха и разсъждаваха по следните тематични насоки: От мусаката в менюто кой яде картофите и кой – месото ? От влизането на България в Европейския съюз досега заплатите са се увеличили 7 пъти. Инфлацията е "100 и нещо процента". "Дръпнахме", доближихме се до другите европейски страни . Купуваме не (само)..

публикувано на 15.04.25 в 18:40

Кампания на ЧСИ срещу задлъжняване на млади потребители

В края на миналата година стана ясно, че близо 120 000 души на възраст до 30 години в България имат задължения към частни съдебни изпълнители. Най-засегнатата група са младите между 25 и 30 години, където дълговете са близо 80 000. Сред основните причини са необмислени потребителски кредити, вземани за луксозни покупки, телефони, почивки и..

публикувано на 15.04.25 в 16:25