Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отново гасим лампите за Часът на Земята

Снимка: Радио София

На 25.03.23 в цялата страна за 16 път ще отбележим ежегодната кампания на WWF "Часът на Земята". Инициативата ще се проведе с фокус върху възстановяването на местообитания на ключови за екосистемата животински видове. Приканват се всички граждани да изключат осветлението в домовете си и в обществените сгради за един час. България е част от голямото семейство на държави по света, които се включват в голямата инициатива - това са жителите на над 7 хиляди града от 190 държави. Тя е стартирана за първи път в Сидни и оттогава става традиция. Елена Ганчева от екипа на WWF-България разказа подробности пред Радио София.

"Ние за този един час ще спестим доста енергия, но по-важното е, че ще насочим вниманието на всички около нас върху проблемите, които имаме с околната среда. Всъщност това е смисълът - за този един час да си дадем сметка, че за това, което сме за да съществуваме имаме нужда от чист въздух, чиста вода, от опазена природа, от диви животни... Без тях не можем, а ги приемаме за даденост", коментира Ганчева.

Тази година фокусът на кампанията е опазване на местообитанията на застрашени и редки видове. Идеята е, колкото се може повече такива места да бъдат опазени от човешка дейност. Според данни от доклада на WWF различни видове животни са отбелязали катастрофален спад в своята численост, като от 1970 г. насам са намалели средно с 69%. Част от факторите са свръхексплоатацията на ресурсите на планетата, замърсяването, незаконният добив на дървесина и незаконното ползване на земя. България е от малкото страни в Европа, в които е запазена дива природа, пясъчни дюни и вековни гори.

"Съвсем скоро, януари месец внесохме предложение в Министерството на околната среда и водите за обявяване на 10 нови защитени територии. Част от тях са в Стара планина и са потенциални местообитания на риса. Някога много отдавна е имало рисове в България, това са изключително потейни животни, които не може човек току-така да срещне и да види. От много време няма данни за тези животни, въпреки, че на Балканския полуостров все още ги има. Нашата цел е създавайки защитена местност, обособявайки едно пространство като защитено от човека да има шанс това емблематично животно да се завърне", отбеляза Ганчева.

През 2008 година в Северозападна Стара планина са засечени следи от рис. На този етап най-голяма популация има в северните части на Европа, както и в западните. Друг застрашен вид са дунавските есетри.

"За първи път от 4 години насам имаме невероятната възможност да отбележим Часът на Земята на живо с наши поддръжници", сподели Ганчева.  Всички желаещи са поканени  в клуб Mixtape 5 в събота, 25.03.23 от 20:30 ч., където ще има богата програма.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фалшива страница във Facebook предлага промоции от името на Софийския зоопарк

Фалшива Фейсбук страница, използваща логото на Софийския зоопарк предлага неправомерни промоции, томболи и награди, включващи плюшени играчки и разходки с гид. За това сигнализираха пред "Хоризонт" от зоопарка. Оттам подчертават, че фициалната им страница е "Зоологическа градина-София/Sofia Zoo" и тя  не предлага подобни услуги ...

публикувано на 13.12.24 в 10:14

Цените на недвижимите имоти ще продължават да растат

Не се знае кога точно ще приеме България еврото. Това е събитие, за което сме в някакво очакване, но нямаме все още никаква сигурност за него. Ако гледаме практиката в други държави, които са минали през този етап, то се вижда, че цените продължават да растат . Това посочи в “Събуди се, София” Ирена Перфанова , член на борда на директорите на..

публикувано на 13.12.24 в 09:39
Нешка Робева

Нешка Робева се сбогува с публиката с последния си спектакъл "Шампионите"

Легендарната треньорка по художествена гимнастика и хореографка Нешка Робева се сбогува с публиката с последния си спектакъл "Шампионите", който бе представен пред зрителите в Зала 1 на НДК, съобщава БГНЕС. "Шампионът се ражда! Шампионът не е привилегия на спорта. Шампионът няма възраст - той е вечен. Както е вечен човешкият стремеж към върховете:..

публикувано на 13.12.24 в 08:44

Как се заплаща извънредният труд по време на празниците?

Положеният труд по време на официални празници се заплаща с минимум двойно увеличение. За това информират от пресцентъра на изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда". По повод предстоящите празнични дни от агенцията припомнят, че положеният труд по време на официални празници се заплаща с минимум двойно увеличение. Ако трудът е и извънреден,..

публикувано на 13.12.24 в 07:55

Очаква ни слънчев, но студен ден

През днешния ден времето над по-голямата част от страната ще се изясни. В Северна България ще продължи да духа слаб и умерен западен вятър. В южните райони вятърът ще отслабне. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, за София - около минус 3°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. В западните и централните..

публикувано на 13.12.24 в 07:15

Отбелязаха 120-годишнината на музейното дело в Етрополе

С научна конференция днес бе отбелязана 120-годишнината на музейно дело в Етрополе. В нея специалисти, историци, университетски учени изнесоха интересни доклади и презентации, свързани с миналото на този край, присъствието на града в османски документи, образованието и архитектурното и културно-историческо наследство, разказа пред..

публикувано на 12.12.24 в 18:47

"Форум", 12.12.24: Не всеки контрол трябва да отпадне

Тазседмичните участници във "Форум" се спряха и дискутираха по горещата новина Шенген вдига бариерите и пред българи и румънци. За къде пътуваме? Какви са пътищата ни до съседните страни? Колко десетилетия ще строим магистрали? както и по не по-малко важните теми: Какво правим през/със свободното време на децата ? Защо (освен..

публикувано на 12.12.24 в 18:10