Първоначално Геолого-географският факултет е бил част от общ факултет по биология и география, но преди 60 години заживява свой собствен живот. Днешният ден бе открит от декана на факултета проф. д-р Климент Найденов.
"България е една малка европейска страна, но тя има значителен принос в изследването на Антарктика. Българските учени, които са сред нас са част от редица изследователски мисии, провеждайки изследвания в основните научни приоритети свързани с науки за земята, а именно: биология, геофизика, физика, донякъде география", разказа проф. Найденов и добави, че един от важните моменти в тези изследвания е българската база "Св. Климент Охридски" на остров Ливингстън.
Програмата в Аулата на Алма-матер продължи с лекции свързани с изследването на ледения континент: "Истории за една палатка и един чук" на гл. ас. д-р Стефан Велев, "Живият свят на Антарктика" - на доц. д-р Любомир Кендеров, "Премеждия по време на първата експедиция 1987/88" на Златил Вергилов и др.
Основно действащо лице в деня на Антарктика, разбира се, беше проф. Христо Пимпирев - председател на Българския Антарктически Институт, ръководител на българските антарктически експедиции и преподавател в Софийския университет. Той представи темата "Романтичните години в българските антарктически изследвания".
"Това са първите 20-25 години, тъй като тогава ние се учехме как се прави Антарктида, въпреки че аз с моя колега Борислав Каменов, почерпих опита на британските антарктици в моята първа експедиция, другите колеги - руските антарктици, но все пак ние бяхме сами в тоя леден континент. И бяхме така, както са били първите полярни изследователи в края на XIX, началото на XX век, докато ние бяхме като тях в края на XX, началото на XXI век. Т. е. - след 100 години ние живеехме като тях", сподели проф. Пимпирев със слушателите на радио София. За разлика от началото на експедициите в Антарктика днес България е на равно с останалите държави и дори вече имаме свой кораб - "Св. Св. Кирил и Методий", който прави достъпа до континента независим за нашите изследователи.
Повече за Деня на Антарктика чуйте в звуковия файл.
Таксиметровият бранш е в подготовка на национален протест. Поводът е вдигането на застрахователната премия. Задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ ще се вдигне с между 50% до 1100% за таксиметровите автомобили, според Националния таксиметров синдикат и „Съюз Такси“. Инициативният комитет за Националния таксиметров протест не приема ръст на..
През днешния ден ще бъде предимно слънчево. Ще духа слаб, в източните райони до умерен североизточен вятър. Максималните температури ще бъдат между 10° и 15°, в София - около 14°. Минималните температури ще бъдат предимно между минус 3° и 2°, в София – около минус 2°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. В планините ще бъде..
В коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" продължава темата за изборите. Възможно ли е да бъдат касирани изборите – ЦИК изпраща в прокуратурата записите от броенето в седем избирателни секции . Да си русофил и патриот не е печеливша теза - заща това е така? За разделението в ДПС - няма добро ДПС нито това на Делян Пеевски, нито..
Първата карта с адаптиран маршрут за хора в инвалидни колички вече е факт. Тя ще бъде представена по време на събитието „София и за мен“ на 7 ноември. Повече по темата разказа Гергана Дойчинова от Фондация "Ела и ти“, които са организатори на инициативата. Идеята е, чрез тази карта и хората в инвалидни колички да могат самостоятелно..
600 ученици в 11-и и 12-и клас в София, Пловдив, Пазарджик, Стара Загора, Велико Търново и Варна ще преминат през обучение по пътна безопасност. Целта на инициативата "Аз ще бъда отговорен шофьор" е да формира отговорно отношение на младежите, като участници в движението и като бъдещи водачи на моторни превозни средства. "Аз ще бъда отговорен..
В ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ днес бе подписано споразумение за сътрудничество между университета и Българското национално радио. Обществените институции не могат да работят в изолация и трябва да си помагат по пътя напред, защото всички работим в полза на обществото. Това подчерта по време на подписването на..
София да заеме мястото си на лидер в разговора за подобряване на качеството на въздуха и в него да се включат представители на научно-изследователската общност, но и обикновените граждани, които могат да допринесат за общинските политики. За това се обяви столичният кмет Васил Терзиев по време на откриването на научната конференция “ Предизвикателства..