Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фестивалът на светлините SOFIA LUNAR с второ издание

Снимка: Радио София

Предстои второ издание на фестивала на светлините SOFIA LUNAR. То ще се състои от 11-ти до 14-ти май 2023 г. в столицата, с ключов акцент върху темата за опазването на планета, ограничаването на въглеродните емисии и климатично неутралното шофиране. Марин Димитров, основател на MPStudio и SOFIA LUNAR и Ангелина Петкова разказаха подробности пред Радио София.

По думите на Марин Димитров без подкрепата на различни институции осъществяването на фестивала няма да бъде възможно. Основни партньори на събитието са Столична община, както и много частни бизнеси. Ангелина Петкова допълни, че е изградена дългогодишна традиция с Европейския парламент и Европейската комисия да бъде честван Денят на Европа с 3d mapping, който постепенно е прераснал във фестивал.

"През 2015 година решихме да участваме в един голям международен конкурс за 3d mapping, който всъщност беше първият в рамките на Festival Platz Berlin. Той е най-големият фестивал за подобен тип изкуства и тогава имахме щастието да спечелим първо място. След това спечелихме още веднъж през 2018 г. и оттогава станахме основен продукционен партньор на Festival PlatzInternational за всички фестивали, които организират", сподели Димитров.


След натрупан опит, през 2022 г. е реализиран и SOFIA LUNAR. На първото издание са присъствали голям брой хора, над половин милион души, което е надминало очакванията на организаторите. В четирите дни, през които се е провеждало събитието локациите са били 13, а артистите 14 от три континента. Шоуто се състои в 3d mapping проекции и светлинни инсталации, които се провеждат през тъмната част от денонощието, като продължава от 21:00 до 0:00 ч. Инсталациите са три вида - видео проекции върху сграда, статични проекции и светлинни скулптури.

"В сравнение с миналата година локациите ще са почти двойно. Миналата година те бяха 13, тази ще са 23, като някои от тях ще бъдат извън централната градска част, за да можем да покажем на хората, че подобни неща могат да се случват не само в центъра на София", каза Димитров. Той изрази надежда SOFIA LUNAR да стане устойчив през годините и София да се нареди на картата на световните събития от подобен род.

Тази година ще бъде организиран голям конкурс за 3D mapping, който ще се проведе на Регионалния исторически музей. Състезанието ще е международно, кандидатурите са 24 от 12 страни, като 7 от тях ще бъдат излъчени на фасадата на музея, а накрая ще бъде обявен и победител.

На тазгодишния фестивал ще бъдат представени и много наши автори, като характерното е, че ще темата ще бъде за околната среда.

"Тази година е Европейската година на уменията, като този конкурс на Регионалния исторически музей ще бъде по повод нея. И реално искаме да обърнем внимание на всички тези умения, които ние понякога неглижираме, но са важни да ги развиваме", посочи Ангелина Петкова.

В рамките на проекта ще има обучения на млади артисти, като ще има 8 семинара по 3d mapping, 3D анимация и нощна фотография и всичко ще бъде безплатно.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Шаламанов

Историята оживява - Добрият човек Александър Шаламанов

Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..

публикувано на 02.11.24 в 16:00
С Александър Шпатов

Софийски разкази - Александър Шпатов

Александър Шпатов,  председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..

публикувано на 02.11.24 в 15:00
Мими Иванова и Развигор Попов

Адресите на любовта – Мими Иванова и Развигор Попов

Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..

публикувано на 02.11.24 в 14:00

От Франкенщайн до ИИ

Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач:  „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..

публикувано на 02.11.24 в 12:09
Петър Теодосиев

Псевдонауката е част от дезинформацията

Ролята на псевдонауката в ежедневието ни с   , гл. редактор на Българска наука : "Като ученик бях част от недобра образователна система. Идеята ни сега е да има сайт, който да дава достъпна, разбираема научна информация. За съжаление в България сме в челните три места по вяра в дезинформация и споделянето ѝ. Видяхме сериозността с коронавируса...

публикувано на 02.11.24 в 12:00
Хелиана Велинова

Пресечната точка между игрите и образованието

Game Dev Day 2 , организиран от екипа на Sofia Game Night и Сдружение "Възможности без граници". С подробностите слушаме Хелиана Велинова: "Игрите позволяват грешни решения и виждаш какъв е резултата. Игрите дават възможност да грешим на воля и да видим какво ще стана. Младите играят игри - симулации на човешки отношения.  Говорим и за..

публикувано на 02.11.24 в 11:00

Отвъд форматирането

Могат ли различията вместо да ни отдалечават, да ни събират и заедно да живеем по-добре? Представяне на детската книжа „Фигури“ от автора ѝ, психологът Слави Стоев: "Идеята за книгата дойде в една хотелска стая, където бяхме карантиниране с детето ми. Рисувахме с него комикси с геометрични фигури. Те са кардинално различни и направих аналогия към..

публикувано на 02.11.24 в 10:35