С експерта и доктор по климатология Симеон Матев в предаването „Радиокафе“ разховаряхме по темата за времето и климатичните промени.
Проблемът е в топлите зими, а не в променливите температури през пролетта, твърди той.
„Пролетта се характеризира с чести поврати на зимния студ, но април малко попрекали в това отношение“, каза той, уточнявайки, че от началото на този месец до момента аномалията на температурата е повече от 2 градуса и това го прави по-студен - така той ще завърши с отрицателна аномалия.
„Това е един от малкото месеци, който не се е променил през последните 60 години – такъв е, какъвто е бил винаги, отбеляза експертът. Времето през април не трябва да бъде устойчиво, защото природата има нужда от валежите, които падат, защото те са една много добра основа за бъдеща реколта“, каза още той.
„Температурните колебания могат да се нарекат „прищевки“ на времето, но не са прищевки горещите вълни и тяхната интензивност и честота, които се случват през последните години“, твърди експертът.
Положителните температури в скандинавските райони, но същевременно студената зима в централните и северни части на Скандинавието, показват, че в съвремието, климатът не е само положителни аномалии и затопляне, но има и студени периоди и те са доста отчетливи от хората не за друго, а защото те свикват с новото, твърди Симеон Матев.
Той разкри, че в последните години за България данните сочат затопляне, и то като тренд, като скорост на повишение на температурите е 2 до 3 пъти по-бързо, отколкото е било в края на миналия век, а според най-пресните данни, с които разполагаме, изминалата зима е една от най-топлите в нашата метеоистория. Климатологът подчерта, че последствията от това са повече негативни, отколкото позитивни, преди всичко за природната среда и земеделието.
Ето някои от негативните примери, които посочи климатологът:
Поради високите температури през ноември и декември, мечките не успяха да заспят своя спокоен, летаргичен сън. Събуждайки се през зимата, те търсят храна в съседните села. Растенията също не бяха в зимен покой, а по-скоро на „стартова“ позиция. Преждевременното им ранно развитие води то това, че те са по-малко устойчиви на последващ студ, вследствие на което редица земеделски стопани търпят 100% поражения.
Чуйте коментара на Симеон Матев за явленията Ел Ниньо и Ла Ниня, за които се счита, че повлияват на времето по света за дълъг период и за бъдещите климатични промени, които можем да очакваме.
Времето на Радио София със Симеон Матев и Гергана Пейкова е добро и този път
"Предимството на първите" е слоуганът на Радио Стара Загора - днешното предаване е съвместна продукция с тях и е посветена на 100-годишнината на Старозагорската опера: Началото е с краеведа Снежана Маринова , администратор на страницата Наш'та заара нийде я няма :
Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..
Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..
Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..