Специални гости в предаването "Спортна среща" бяха Офелия Кънева - председател на БКХУ (Баскетболен клуб за хора с увреждания) "Левски" и Владимир Искров - президент на Балканската баскетболна лига.
Те ни въведоха в света на един по-различен баскетбол, този, в който духът е по-важен от постиженията.
Повод за гостуването е предстоящият финал на Балканската баскетболна лига за инвалидни колички, който ще се проведе на 29 и 30 април в зала "Триадица".
Ще участват 4 отбора от Черна гора, Сърбия и Босна и Херцеговина.
"Освен емоцията и силния дух, става въпрос и за много фини умения, които трябва да се прилагат. Ние с Владо сме ентусиасти в това да създаваме условия за полупрофесионален и професионален спорт за хора с увреждания, което в България отскоро се случва, но за сметка на това сме се събрали съмишленици и много добре ни се получава", уточни Кънева и допълни:
"Пред нас, около нас и зад нас са едни невероятни млади спортисти – "алфа" мъже ги наричам аз в моите среди."
По думите ѝ, те много трудно се овладяват, но тук идва решаващата подкрепа на треньора – той строява редиците, мотивира екипа, и за много кратко време успяват да постигнат присъствие на Европейски шампионат, на Балканско първенство, а на Балканите има много силни традиции в баскетбола, посочи още Офелия Кънева и увери, че най-добре би се убедил в думите ѝ всеки, който дойде да наблюдава играта на момчетата на живо. В разговора стана дума за спецификите в играта на баскетбол на инвалидни колички.
"Ние бяхме планирали то да се случи на шестата или седмата година от старта, а се случи на втората, първото постижение. Сега сме вече на третата година, вече мечтаем за специална спортна база, която да е мулти спорт за хора с увреждания и действително да развива полупрофесионален и професионален терен за спорт – всякакви спортове не само в баскетбола, макар той да ни е много на сърце, затова сме и тук днес", поясни тя.
Тук е уместно да споменем, че през годините наставниците на баскетболния тим са се преборили за основни неща в полза на спортистите – подходящи за спорта инвалидни колички и микробус, с който да могат да пътуват. Друг важен момент от успехите им е подмладяването на отбора.
Владимир Искров отбеляза, че България вече се очертава като един център за развитие на баскетбола:
"Заради Балканската лига, която създадохме, защото в нея участват най-добрите играчи от Сърбия, Черна Гора, Босна и Херцеговина, а също и от България", твърди той.
"Ние сме хора, които сме си поставили много висока цел – да създадем база за хора с двигателни и интелектуални дефицити, защото такава база не съществува в България, а може би и на Балканите", каза още Владимир Искров.
"Това което ще се случи следващия уикенд, действително е уникално като събитие. Като емоция съревнованието е на много високо ниво, летвата е вдигната високо – имаме амбициите да станем Балкански шампион, но истината е, че вероятността за това е 25%, а не 100“, разкри още Офелия Кънева. Домакини сме, трябва да окажем обединен български дух с нашите момчета, допълни тя.
Такова първенство да се домакинства в България въобще не е лесна работа.
Ние не се борим кампанийно за хората с увреждания, а за възможността да се реализира личността на един човек, категорична е Офелия Кънева.
"Личен избор на всеки човек е дали ще се концентрира да развие своите лични качества или върху дефицитите си и ще търси да събуди съжаление. Нашата работа продължава с години, тя не се показва всеки ден, но резултатите от нея носят полза на хората", поясни още Владимир Искров.
Чуйте още от разговора на Камен Алипиев, за да разберете повече за тяхната настояща и бъдеща дейност и планове.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..