Земетресението в Стражица на 7 декември 1986 разрушава напълно или частично 15 000 сгради, а 2500 семейства губят близки, дом и поминък.
Бедствието дава повод на поета Георги Рупчев (1957-2001) да напише стихотворението „Зоната“ (дало име и на стихосбирка).
Това заглавие става и има на изложба, която ще бъде открита на 2 май (вторник) от 18 до 20 часа в галерия Depoo.
Експозицията е част от проекта „Инстинкт за неприспособимост: памет за поета Георги Рупчев“ на продуцентска компания „Прожектор“ и за нея пред БНР-Радио София разказа авторът ѝ Мария Ландова:
„Рупчев е огромен поет. За съжаление неговото време като че ли се отдалечава от нашето или обратното – нашето време се отдалечава от неговата поезия. Затова този проект цели да се върне Георги Рупчев в живота ни, не само в кръга на неговите почитатели.“
Вече има открита паметна плоча на поета. Но според Ландова, трябва да има улица на негово име.
„Зоната“ е само до 6 май. Реализирана е със съдействието на Анжела Минкова, Мина Златева, Никола Енев, Калин Николов.
По думите на Ландова тя е акт на обичта към света на Георги Рупчев. По време на експозицията галерията ще се превърне в студио, в което ще се записват разкази на хора, които са познавали и общували с поета.
По-дълготрайна изложба със студио ще има през септември т.г. на ул. „Шипка“6.
Проектът е подкрепен от Национален фонд „Култура“ и предвижда създаване на документален филм за поета.
Чуйте разговора на Лили Големинова.
Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..