Млади журналисти от журналистически клуб "Славейков" към Средно училище "Петко Рачов Славейков" град Кърджали разказват за своите радио предавания, за живота на младите хора в Кърджали и за техните интереси. На прага между детството и зрелостта кое биха оставили от детето в себе си тийнейджърите и с кое биха се разделили? Ето какво споделиха пред Радио София, при посещението си в сградата на БНР:
В самото начало те разказаха за своя журналистически клуб, с който се гордеят. Там те правят предаване, което се излъчва по време на междучасията и представя най-актуалните новини и по-интересни факти за постиженията на учениците в тяхното училище, както и такова, което се излъчва в ефира на Радио Кърджали. То е винаги с различна тематика:
"Тъй като ние, младите хора имаме различни интереси, се стараем да включим всичко по-интересно, да сравним различията и да разкажем нещо ново".
Предимствата на радиото:
"Голям плюс на аудио записите е, че са автентични. Можем да чуем човека и да усетим неговата енергия и емоция в определен момент. То може да достигне до доста повече хора, отколкото визуалното. Например, когато шофираме не можем да се съсредоточим върху 2 неща", твърдят младите журналисти.
Те споделиха, че обратната връзка с връстниците им е положителна и ги подкрепят с радост, което ги насърчава да се справят с трудностите и предизвикателствата.
В журналистическата работа допускат и пропуски, но се стараят всеки да прави това, в което е добър – някои обработват записите, други взимат интервюта.
Какво крие бъдещето?
"Рано е да се каже със сигурност, но това което правим е голям плюс за нас. Научаваме се да бъдем по-спокойни, по-общителни, да говорим пред публика и дори и да не продължим, ползата за в бъдеще е огромна", смятат младите хора.
"Училище за шампиони" наричат своето училище те. Там работят 133 високо квалифицирани преподаватели, сред които и носители на отличието "Неофит Рилски" и се обучават 1670 ученици.
Чуйте разговора на Мария Бояджиева, за да разберете искат ли да съхранят детското в себе си или бързат да пораснат и да станат големи хора и какво не биха желали да вземат на прага на живота като възрастни от детските години.
Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..
Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..