Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Задлъжнялостта на българското население е доста под средната за Европа

Снимка: архив

Българската народна банка повиши от 1 май 2023 г., основният лихвен процент (ОЛП) до 2,77 на сто при 2,47% миналия месец. Равнището му се изчислява като средната аритметична величина от стойностите на индекса ЛЕОНИА Плюс за работните дни на предходния календарен месец. Показателят е технически, но ясно отразява тенденцията на повишаване на лихвите. Експерти очакват месечните вноски по ипотечните заеми да се увеличат средно с 60-90 лв. Има ли основание за това, какво ще се случи с лихвите по ипотечните кредити и какво ще се случи с потребителските заеми? Подробности по темата разказа Георги Заманов, главен изпълнителен директор на една от големите банки у нас.

"Аз бих добавил и решението на БНБ от миналата седмица за повишаване на минималните задължителни резерви, които мисля, че ще имат по-голям ефект върху дейността на банките и върху лихвите, които се предлагат като депозити и кредити върху банката. Тъй като ОЛП в момента се използва основно като референция за съдебни кредити и съдебни производства", отбеляза Заманов.

По думите му целта на БНБ е да намери правилната рецепта за намаляване на обемите на кредитиране.

"Всеки очаква да има промяна. Тя би се направила бързо от депозитите, защото по-голямата част от българските банки ценообразуват кредитирането, било то ипотечно или потребителско на база на референтните лихвени проценти по депозити. Това е цената, която всяка една банка предоставя за ресурса, който гражданите и фирмите са предоставили при нас за управление", добави той.

Относно това, че по прогнози се очаква основният лихвен процент да скочи до 5% в рамките на 18 месеца, както се наблюдава в някои западни държави, вкл. и САЩ, Заманов коментира:

"Доколкото ОЛП в много малка част от банките влияе върху ценообразуването, това не би променило кардинално лихвите по депозити и лихвите по кредитиране. По-скоро е важно с колко биха се увеличили лихвите, които банките плащат на хората, които са депозирали при тях пари, които практически в момента са малко над нулата".

Според финансисти очакванията са месечните вноски по ипотечните заеми да се увеличат със стойности между 60 до 90 лв. Заманов прогнозира, че вноската на средностатистическия размер на кредита, което е около 100 хиляди лв. ще бъде в рамките на под 100 лв, което е поносима вноска в сравнение с това, което става на пазара. От 2008 до 2022 година в България е имало 136 хиляди ипотечни кредита за жилищни нужди, а в момента има 186 хил. Увеличението за период от 15 години е с удвоен размер - от 7.5 млрд. на 16.5 млрд. лв.

"186 хиляди ипотечни кредита означава, че под 10% от българските домакинства имат кредити. В България има между 2 и 2.5 милиона домакинства, които живеят или в собствени жилища, или в жилища купени с кредит, или под наем. Това означава, че около 9-10% от българските домакинства имат ипотечни кредити. Искам да подчертая, че българската икономика, българското население не е задлъжняло. Ние сме доста далече от средните размери за Европа и говорейки за това нещо, като среден размер на кредита, ако сметнем увеличението на ипотечното кредитиране за последните 15 години с броя на нови кредити излиза, че средният размер на новия ипотечен кредит е малко под 200 хиляди лева", посочи Заманов.

Той добави, че през изминалата 2022 година депозитите в България на физическите лица са нараснали с малко над 6 милиарда лв., а всички кредити са нараснали с 4 млрд. лв. Това показва, че българинът е спестил повече пари в банките. Заманов подчерта, че българската икономика генерира достатъчно ресурси за да се самофинансира.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

20% ДДС върху хляба ще възроди сивия сектор, цената ще се вдигне с 30 на сто

Нулевото ДДС при мелничарството и хляба е социална мярка. С връщането на ДДС на 20% в този сектор ще се вземат около 60 милиона лева от джоба на потребителя и е предпоставка за съживяване на сивия сектор – той в момента е нула. Това коментира пред БНР-Радио София Мариана Кукушева , председател на УС на Националния браншови съюз на..

публикувано на 08.11.24 в 16:09
Доналд Тръмп

Идеята за демокрацията в Америка след победата на Тръмп

С уверения в мирно предаване на власт започна процесът на преход от Джо Байдън в Белия дом към втория мандат на Доналд Тръмп. След зашеметяващата победа на Тръмп тази седмица американците се адаптират към новата реалност след една кампания, която показа колко изострена е поляризацията в обществото. Това свидетелства от Вашингтон за..

публикувано на 08.11.24 в 15:35
Стоилка Арсова

Представят дигиталния почерк на Раковски във Военната академия "Г.С.Раковски"

Какво е патриотизмът днес? Този въпрос е в контекста на разговора за стената в предаването "Радиокафе“, в което се включи  Стоилка Арсова  от Националната картова и платежна система, която гостува в предаването с идеята да разкаже за ръкописа на Г.С.Раковски. "Не сме избрали тази кауза, тя ни намери през 2020 година, когато при нас дойде..

публикувано на 08.11.24 в 15:30
Явор Намлиев, Милен Методиев, Калоян Стоянов и Борис Георгиев от Smokey mountain river band

Музиката на Smokey mountain river band - свобода в експресията

Smokey mountain river band е група, основана в началото на 2019 г. Характерно за тях е, че са повлияни и правят кавъри на групи от 60-те и 70-те години. Музикантите, които създават групата, са  Явор Намлиев, Милен Методиев, Калоян Стоянов и Борис Георгиев .  На фона на 35-годишнината от падането на Берлинската стена, момчетата от групата..

публикувано на 08.11.24 в 15:26

В София пускат нова автобусна линия № 220

Нова рингова линия тръгва по бул. "Тодор Каблешков" и ще свързва източните и южните квартали . Автобус 220 ще се движи на всеки 12-15 минути в пиковите часове между "Левски-Г" и метростанция "Мизия" в кв. "Овча купел". Автобусът ще минава по основните артерии "Тодорини кукли", "Слатинска", "Г. М. Димитров", "Филип Кутев" и "Тодор Каблешков" . С..

обновено на 08.11.24 в 14:49

Чавдар Гюзелев: Има целенасочена омраза към културния елит

Не отидох на театър, по-скоро дори исках да избегна и да заобиколя. Очаквах какво ще се получи там и отвратен, реших да не ходя изобщо, но получих съобщение от Тео Ушев, който беше написал: “Тук е ужасно. Линчуват ни. Бият ме” - такива думи, които мен ме втрещиха и завих в обратна посока”, коментира художникът Чавдар Гюзелев , преподавател в Нов..

публикувано на 08.11.24 в 14:44
Тодора Радева и Оля Стоянова

Оля Стоянова: Хората никога не са спирали да изграждат стени

На 9 ноември стават точно 35 години откакто Берлинската стена не съществува. Годишнината е вдъхновение и за Фестивала на европейската солидарност , чиято основна програма е през ноември. Фестивалът за европейска солидарност включва серия от разнообразни културни, художествени и академични събития с над 100 участници. Все повече стават стените...

публикувано на 08.11.24 в 13:30