Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преди 13-тото издание на Софийския фестивал на науката:

Как красивата наука развива критичното мислене?

Програмният директор на фестивала Ивайло Славов и биологът д-р Виолета Желязкова – за удоволствието и ползите от досега с научното познание

Виолета Желязкова и Ивайло Славов
Снимка: Даниел Ненчев

Над 150 събития и повече от 120 утвърдени и млади учени, иноватори, изследователи, комуникатори на науката и творци очакват посетителите на тазгодишния Софийски фестивал на науката (11-14 май). Това е 13-тото издание на фестивала, който и този път ще се проведе в София Тех Парк. Организатор е фондация "Красива наука", а основен партньор е Министерството на образованието и науката.  

За да разкажат повече за фестивала, гости в "Късното шоу" по Радио София бяха програмният директор Ивайло Славов и талантливият учен д-р Виолета Желязкова – главен асистент в Националния природонаучен музей при БАН, изследовател на пещери и прилепи.

Двамата поставиха ударение върху важната роля на науката за развитието на критичното мислене и като противодействие на манипулациите, псевдонауката и конспиративните теории, които насаждат страхове. 

"Нормално е хората да имат страхове и да са объркани. Но Фестивалът на науката е един страхотен форум, където те могат да адресират точно тези страхове. Не някой да ги убеди заради авторитета си, че нещо е така, а да бъдат разгледани фактите. Хората да бъдат стимулирани да мислят", коментира д-р Желязкова.

Тази значима задача изисква науката да търси подкрепа във връзката си с изкуството. "Учените, за да могат да обяснят по-добре сложните научни концепции, трябва да използват похвати от изкуството. Истории, внушителни изображения, които да казват почти толкова, колкото казаното с думи или формули", подчерта Ивайло Славов.

От разговора ще разберете: Кои са акцентите в програмата на фестивала? С кои популярни творци и учени ще могат да се срещнат гостите на научния празник? С какво научната книжарница ще изненада читателите този път?

Както и: Как да приобщим децата към науката? Как се промотира рационалното и логично мислене? Как да говорим с хората, които не се доверяват на фактите и научните аргументи? Как науката и изкуството се вдъхновяват взаимно?

Отговорите на тези и други въпроси – в звуковия файл:

По публикацията работи: Виктор Чулев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светлана Иванова

Много искрено съприкосновение с публиката

Светлана Иванова за Салона на Музите 2024: "Всичко започна в един интимен салон по време на пандемията, пренесохме се във Военния клуб. Натрупаха се тази година 10 концерта, много музика се изля, едно съзвездие от изключителни виртуози. Изключително съм благодарна на тези приятели, които ми се довериха, с които се случи вълшебството. Много леко се..

публикувано на 29.12.24 в 11:48

Филхармонията и нейните Летописи

Софийска филхармония е не само културна институция, а фактор за превръщането на София в истинска европейска столица. Летописец ѝ е Андрей Андреев, бил е директор на Пловдивската филхармония, Оперно-филхармоничното дружество и Средното музикално училище в Пловдив, преподавател в Музикалната академия в в София, Академията за музикално и танцово изкуство,..

публикувано на 29.12.24 в 10:39
Празнична София

Софийски разкази - Празнична София

Спомени за празнична София от края на 19 и началото на 20 век - за вечерята върху слама, която се е разстилала върху пода на стаята. Какви са били обичаите и храните около трапезата и какво е туртето - в звуковия файл:

публикувано на 28.12.24 в 15:00
Морета

Адресите на любовта - годеницата на Батенберг изпада в депресия

В предишното издание на Адресите на любовта , Милена Димитрова - автор на книгата “Десет велики българолюбци”, разкри как под натиска на Великите сили, годежът между внучката на кралица Виктория и княз Александър фон Батенберг, първият български владетел след турското робство, бива разтрогнат.  Двамата млади благородници са влюбени, но руският..

публикувано на 28.12.24 в 14:00

Пазар на желанията

Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..

публикувано на 28.12.24 в 11:25

Хлябът приема емоцията на човека

Пекарна „Рецептите на баба“  - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..

публикувано на 28.12.24 в 11:00

Всеки има право да бъде различен

Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..

публикувано на 28.12.24 в 10:35