Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Страните по казуса

Правата на собствениците и екологичните съображения около Боянското блато

Снимка: Ффейсбук група „Да спасим Боянското блато“

Собствениците на имоти, в които попада Боянското блато, в последните дни прокопават незаконен канал за отводняване, сигнализираха природозащитници.

От район „Витоша“ не е издавано разрешение за подобна дейност, а РИОСВ няма как да го разреши, защото в момента е време за миграция и размножаване на защитени видове птици в блатото.

Според хората, обединени във фейсбук групата „Да спасим Боянското блато“, извършени са нарушения по три закона - ЗУТ, ЗООС и ЗБР.

Оттам настояват Басейновата дирекция към МОСВ и Столичната община да завършат започналия вече процес за определяне на блатото като воден обект; Столичния общински съвет да отмени решението си за приемане като дарение на път, преминаващ през блатото и кметът на София да започне процедура по отчуждаване или замяна на имота.

Според адвокат Веселин Тончев последните дни се използва тежка техника в района на блатото. Там се срещат редица защитени видове. Ако не се преустанови разкопаването и строителството на терена, съществува реална опасност екосистемата да бъде нарушена и дори заличена. Появява се и градоустройствен проблем – водата от 10 дка площ ще отиде в домовете, намиращи се на север от Боянското блато.

„Вчера след нашия сигнал на мястото дойдоха от НАГ и констатираха, че строителните дейности се извършват без разрешение, ще се издирват собствениците, за да се връчат предупреждения. Искаме да се ускорят процедурите по регистрация на Боянското блато като воден обект и по обезщетяване на собствениците, както и уреждане като зелена зона.

Кметът на район „Витоша“ Теодор Петков обясни, че по време на вчерашната проверка не е заварена техника. Имало е канавка, която отводнявала блатото.

„Теренът е бил и продължава да бъде частен. Реално в момента собствениците на имота могат да го ограждат и обработват. Басейновата дирекция засега не е издала решение за определяне на блатото като воден обект. По ЗУТ това още не е строеж. По ОУП теренът може да бъде застроен.“

В Обръщение до жителите  на кв. Бояна и м-т. Гърдова глава и до средствата за масово осведомяване собствениците на имота информират подробно с фактите, с които разполагат.  

В него се казва: 

“Имотът, който провокира обществено напрежение, е частна собственост и попада в урбанизирана територия още от 1959 г. Теренът никога не е обявяван за "воден обект", НЕ попада в защитена зона, НЕ попада в защитена територия и НЯМА никакви обстоятелства, които да поставят под съмнение, че става въпрос за Урегулиран поземлен имот (УПИ) .  

В местност "Гърдова глава" през 2006 г. е извършена екологична оценка и е приет Подробен устройствен план (ПУП). Този статут се потвърждава и през 2009 г. с акт на Столичен общински съвет и решение на Министерски съвет.  

Извършените през последните години дейности бяха първоначално блокирани от РИОСВ. В последствие ВСИЧКИ заповеди на тази институция са обявени за НЕПРАВОМЕРНИ на последна съдебна инстанция, като РИОСВ е осъдена да заплати и всички съдебни разноски.  

През цялото време ние сме действали правомерно, в рамките на закона - както за заграждането на имота, така и за заравняването му. 

Относно действията в предходните дни, бихме искали дебело да подчертаем, че те целят единствено и само възстановяването на съществуващия от 1959 г. естествен отводнителен дренаж, за което не е необходимо строително или друго разрешение. С наше съгласие, съседи, които през годините са запушили дренажа се извършва почистване, като общата цел на всички нас е минимизиране на опасностите за живущите и гостите на квартала... 

Изкуственото отместване на фокусът и на сериозността на проблема от екозащитни групи и медии, към птици и земноводни, които се срещат в почти всеки двор в южните райони на София и в парк Витоша, води до сериозни рискове от екологична катастрофа в населената местност.” 

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгени Серафимов

Как един учител на годината променя града

Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...

публикувано на 05.01.25 в 12:06

Красота, комфорт и радост от живота

Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...

публикувано на 05.01.25 в 11:22
Кюстендил

Кюстендил: ски, слънце, медицински туризъм

Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..

публикувано на 05.01.25 в 10:39
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42

Необходимият художник

СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..

публикувано на 04.01.25 в 11:04