Повече от 50 музея и галерии ще предложат богата програма от изложби, концерти, работилници, филми, организирани турове с гид в поредната „Европейска нощ на музеите“, която тази година ще се проведе на 13 май, събота.
Зад инициативата стои Френският институт в България в партньорство с Министерството на културата и Столичната община.
„На европейско равнище Нощта на музеите се организира за 19-и път с участието на над 3000 музея в 30 държави. България участва още от началото през 2005 година. Характерното за нас е, че в инициативата се включват не само национални и регионални музеи и галерии, но и частни“, отбеляза пред БНР-Радио София Блага Делчева от Френския институт (▼).
Тя анонсира, че в медиатеката на самия институт, където се предлагат издания на френски език, с технологичните възможности на виртуалната реалност ще може да се преживеят разходки и посещения край Сена, Айфеловата кула, Парижкото кметство, музея Орсе, църквата Свети Юсташ, Операта Гарние, да се стигне и до космоса с помощта на космонавта Тома Песке.
Предвидени са и прожекции на френски филми от 70-те години на ХХ век.
Блага Делчева допълни, че в рамките на Нощта на музеите Столичната община ще представи своите галерии на открито – на Моста на влюбените, в градската градина и до „Кристал“. До кино „Кабана“ от Италианското посолство ще подредят специална изложба за Деня на Европа.
За меломаните за предвидени и концерти – в къщата музей „Панчо Владигеров“, в СГХГ, в музея „Земята и хората“ (може да се чуе орган).
В другите градове на страната инициативата е под егидата на Министерството на културата.
Чуйте целия разговор в звуковия файл.Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото:
„Не е измислица морето и щастието съществува“. Ако тази строфа ви се падне в късметче към кафето без да е споменат автора, да знаете, че той е Христо Фотев, създателят на едни от най-четените, рецитирани и цитирани любовни стихотворение в съвременната българска поезия. „Светлите безумства“ на влюбванията му довеждат до три брака и любовен..
"Читателските практики в България 2006 – 2022 г." е социологическо изследване под научното ръководство на проф. Александър Кьосев, който го представя в ефир: "Корабът потъва бавно" по отношение на четенето на хартиен носител. Но само четене ли е общуването с електронните носители? Изследването е за четенето в свободното време, не за..
Мария Тарашманова представя " Карта пътеводител на България" - всичко, което трябва да знаем за най-доброто преживяване в България и обновяване на новите най-популярни туристически обекта в страната: "Наблягам на местата в България, които са суперкрасиви. Желанието ми е повече българи и чужденци да открият не само популярните дестинации...
Най-модерните постижения на човечеството и иновации в един екстремен свят – нашия. Това ще предложи 11-ото издание на ежегодния международен форум за иновации Innovation Explorer, което ще се проведе в София на 25 февруари . Сред темите в програмата на събитието изпъкват: екстремни климатични бедствия, екстремен изкуствен интелект,..
В последното издание на "Форум" за тази седмица Елена Пъневска провокира коментарната двойка доц. Наталия Футекова и Ангел Георгиев по следните новини и теми: Продължава да тече вторият етап на Националната АНТИСПИН кампания , в цялата страна се организират образователни беседи в училищата, обучение на младежи, разпространение на информационни..