След две години срещи с актьора Наум Шопов, журналистът Георги Тошев подрежда пъзела на един необикновен, труден, но интересен живот в биографична книга.
Тошев не успява да я довърши заради заболяване на Наум Шопов, но по настояване на актьора ръкописът е публикуван, за да не правят свободни интерпретации (измислици) по негов адрес.
Книгата е озаглавена „Бележки от един живот“, а документалният филм, създаден от Георги Тошев, Станислав Тодоров и Росен Даскалов носи заглавието „Личен разговор“.
Журналистът е общувал с повечето звезди на българския театър и кино, за които е писал или редактирал книги, проучвал документация и разговарял с техни съвременници – Стефан Данаилов, Цветана Манева, Татяна Лолова, Невена Коканова, Георги Парцалев, Катя Паскалева.
Казва, че когато е спечелвал тяхното доверие, това е било поредно професионално признание.
„Наум Шопов беше особена порода човек. Чаках го 14 години, въпреки че бях сред малцината, които са взели интервю от него - разказа Тошев пред БНР-Радио София. – Беше тих и скромен в живота си и мощен, царствен на сцената и на екрана. Наум още тогава прозря, че истината трябва да се знае. И той я каза спокойно. Може би тази книга е предупреждение, един тих съвет. Пълна е с многоточия. Животът му беше пълен с музика и книги. Той не ни занимаваше със себе си, а говореше като мъдрец."
Заповядайте на представянето на книгата и на прожекция на филма „Личен разговор“ на 18 май, четвъртък, в Зала № 1 на Общинския културен институт „Красно село“ от 18:30 ч. Входът е свободен.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..
Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач: „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..
Ролята на псевдонауката в ежедневието ни с , гл. редактор на Българска наука : "Като ученик бях част от недобра образователна система. Идеята ни сега е да има сайт, който да дава достъпна, разбираема научна информация. За съжаление в България сме в челните три места по вяра в дезинформация и споделянето ѝ. Видяхме сериозността с коронавируса...
Game Dev Day 2 , организиран от екипа на Sofia Game Night и Сдружение "Възможности без граници". С подробностите слушаме Хелиана Велинова: "Игрите позволяват грешни решения и виждаш какъв е резултата. Игрите дават възможност да грешим на воля и да видим какво ще стана. Младите играят игри - симулации на човешки отношения. Говорим и за..
Могат ли различията вместо да ни отдалечават, да ни събират и заедно да живеем по-добре? Представяне на детската книжа „Фигури“ от автора ѝ, психологът Слави Стоев: "Идеята за книгата дойде в една хотелска стая, където бяхме карантиниране с детето ми. Рисувахме с него комикси с геометрични фигури. Те са кардинално различни и направих аналогия към..