Българската асоциация на музикалните продуценти (БАМП) се присъдени към петицията Human Artistry , за да отговори на предизвикателствата породени от изкуствения интелект.
Всъщност, как глобалната петиция Human Artistry защитава правата на творците?
По тази тема се включи в разговор в предаването „Ритъмът на столицата“, Петя Точарова – изпълнителен директор на БАМП.
Тя посочи, че включването на БАМП към петицията е в резултат на предизвикателствата, свързани с много бързия възход на изкуствения интелект през последните няколко месеца, както и опасностите които той крие за творците, за човешката креативност и артистичност.
„Това е причината творческия сектор и по-специално този на музикалната индустрия да се фокусира върху основните проблеми и да предложи принципи на базата на които да се мисли за по-нататъшната регулация, така че правата на творците да не бъдат ощетявани, а напротив – изкуствения интелект да подпомага изкуството и творците“, заяви тя.
Самата петиция се състои от няколко основни принципа, прости, разбираеми и важни, каза тя и направи уточнението,че творческия сектор по никакъв начин не се обявява против изкуствения интелект.
Очаква се като нова технология, изкуствения интелект да подпомага развитието на изкуството, да подпомага творците.
Принцип номер две е, че съществената роля в живота ни е било и ще бъде човешкото творчество – творческите произведения създадени от хората, оформят идентичност, ценности, мироглед, те са базират на нашия опит, създаденото от машината няма опит, нито ценностна система.
Тя поясни, че така наречените генеративни продукти, създадени от ботове – модели на изкуствен интелект, не могат по никакъв начин да бъдат сравнени с човешкото творчество.
Трети основен принцип е, че не може да се използва и да бъде допуснато да се използват създадени от хора произведения, без съгласие, без лиценз и без заплащане, а това е, което наблюдаваме сега и което в огромна степен ощетява различните носители на права.
„Това е апел към правителствата да работят така основно регулацията, че тя да не разрешава безплатното използване и свободно ползване на труда на хиляди творци за да се обучат или захранят едни машини, като в последствие от тях ще излязат продукти, които ще се конкурират с оригиналното творческо съдържание“, заяви Петя Точарова.
За тези, които взимат решения, правят политиките, приемат законите, тя се спря на още един важен принцип:
По никакъв начин не бива да се допуска да се въвеждат специални изключения на Авторското право и сродните му права, за обучение на изкуствен интелект.
Кампанията Human Artistry се движи настъпателно, за да се присъедини към дебата за Изкуствения интелект още в самото му начало. Този път творците няма да чакат да бъдат поканени на масата. Трябва да се говори сега, докато още има време да се работи заедно с технологичните индустрии, за да се гарантират правата на творците, посочи още Петя Точарова.
Според нея, революцията на изкуствения интелект ще има трансформиращо въздействие върху музикалната индустрия.
. „Нашата задача е да посрещнем огромните предизвикателства, които тя поставя в областта на защитата на правата, като същевременно се възползваме максимално от потенциалните възможности, които тя може да ни предложи в други сфери“, поясни тя и допълни:
Надяваме се и другите организации от творческия сектор в България да се присъединят към БАМП и да подкрепят кампанията Human Artistry и залегналите в нея принципи. Независимо, че темата все още не е на дневен ред у нас, по-добре за всички ни ще бъде да сме готови за дебата, свързан с изкуствен интелект и авторски и сродни на авторското права, който със сигурност няма да ни подмине.“
Чуйте още от интервюто на Елисавета Белеганска в звуковия файл.
Театралният спектакъл „Космосът на чудесата“ с премиера на 10 април в София. Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти. Гостуват ни Димитър Узунов – артистичен директор и д-р Владимир Божилов – научен..
Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..
В края на работната седмица, на 4 април във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), коментираха по следните теми: Пътищата в България , култура на шофиране и спазване на правилата и санкциите. Човешки жертви..
Държавните институции и законодателството ни изостават драстично от съвременните форми на превенция и защита на децата. Гражданската нетърпимост към насилието над деца се увеличава. Това се посочва в Отворено писмо на Национална мрежа за децата (НМД) до държавните институции и медиите във връзка със случаите на насилие над деца в..
На 12 април ще се проведе Петото издание на Международния турнир "Turbo Trophy" , организиран от Българската федерация по таекуондо и Таекуондо Клуб Турбо . "Предишните издания на състезанието превърнаха “Turbo Trophy" в празник на спорта и успяха да зарадват стотици състезатели и хиляди привърженици на Олимпийското таекуондо в България и на..
Проблемът на българските партии, особено на тези в опозиция, е, че не знаят какво ще правят на 2 януари 2026 г . Това ги кара да правят резки движения, които говорят за тяхна безпомощност на въображението. Това коментира пред БНР-Радио София политологът д-р Любомир Стефанов . И още: " Партиите свикнаха да се явяват често на избори и..
Темата за щастието вълнува всички хора - независимо от възрастта или къде се намират по света. То е нещо субективно, но има и обективни критерии, по които може да бъде измерено или обсъдено. Кога се чувстваме истински щастливи, какво влияе на усещането ни за удовлетворение, зависи ли щастието ни от това, което имаме, или от начина, по който..