Българската асоциация на музикалните продуценти (БАМП) се присъдени към петицията Human Artistry , за да отговори на предизвикателствата породени от изкуствения интелект.
Всъщност, как глобалната петиция Human Artistry защитава правата на творците?
По тази тема се включи в разговор в предаването „Ритъмът на столицата“, Петя Точарова – изпълнителен директор на БАМП.
Тя посочи, че включването на БАМП към петицията е в резултат на предизвикателствата, свързани с много бързия възход на изкуствения интелект през последните няколко месеца, както и опасностите които той крие за творците, за човешката креативност и артистичност.
„Това е причината творческия сектор и по-специално този на музикалната индустрия да се фокусира върху основните проблеми и да предложи принципи на базата на които да се мисли за по-нататъшната регулация, така че правата на творците да не бъдат ощетявани, а напротив – изкуствения интелект да подпомага изкуството и творците“, заяви тя.
Самата петиция се състои от няколко основни принципа, прости, разбираеми и важни, каза тя и направи уточнението,че творческия сектор по никакъв начин не се обявява против изкуствения интелект.
Очаква се като нова технология, изкуствения интелект да подпомага развитието на изкуството, да подпомага творците.
Принцип номер две е, че съществената роля в живота ни е било и ще бъде човешкото творчество – творческите произведения създадени от хората, оформят идентичност, ценности, мироглед, те са базират на нашия опит, създаденото от машината няма опит, нито ценностна система.
Тя поясни, че така наречените генеративни продукти, създадени от ботове – модели на изкуствен интелект, не могат по никакъв начин да бъдат сравнени с човешкото творчество.
Трети основен принцип е, че не може да се използва и да бъде допуснато да се използват създадени от хора произведения, без съгласие, без лиценз и без заплащане, а това е, което наблюдаваме сега и което в огромна степен ощетява различните носители на права.
„Това е апел към правителствата да работят така основно регулацията, че тя да не разрешава безплатното използване и свободно ползване на труда на хиляди творци за да се обучат или захранят едни машини, като в последствие от тях ще излязат продукти, които ще се конкурират с оригиналното творческо съдържание“, заяви Петя Точарова.
За тези, които взимат решения, правят политиките, приемат законите, тя се спря на още един важен принцип:
По никакъв начин не бива да се допуска да се въвеждат специални изключения на Авторското право и сродните му права, за обучение на изкуствен интелект.
Кампанията Human Artistry се движи настъпателно, за да се присъедини към дебата за Изкуствения интелект още в самото му начало. Този път творците няма да чакат да бъдат поканени на масата. Трябва да се говори сега, докато още има време да се работи заедно с технологичните индустрии, за да се гарантират правата на творците, посочи още Петя Точарова.
Според нея, революцията на изкуствения интелект ще има трансформиращо въздействие върху музикалната индустрия.
. „Нашата задача е да посрещнем огромните предизвикателства, които тя поставя в областта на защитата на правата, като същевременно се възползваме максимално от потенциалните възможности, които тя може да ни предложи в други сфери“, поясни тя и допълни:
Надяваме се и другите организации от творческия сектор в България да се присъединят към БАМП и да подкрепят кампанията Human Artistry и залегналите в нея принципи. Независимо, че темата все още не е на дневен ред у нас, по-добре за всички ни ще бъде да сме готови за дебата, свързан с изкуствен интелект и авторски и сродни на авторското права, който със сигурност няма да ни подмине.“
Чуйте още от интервюто на Елисавета Белеганска в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..