Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Включете се в петите Литературни маршрути на София

Литературни маршрути
Снимка: Facebook - Литературни маршрути
Петите литературни маршрути започнаха в столицата. В тях има истории за Трифон Кунев, Иван Радоев и Атанас Далчев, както и посещения в два музея.

"По стъпките на Човека с широкополата шапка" е заглавието на първия маршрут за тази година, разказа пред БНР Теодора Радева, създател на фондация „Прочети София“ и автор на литературните маршрути.

"Журналистът Тони Николов разказа за Трифон Кунев, който има изключително интересна съдба. Участва в няколко войни и минава през сътресенията и промените в политически живот на България в началото на 20 век. След 1944 г. пише статии, които защитават демократичните права на хората и са насочени срещу властта. Самият Георги Димитров  е говорил срещу него. Трифонов е арестуван и хвърлен в затвора". 

Втората посока в пролетна програма ще бъде поета на 22 май. Водещ ще журналистът от БНР Радослав Чичев, който ще ни преведе през една пътека, посветена на поета и драматург Иван Радоев. Тя е под надслов: "Аз съм направен за чудене!"

„Иван Радоев има много нежна поезия. В същото време е работил в редица театри и маршрутът ще мине през тях. Ще има възможност да се чуе и гласа на Радоев. Творческият живот през 50-те, 60-те и 70-те години ще бъде на фокус през различните превъплъщения на Иван Радоев. Той също е имал сложни отношения със социалистическата власт“, допълни Теодора Радева (►) 

В "Разходки из улиците и думите на Атанас Далчев" поетесата Албена Тодорова ще представи литературното творчество на големия поет в една нетипична градска разходка. С този маршрут отбелязваме и 119 г. от рождението на Атанас Далчев (роден на 12 юни 1904).

Два от маршрутите тази година няма да преминават през различни градски пространства, а литературата ще се срещне с науката и изобразителното изкуство.

На 27 май, от 11:00 ч. в Националния природонаучен музей при БАН ще бъде представен единствения Детски литературен маршрут за тази година - "От плюнкотворката до пчелния вълк: един ден в Природонаучния музей със Зорница Христова и Тодор Петев". Маршрутът ще включва някои от най-ярките персонажи от последния етаж на Националния природонаучен музей, като пеперудите и тяхното приказно синьо, страховитите великански комари и пчелния вълк. Тази разходка се реализира в партньорство с издателство "Точица". 

На 4 юни, от 16:00 ч. в Националната галерия "Квадрат 500" ще се проведе първият музеен литературен маршрут в партньорство с образователната програма "Гледане с разбиране". Заедно с поета и драматург Стефан Иванов ще погледнем някои от произведенията в галерията през личната, асоциативна или историческа литературна нишка, която криволичи сред имената на Хемингуей, Жюл Паскин, Дора Габе.

Фондацията организира и събитие в памет на Марин Бодаков. 

Цялото интервю на Диана Дончева с Теодора Радева може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова-Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В миналото с бъдещето

Г-н Роберто Санторели за втория Международния форум "История и бъдеще" на 7 октомври в София, организирано от Конфиндустрия България. Тя е международно представителство на Конфиндустрия Италия, най-голямата европейска национална работодателска асоциация. В Конфедерацията членуват общо над 150 хиляди фирми, както производствени предприятия, така и от..

публикувано на 06.10.24 в 11:38
Борис Борисов, Сабрина Шуманова, г-жа Шуманова и Александър Русков

Училищните медии помагат да се усвоят новите знания

Междуучилищна телевизия в Сливница - какво се случва и кой я прави, както и за тракийското наследство около Сливница - в звуковия файл: "Всичко е интересно. Сами си монтираме. В началото професионални журналисти ни научиха как да правим съдържание, как да се позиционираме пред камера, как да държим микрофон. А и направихме Ден на Сърбия, после..

публикувано на 06.10.24 в 11:05
Теодора фон Ауерсперг и Надежда Цанова

Принцесата и пианистката

Принцеса Теодора фон Ауерсперг и пианистката Надежда Цанова за фондацията "Теодора фон Ауерсперг": "Израснала съм до 6 години в България, където съм родена, езикът ми остана от общуването с майка ми. Фондацията е международна. Ще използвам всякакви видове средства и връзки за Фондацията, съществуваме в Австрия от септември 2023, от 1 октомври сме..

публикувано на 06.10.24 в 10:33
Цветан Ангелов

Историята оживява: Цветан Ангелов

Писател, поет, драматург, останал в историята като автор на 60 произведения за деца, включително любимото на всички "Тихо се сипе първият сняг". Това е Цветан Ангелов. За него ни разказват една от дъщерите му, Мария Ангелова и внучката Ана Николова. В звуковото оформление се включва и правнука на Цветан Ангелов - както и трябва да бъде, като става дума за..

публикувано на 05.10.24 в 16:00

Софийски разкази - Кафене България

Легендите за кафенето се носят досега. Ценено е заради артистичния си дух. Да не се бърка с новото на Цар Освободител. На това място е атентатът срещу Стамболов, погрешка е убит вървящият с него Христо Белчев. Три години по-късно се открива кафенето, където години наред съжителстват "противници" като Вазов и кръга "Мисъл". Кои са останалите известни..

публикувано на 05.10.24 в 15:00
Коста и  Елена Цоневи

Адресите на любовта – Коста и Елена Цоневи

Актьорът Коста Цонев беше висок човек. Във всякакъв смисъл. И стърчеше над дребната злоба, смешните дрязги и незначителните драми, съпътстващи  театралния живот. Той беше Дон Кихот и Емил Боев, баща ми бояджията и конят Холстомер, гласът на отец Ередия в „Осъдени души“ и прототипът на Буров в „Жребият“. Красив, рус, талантлив, известен...

публикувано на 05.10.24 в 14:00
С Юлия Владимирова

Визуална поезия

10 издание на Синелибри - с Юлия Владимирова: "Винаги книгата създава по-широк хоризонт, но гледането на филм по книга може да ни впечатли - "Зорба гъркът" с танца на Антъни Куин. И "модната вечер" със "Закуска в Тифани" по случай 100-годишнината на Труман Капоти. Както и прожекцията на "Ребека" на Хичкок по случай неговата 125-а годишнина. Добавям и..

публикувано на 05.10.24 в 11:51