В предаването „Радиокафе“ гостува титаничната актриса, певица, любимка на милиони слушатели и зрители - Милица Гладнишка, за да разкаже за актуалните си ангажименти и проектите през идващото лято.
Тя притежава богата творческа биография – от завършването на Театралната академия, през уроците по оперно пеене и Майсторския клас по джаз пеене при Милчо Левиев, концерти, театрални спектакли, филмов дублаж, шоу програми и комедийни сериали на малкия екран, автор е и на музика за театър.
Оттук и резонното питане: Има ли нещо в света на изкуството, което да не може да прави, а много би й се искало?
„Разбира се, че има. Аз постоянно откривам неща, които мога и не мога да правя: не мога да работя сама - работя в екип, защото виждам, че възможностите ми са ограничени, а екипът попълва липсващите звена. С танците съм „пълна скръб“, в рисуването също не съм много добре“, искрено признава Милица и допълва:
„Харесва ми това, че благодарение на хората, с които работя се развивам в посоки, за които не съм и мечтала. Когато влязох в НАТФИЗ, нямах никаква представа от куклено изкуство, нямах представа какво значи етюд, представях си как играя комедиите или трагедиите на Шекспир, защото още от малка ги четях и ми бяха любими. Но работата с материал, който да „оживиш“ е нещо наистина изумително“.
За кукленото изкуство, признава, че е трудно, но безценно, защото открива нови, неподозирани светове.
Освен всичките си артистични образи, Милица Гладнишка е и талантлив преводач от английски език. В разговора ще чуете детските й спомени за празника на българската просвета и култура 24 май, повече за артистичното и семейство, и баба й, на която е кръстена, която рецитира свое стихотворение, посветено на светите братя.
Поглед върху дигиталната епоха, в която живеем и пренасищането на творческите идеи в поп музиката в днешно време:
"В момента всичко е основано на бързото производство, за да има бърза печалба и тя да качва нивата – няма време да се изработи едно парче, както трябва, да почине мисълта, да разработиш идеята, за да видиш каква е реалната музика, трябва да ходиш по клубовете и за щастие, те са пълни. Съжалявам много, че телевизиите не пускат това разнообразие, което се случва в клубовете в София и из цялата страна, публиката не бива да се подценява", категорична е Гладнишка.
В разговора тя сподели още за работата си с тандема Деси Софранова и Мартин Лазаров и ги определи като изключителни хора и добри приятели. Разказа и за първата си работа с Иван Велчев и предстоящата „Мелофобия“, която ще се случи на 22 юни в театър „Сълза и смях“.
„Ще пеете с нас песни, които никога не сте чували. Обещавам го чистосърдечно, без да се хваля“, твърди Милица Гладнишка.
„Музиката я правихме тримата Иван Велчев, Мирослав Иванов и аз“, посочи още тя.
Какво й предстои в бъдеще, за новия й проект „Лисицата, котаракът и Рудолф“, чуйте подробности от разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..