Фестивалът „Джаз на Деветашкото плато“ достигна своето девето издание, подходящо да се проведе като юбилейно.
Тази година той ще се проведе от 30 юни до 2 юли край село Кърпачево.
За първата вечер е предвиден джем сешън с акустичната формация „The Social Callers“ и гост Кристиян Желев, а преди това с изпълнения, обединени под наименованието „Джазът пее на български“ с текстове на поетесата Мария Донева.
В основния фестивален ден – 1 юли, освен Дулай морнинг, участници и публика ще имат доста приятни изживявания, включително уъркшоп по джаз импровизация и по вокално изпълнение с пианистът и диригент на Биг бенда на БНР Антони Дончев и Марина Господинова, диксиленд-шествие и джем сешън.
В програмата от 19 ч. ще пеят Милица Гладнишка, Николай Воденичаров-Никеца, Петър Терзиев, Иван Велчев и други заедно с куп известни инструменталисти, сред които Росен Захариев-Роко, Георги Корназов, проф. Владимир Радулов, Милен Кукошаров, който наскоро взе и награда „Аскеер“ за театрална музика.
На 2 юли от 11 ч. е проектът „Джаз за деца“ на Венци Благоев.
„Това е един фестивал за джаз, който е много неконвенционален с това, че е изключително див по негов си начин, музиката се случва изцяло на открито в двора на старо училище и на специално построена сцена до пещера, която се казва „Гарваница“, близо до село Горско Сливово.
Майсторските класове на Марина Господинова и Антони Дончев, ще се провеждат в Старата мелница - сграда, която е носител на специалната награда на Камарата на архитектите в България за тази година и беше част от българското архитектурно биенале във Венеция“, казаха пред БНР-Радио София организаторите Петър Терзиев и Делян Иванов (▼).
Преди 7 години Ива Таралежкова (майка на Петър Терзиев) и Венци Благоев решават да проведат джаз вечер, но оттогава досега атмосферата и музикалната магия са привлекли толкова участници и събития, че фестивалът вече е тридневен.
Делян Иванов подчерта, че регионът има изключително красива природа и забележителности, автентични кътчета и дух.
Чуйте разговора на Лили Големинова.Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..
Боян Бочев от Лаго Фест в Самоков ни представя събитието с ударение на последната буква: "Тембърът на гласа ми подсказва, че настроението е чудесно. Страхотни музиканти на сцената, познаваме някои от тях в "Мюзиколоджи лайв". (подробности, както и за произхода на името - в звуковия файл) Има от бебета до над 70-годишни, хората си чакат фестивала в..
"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..