„Изпитът“, нов YouTube реалити формат на НАТФИЗ ни превежда през митичния процес по приемане на нови студенти в най-креативния университет в България и разкрива какво се случва зад кулисите – интервю с двамата водещи на предаването, Калина Спасова и Йоанн Стоев:
"Казвам се Калина Спасова, от Хасково съм и съм на 23. Уча филмов и телевизионен монтаж и съм последна година в НАТФИЗ. Паралелно с ученето, работя по специалността си в киноцентър Бояна. В процеса сме 80-90 човека. Разбрах, че говоря меко.
Казвам се Йоанн Стоев, от София и съм на 22 г. През 2019 завърших Френската гимназия в София и същата година кандидатствах и ме приеха в НАТФИЗ. Първата ми специалност беше “Фотография”, а в края на първата година се профилирах “Филмов и телевизионен дизайн”. От една година съм председател на Студентски съвет към академията. Няма специалност "водещ", но има "публична реч". Разбрах, че говоря бързо.
Идеята е на нашия ректор, проф.Семерджиев. Това е най-любимият ми проект, сплоти ни всички. Всичко се получава по-лесно, първокурсниците ни помагаха на дипломните проекти. (Йоанн)Получаваме доста негативни коментари - "как може да мъчим хората, които са на изпит". Много е хубаво да се научим да бъдем търпеливи. За нас бе приоритет да се справят много добре на изпита. Човек трябва да се забавлява. (Калина)
Имаше страшно много гафове, оказа се много по-трудно да бъдем водещи. За всеки епизод отговаря различен режисьор, в постпродукцията имаше голямо табло като криминално. Откачалки в най-добрия смисъл. Избраха ни след 4 кръга. Имаше хора, които ги приеха с чар.
Вече има само един кръг, много е по-леко за всеки кандидат-студент. Бонус са и филмчетата, заснети с приятели, есетата в училище, добрите фотографии. Преподавателите даваха съвети към всеки кандидат, искаха да имат колкото може повече кандидати. Струва си да се преборят, няма да ги изядат (освен водещите).
Епизодите са в постпродукция, трябва да излезат преди кандидат-студентската кампания."
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..