Проф. Петя Бъговска (контрабас) и нейната сестра Кина Бъговска, художник, която от години живее и работи в Чикаго, разказват за изложбата на Кина „Неравноделни времена“ в Полския институт, която се открива на 14.06 от 18:30 ч. с концерт бас-квартет и перкусии - Петя Бъговска, Свобода Боздуганова, Емил Гунев, Мери Георгиева и Георги Ангелов:
Има метафора в заглавието. Работя с българските шевици, те са семантичен код. Откривам, че колкото повече рисувам тези знаци, те ми носят удовлетворение. За музиката - виновна е сестра ми, погълнала съм музиката вътрешно, когато рисувам, усещам ритмите. Изкуството е по-интегрирано - визуално изкуство и поезия, и танц, и музика.
Музиката носи енергията, магията. Първо чувстваш, после анализираш. Барток също включва в композициите си неравномерни тактове. Слушаме и "Дилмано Дилберо" на 4 контрабаса.
4 контрабаса ще свирят и на откриването на изложбата- с мои колеги и студенти, Успешна е годината на контрабасовия ми клас в Музикална академия. Това е и жест към сестра ми - това я провокира и зарежда, това ще е съвместно разменяне на творческа енергия.
Едни от най-хубавите времена бяха пътуванията ни за концертите в САЩ. Имах и картина "Квартет", инспирирана от нейния. Една американска поетеса я хареса, купи си я и написа поема, 4 вертикални строфи, които можеха да се четат и хоризонтално. Към квартета работим и с перкусия, Георги Ангелов, свирили сме и на джаз-фестивали.
Имам сборник с квартети за контрабас с обработка на български фолклор. (Петя). Имахме подобна изложба и в Чикаго. Първата ми изложба там бе в 2000-та година и не можех да намеря място, където да сложа обява да поканя българи. Сега има 10 български училища, културни центрове. Информацията резонира навсякъде. Емиграцията не е икономическа." (Кина)
Дори и най-малката лавина може да се доведе до лоши последствия. Има ли сняг, хората вече трябва да внимават за лавини, предупреди в ефира на БНР-Радио София Момчил Панайотов , председател на Българската асоциация за ски свободен и екстремен стил (БАССЕС). "Не е лесно да се дадат правила за поведение. Когато правим курсове или..
И поредният провал за избор на председател на Народното събрание се дължи на липса на разговор по същество – има ли необходимост България да бъде управлявана по някакъв начин. Позиционната война е закрила хоризонта на утрешния ден. Политически сили и фигури демонстрират сила или превъзходство, вместо да се търсят допирни точки и воля..
Българският екип , който представи своя авторски 3D мапинг на международния конкурс за светлинни инсталации в Япония, бе отличен с второ място. В състезанието се включиха 278 участници от 56 държави , от които 18 бяха поканени да прожектират творбите си, като финалисти във фестивала Tokyo Lights, който се провежда всяка година на фасадата..
В предаването "Радиокафе“ обръщаме поглед към зеленото богатство на София и на страната ни, което понякога считаме за даденост и не съумяваме да оценим. С тази цел е създаден и конкурсът “Дърво с корен“ на фондация “Екообщност“, който всяка година призовава да номинираме дървета, свързани с родовата ни история, с разкази на по-възрастни..
От 21 ноември до 5 декември 2024 г. в емблематичните за София Централни хали, се открива петата от поредицата изложби "Невидима София". Последната изложба от цикъла е посветена на "Занаятчиите на София". Организатор е медията за изкуство и култура "Програмата", които целят да покажат хората, които пазят духа на града, вдъхвайки живот на традициите...
На 9 ноември се навършиха 110 години от рождението на българския белетрист, публицист, журналист и сценарист Павел Вежинов, създал едни от най-ярките модерни творби в българската литература от втората половина на миналия век, актуални и днес, когато са изминали малко над 40 години от смъртта му. Той е един от най-продуктивните превеждани,..