През май т.г. стартира националната кампания "СъЖИВИ чешма" за възстановяване на чешми в покрайнините на населените места и из дивите пътеки на България.
В „Радиокафе“ гостува Светла Тодорова, представител на организаторите от фондация "Наука за природата".
„Ние имаме кауза, която се нарича „живи чешми и от 2018 година до момента възстановяваме чешми в лошо състояние“, сподели тя и допълни, че до момента са възстановени над 50 чешми, а целта тази година е да възстановят над 60 в различни краища на България.
„Бихме искали да привлечем и други хора, които да помагат за почистването на чешмите, тъй като ние сме малък екип помощта е от голямо значение“, призова Светла Тодорова.
Освен съхраняването на чешмите, инициативата е стартирала първоначално с цел да съхрани и водата като ресурс, защото тя е много важна за живота на хора и животни, отбеляза Тодорова.
Започнали първоначално възстановяването на чешмите в Източните Родопи.
Там чешмите са с огромни корита. В миналото и до ден-днешен се използват за напояването на домашни животни, но в тези чешми намираме и до днес тритони и жаби, което е индикатор за състоянието на водата, разкри още тя.
До момента освен в този район са възстановени чешми и в Сакар, в Западни Родопи и Стара планина.
В края на август в Доспат ще се проведе и събор на чешмарите, а преди време се е появило предложение Родопите да кандидатстват за рекордите на Гинес, като планината с най-много чешми.
Колко време отнема почистването на една чешма и какъв ресурс изисква ще разберете от разговора.
Екипът на фондация „Наука за природата“ отделя много внимание, за да запази всяка една от чешмите в автентичния ѝ вид, затова има нужда от още доброволци, с които да успее да постигне това.
За да сте доброволец, не е нужно да имате предварителен опит или да сте се занимавали с възстановителни дейности. Нужна е обаче издръжливост от поне няколко часа, за да може да се почисти и направи всичко необходимо за подобряване състоянието на чешмата. Напътствия и помощ ще получите на място от експертите на фондацията.
Призивът на екипа: „Ако хората знаят за някоя чешма, да изпратят снимки – на фейсбук страницата или уебсайта на фондацията, както и на имейл.
"Ще се радваме много, ако хората сами се организират, почистят чешма и ни изпратят снимки", каза още Светла Тодорова.
Още подробности по темата чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Строителството на втория мост при "Бакърена фабрика" напредва по график. В момента се полага хидроизолация, работи се по уличното осветление. Другата седмица се очаква да започне работа по асфалтирането. На обекта е изградена канализация, преместен е магистрален водопровод и е изпълнена газопреносна мрежа. Мостът е част от третия градски..
Заради недоволството на жителите на столичния квартал "Овча купел" е взето решение в регистрационно-приемателния център за бежанци да останат само деца. Проблемните бежанци поетапно са изведени и настанени на други места, обясни за БНР председателят на Държавната агенция за бежанците Иван Иванов. В центъра остава 36 деца предимно от Сирия и..
Сектор кенгуру-грижа бе официално открит днес към Интензивно отделение на клиниката по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом". Там под лекарски и акушерски контрол родители на недоносените деца ще бъдат обучавани в специфичните грижи, изискващи отглеждането на бебетата с ниско тегло и висок риск за здравето. Семействата ще имат възможността..
С осигурено финансиране на стойност над 8 , 63 млн. лв. по Националния план за действие по заетостта за 2025 г . ще бъдат реализирани обучения за придобиване на професионална квалификация и/или ключови компетентности за 4688 безработни. Повече от 35 на сто от тях ще започнат работа след завършването на обучението, уверяват от..
През януари 2025 г. след извършен анализ и предложения за разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция от Центъра за асистирана репродукция (ЦАР) в следобедния блок на БНР-Радио София гостува доц. д-р Мария Юнакова , председател на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ)...
Банкя ще посрещне традиционните Горешляци с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието, музика, танци и автомобилен ретро парад от 15-ти до 26-ти юли. “Горешляците са трите най-горещи дни през годината и район Банкя традиционно посреща тези празнични дни между 15 и 26 юли с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието. Това са..
Фестивалът "Седмица на фотографията в антична Сердика" ще бъде открит на 10 юли с изложбата "Професия фоторепортер за цял живот" в подлеза между Министерски съвет и Президентството, на главната улица на антична Сердика, с разнообразна програма от филми, дискусии и срещи с ученици“. Автори в изложбата са Георги Панамски, Иван Стоименов, Виктор..