Асоциацията на специалистите по устойчивост (АСУ) обяви Пътна карта за утвърждаване на професиите на специалистите по устойчивост и включването им в Националния класификатор на професиите и длъжностите в България (НКПД, 2011).
„В бизнеса и в науката има ясно и строго определение и цялостна концепция, свързана с устойчивостта на бизнеса и тези хора - специалистите, които обучаваме в университетите и след това намират своето професионално приложение - дали в бизнеса, дали в публичния сектор. За нас е много важно да можем да дефинираме границите на този човек, какви са му компетенциите, които трябва да притежава, и какво да очаква ръководството от него“, коментира пред БНР-Радио София доц. д-р Марина Стефанова (▼) , председател на АСУ.
Тя уточни, че ангажиментите и задачите по устойчивост в компаниите са навлезли от около 15 години, но те обикновено се изпълняват по съвместителство от хора, назначени на други длъжности.
Днес вече е ясно, че това са мениджъри, чиято дейност е сериозен бизнес процес, който директно влияе върху управлението на фирмата, на мненията, стратегията или справянето с всякакви кризи.
По думите на доц. Стефанова, регламентирането на професията с конкретните параметри на отговорностите ще помогне и на фирмите, и на съответния специалист:
„Нашата основна задача на чисто административно ниво е да съберем необходимата аргументация, така че да може Министерството на труда и социалната политика да задвижи процедурата, дискутирайки с отделните заинтересовани страни – най-вече със синдикатите и работодателските организации, съдържанието, нуждата, полезността на наличието на достатъчно колеги, които практикуват тези работа.“
Чуйте разговора на Катя Василева.
Коментатори във "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и председателят на Управителния съвет на фондация "Общество.бг“ Жоро Пенчев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - "Спаси София" свалят доверието си от столичния кмет Васил Терзиев . Това обяви на пресконференция лидерът на партията..
Започна 12-ият сезон на благотворителната инициатива "С тениска на бала“. С набраните средства ще бъдат осигурени стипендии за студенти без родители. Тази година инициативата дава възможност участниците сами да създадат визия за своята тениска, каза пред Радио София директорът на Столичната организация на БЧК Пепа Недялкова. "Това е..
Българският хелзинкски комитет представи Годишния доклад за състоянието на правата на човека в България през 2024 година. Той включва задълбочен анализ на ключови събития, законодателни промени и практики, повлияли правата и свободите на хората в страната през изминалата година. В рамките на събитието бяха представени основните изводи и..
Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда през периода април-септември 2025 г.. Това сочат данните от националното изследване на Българската конфедерация по заетостта. Оттам отчитат и положителен коефициент на заетост от +3%. Той бележи лек спад с 1% спрямо предходните шест месеца и значително по-ниско..
След 15-ина награди от фестивали и конкурси, първият пълнометражен филм "Краят на реката" на режисьора Васил Барков ще бъде официално представен пред българска публика на 24 април (четвъртък) в Дома на киното. Васил Барков е роден през 1972 г. в Бесарабия, Измаилски район, Украйна. Две години следва в Морски университет в Одеса. През..
"Спаси София" свалят доверието си от столичния кмет Васил Терзиев, обяви на пресконференция лидерът на партията Борис Бонев. По думите му, администрацията на София няма ясна визия и ясни цели, а това не може да бъде успешно. Лидерът на "Спаси София“ съобщи още, че Илиян Павлов - единственият зам.-кмет от партията, подава оставка. От..
Национален музей "Земята и хората" чества Световния ден на Земята-22 април, с 33-тото издание на Международния музикален конкурс "Музиката и Земята" и тематична постерна изложба. “Международен конкурс за композитори и изпълнители "Музиката и Земята" отговаря напълно на мисията и политиката на музея. За първи път се е състоял през 1993 г. и днес..