Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психолог:

Добрите социални умения са протективен фактор за развитието на зависимости

Снимка: МВР

Стигматизацията на хората със зависимости е една от причините те рядко да търсят помощ. По темата говори клиничният психолог Рада Наследникова. По думите й при полизависимостта при хора, които употребяват алкохол и различни видове опияти се появяват различни типове проблеми. Те могат да бъдат социални, психологически, здравни и т. н.

"Проблемът е не толкова в липсата на търсене, а в това, че няма предлагане на помощ в България. Няма система, която да е базирана на оценка на нуждите, на оценка на предоставяне на качествени услуги и тези услуги да се мониторират и да се финансират спрямо тяхната ефективност. В България няма почти никакви координирани интервенции за помощ, за превенция за лечение и рехабилитация на проблемите, свързани с употребата на психоактивни вещества", сподели тя.

Наследникова сподели, че няма профил на човека, който ще стане зависим. Например при учениците едни от факторите са натовареността в училище, това, че не се обръща внимание на психичното здраве и превенцията на насилието, както и сексуалното образование и допълни, че добрите социални умения са протективен фактор за развитие на тежък проблем. Това е дефицит на образователната система, което е една битка между родители и учители, а в същото време децата са пренатоварени и не се обръща внимание на емоциите им, отбеляза психологът.

"Развитието на физиологична зависимост е само един от аспектите на многобройните проблеми, които създава употребата на наркотици. Освен това, подрастващите и младите хора могат да пробват от любопитство. Това не означава автоматично, че те ще развият тежък проблем, слава Богу. Но разбира се има рискова употреба, има проблемна употреба и има нещо друго, че в България се обръща внимание и то не кой-знае колко сериозно на наказателното преследване", отбеляза Наследникова.

Тя посочи, че у нас изоставаме със статистиката а това е основното нещо, на което трябва да се обърне внимание. Според европейската статистика употребата на наркотици в ЕС се покачва, но в някои страни употребата на марихуана е легална и това също влияе на резултатите от проучването.

"Употребата на хероин е намаляла, но това не значи, че не се компенсира с други синтетични наркотици и хората успяват да се самоунищожават по всякакъв начин", каза специалистът и допълни, че у нас най-големият проблем е с алкохола.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50