"Проблемът е не толкова в липсата на търсене, а в това, че няма предлагане на помощ в България. Няма система, която да е базирана на оценка на нуждите, на оценка на предоставяне на качествени услуги и тези услуги да се мониторират и да се финансират спрямо тяхната ефективност. В България няма почти никакви координирани интервенции за помощ, за превенция за лечение и рехабилитация на проблемите, свързани с употребата на психоактивни вещества", сподели тя.
Наследникова сподели, че няма профил на човека, който ще стане зависим. Например при учениците едни от факторите са натовареността в училище, това, че не се обръща внимание на психичното здраве и превенцията на насилието, както и сексуалното образование и допълни, че добрите социални умения са протективен фактор за развитие на тежък проблем. Това е дефицит на образователната система, което е една битка между родители и учители, а в същото време децата са пренатоварени и не се обръща внимание на емоциите им, отбеляза психологът.
"Развитието на физиологична зависимост е само един от аспектите на многобройните проблеми, които създава употребата на наркотици. Освен това, подрастващите и младите хора могат да пробват от любопитство. Това не означава автоматично, че те ще развият тежък проблем, слава Богу. Но разбира се има рискова употреба, има проблемна употреба и има нещо друго, че в България се обръща внимание и то не кой-знае колко сериозно на наказателното преследване", отбеляза Наследникова.
Тя посочи, че у нас изоставаме със статистиката а това е основното нещо, на което трябва да се обърне внимание. Според европейската статистика употребата на наркотици в ЕС се покачва, но в някои страни употребата на марихуана е легална и това също влияе на резултатите от проучването.
"Употребата на хероин е намаляла, но това не значи, че не се компенсира с други синтетични наркотици и хората успяват да се самоунищожават по всякакъв начин", каза специалистът и допълни, че у нас най-големият проблем е с алкохола.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Пратките, които идват от чужбина се движат на два потока и разпределението им зависи от доставчиците, обясни за Радио София Станислава Владимирова - държавен инспектор в Агенция "Митници". За едните е необходимо митническо оформяне, за да стигнат до получателя, а вторият вид пристигат директно към потребителите, тъй като вече са освободени на..
Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...