На 28 юни 2023 г. в НДК ще се проведе второ издание на конференцията Digital Sofia. Това е авторско събитие на Столична община, което представя най-новото в дигиталната трансформация и развитието на София като “умен град”, важността от дигитализацията за прогреса на обществото и удобствата на административното обслужване, както и повишаващата се привлекателност на София за инвестиции. Успехът на събитието го затвърждава като ежегодно мероприятие и устойчива трибуна за иновации и информираност, която проследява прогреса на администрациите и екосистемата. Подробности по темата разказа Генчо Керезов, зам.-кмет "Дигитализация, иновации и икономическо развитие" на Столична община.
"Цялата идея за Digital Sofia като мероприятие и събитие дойде от д-р Мартин Захариев и Фондация "Дигитална България", които просто дойдоха при мен, при общинския съвет и г-жа Фандъкова и казаха, че София има нужда от такова събитие за "умния град" и дигиталната трансформация. Ние естествено прегърнахме тази идея много бързо, така, че за втора поредна година ние го организираме заедно, като тази година сме част от Webit Summer Edition. Това ще бъде сигурно най-големият инвестиционен форум правен някога в България, над 20 трилиона долара активи и инвестиционни фондове ще дойдат в България по покана на д-р Пламен Русев и със специалната подкрепа на Столична община", отбеляза Керезов.
Той сподели, че местата са изчерпани, но всеки желаещ може да проследи събитието на сайта digitalsofia.bg за да види цялата програма. Панелите ще бъдат два, като в първия ще се говори за всички ключови проекти за града - какво се е случило, кой е завършен, кой в каква фаза е и какво могат да очакват гражданите до края на мандата. Във втория панел ще говори бизнесът - компании, които са реализирали много успешни проекти и които имат дългосрочна визия какво се случва по света по отношение на умния град.
Според думите му през последните две години Столична община е иззела изцяло инициативата за превеждането на електронното управление напред.
"Ние общо взето успяхме да договорим един много важен проект, който е свързан с автоматизиране на административния ход на електронните услуги. И тук спънките, много често във всяка една администрация, не само в общината са първо административни и културни. Много е трудно да обясниш на хора, които работят 20 години по един и същи начин, че могат да работят и по-добре. Могат да работят и по-ефективно, благодарение на технологията и е много трудно наистина да ги успокоиш, че те няма да загубят работата си, а напротив - те ще станат по-добри в нея, ще бъдат все по-годни в това да се развиват кариерно чрез новите умения, които ще придобият. И в крайна сметка колкото повече време ние освобождаваме на администрацията, толкова повече тя може да бъде на терен и да развива политиките на града, на районната администрация, на министерството, в което работят и т. н.", каза Керезов.
Като друга основна спънка, която се случва в електронното управление е нормативната база. Една специализирана администрация предпочита да следва специализиран закон, вместо Закона за електронното управление, което води до влизане в режим на тълкуване между звената, поясни той и добави, че една от основните задачи е цялото това законодателство да бъде хармонизирано.
"Електронното управление може би е единствената тема, особено за градовете, където е логично не да имаме децентрализация, а да имаме централизация. Защото се постига първо по-висока разходна ефективност, второ - веднъж когато изградиш един гръбнак на електронното управление е много ясно вече за всички други партньори, институции и градове по какви правила и по какъв начин трябва те да бъдат интегрирани", отбеляза Керезов.
Според думите му до края на този мандат ще бъде създадено мобилно приложение с високо ниво на сигурност за електронна идентификация, подпис и система за сигурно електронно връчване. Това ще бъде първото 100% мобилно електронно гише в смартфона. Приложението ще стартира с 4 услуги - промяна на настоящ адрес, промяна на постоянен адрес, проверка на задълженията за местни данъци и такси, както и плащане на местни данъци и такси. Керезов подчерта, че част от успехите в дигитализацията на София са свързани с градския транспорт, както и генералната политика за събиране на данни.
Сериозно внимание е обърнато и на темата за киберсигурността, като са вложени необходимите инвестиции за защита на данните на гражданите и тяхното потребителско преживяване.
"Към момента с редица системи, които придобихме, управляваме и обучаваме нашия екип, централната администрация на Столичната община е може би най-добре защитеното звено в страната след обектите за национална сигурност. Надяваме се, че в следващия мандат ще се намери ресурс това да се разшири и до районните администрации, за да можем да окрупняваме ресурс, да изграждаме собствен капацитет за управление на тази киберсигурност. Много важно е да отбележим, че всъщност всички тези продукти и услуги, които ние ползваме свързани с киберзащитата на общината са от водещи доставчици от страни от НАТО", заяви Керезов.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..
Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..
Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..
В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..