"В момента все още сме в процес на организация и планиране на такова отделение. Надявам се, че то ще бъде открито и ще започне работа до края на тази година, тъй като то трябва да включва определено обзавеждане на помещенията, осигуряване на необходима апаратура в тях, включително термо легла, монитори, апарати за подпомагане на дишането, аспирационни системи и едва тогава ще можем да започнем обучението на родителите в грижата за техните недоносени бебета", отбеляза доц. д-р Вакрилова.
По думите й ежегодно се раждат между 650 и 700 недоносени бебета, като част от тях са с тегло под 1 кг. Престоят им в болницата е дълъг, като родителите имат ограничен контакт с тях, а когато наближи моментът за изписване те изпадат в стрес от мисълта дали ще могат да се справят с грижите за своите деца. Обособяването на специализиран сектор ще позволи на родителите да прекарват повече време с тях, като това ще направи прехода от болничния към домашния престой плавен и неусетен.
"В България има един сравнително висок процент на недоносеност. Недоносеност означава деца родени преди 37 гестационни седмици на бременността, или с тегло под 2.5 кг. То е около 10% за страната, а при нас, тъй като се концентрират рискови и предтерминни раждания процентът на недоносеност е около 26%, тоест 650-700 бебета годишно. Най-малките от тях престояват около 3-4 месеца, а понякога и повече", каза доц. д-р Вакрилова.
Тя допълни, че след като премине критичният период на бебето, родителите му ще могат да прекарват с него по 24 часа в денонощието, докато в момента свижданията са ограничени до 1 час.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В края на седмицата водещият на предаването “Форум” прави обобщение на по-съществените събития през седмицата, които са провокирали някакъв дебат в обществото. Заедно със седмичните гости Яница Петкова-анализатор от социологическа агенция "Мяра" и доц. Александър Христов – комуникационен експерт, преподавател, председател на Българската федерация на PR..
Изпълнена с драматургични взаимовръзки е и следващата програма от сезона на Симфоничния оркестър на Българското национално радио. Концертът е в петък и е под мотото „Любов и драми“. На пулта ще застане главният диригент на оркестъра Константин Илиевски, за когото това е втори сезон на тази позиция, но и първият изцяло програмиран от него. Ето..
По-рано през деня стана ясно, че Столичната община е предприела стъпки за съвместна работа с Националния институт за недвижимо културно наследство за актуализация на документацията на Цeнтралната минерална баня . Ще бъде извършено сериозно обследване на цялата сграда, както и на конструктивното ѝ състояние. При установена нужда от аварийно укрепване,..
И след като научихме кои са най-честите наранявания, присъщи за т.нар.„градски“ травматизъм, сега ще погледнем на темата и през призмата на съдебната практика. В някои случаи паданията на граждани са резултат от тротоари и настилки, които са в лошо състояние. Задължението, което има местната власт към изграждането и поддържането на пешеходна..
Христо Добринов е възпитаник на Музикалната академия в София с флейта. Преди това е учил в Националното музикално училище и още преди да го завърши печели 1-ва награда от Националния конкурс „Млади музикални дарования“. След дипломирането си в НМА е специализирал в Кьолн при един от доайените на флейтовото изкуство на XX век Робърт Уин. Свирил е в..
ГЕРБ-СДС е лидер при евентуални нови парламентарни избори, сочи последно проучване на Изследователски център „Тренд”. Изследването е реализирано по поръчка на „24 часа”. Изследването е реализирано в периода между 24 и 30 януари тази година, чрез пряко, полустандартизирано интервю лице в лице, сред 1003 пълнолетни граждани. Една от новините на това..
За трета поредна година на, 14 февруари, екипът на Lampa Collective организира акустичен концерт на свещи в известен столичен клуб. Този път специален герой, лице на събитието ще бъде младата певица с впечатляващ глас (и финалист в ТВ шоу за таланти) - JENYKA, подкрепена от виртуозния китарист Рангел Георгиев. Тази специална вечер, посветена..