"Свободата Санчо, е едно от най-ценните блага, с които Бог дарява хората. С нея не могат да се сравнят нито съкровищата, които крие земята, нито тези, които таи морето. За свободата, както и за честта, може и трябва да се жертва животът и обратно – лишаването от свобода е на-голямото зло, което може да сполети човека".
С такива послания писателят Мигел де Сервантес вдъхва живот на своя най-известен и обичан литературен герой – благородният идалго Дон Кихот де ла Манча. Неговият образ е извор на вдъхновение за поколения творци от създаването му през 1605 година, в началото на 17 век, до днес.
Преди дни, на 21 юни 2023 г. в Триъгълната кула "Сердика" Регионалният исторически музей - София и посолството на Кралство Испания в България, официално откриха изложбата "Образът на Дон Кихот през вековете. Класическата английска, испанска и френска визия; и една модерна българска перспектива".
В предаването "Радиокафе" гостуват Хайоне Серейхо, зам.-ръководител на испанската дипломатическа мисия и културно аташе, художникът Христо Панев и преводачката Весела Петрова, за да разкажат повече.
"Това е една изложба, която е част от множеството отбелязвания на годишнини, свързани със Сервантес и на Дон Кихот. Българите имат постоянен интерес към тази фигура", посочи госпожа Хайоне Серейхо. И допълни:
"Ние имаме голяма подкрепа от страна на българските институции. Първият ни партньор беше Националната библиотека, тя ни съдейства с издания, които бяха в архивите й, за да можем да ги покажем и след това Регионалният исторически музей на София, които "прегърнаха" идеята да представим изложбата в Триъгълната кула на "Сердика".
Изложбата е съставена от серия гравюри, които са свързани с национални публикации от една страна на Англия от 18 век, на Кралската академия на езика в Испания, отново през 18 век и също така през 19 век, националното издание на "Адоре" на издателството "Ашед". Как националните култури – английската, испанската и френската интерпретират визуално в различните епохи, как те виждат от различна гледна точка Дон Кихот като фигура на която придават своя характер и своята гледна точка, посочи Серейхо.
Към класическата испанска, английска и френска визия е добавена и една модерна българска перспектива – гледната точка на художника Христо Панев.
"Това е нещо ново, което внасяме и една интересна гледна точка", твърди Хайоне Сейрехо.
Тя разкри още, че тази изложба допълва около тридесетина изложби на великотърновския художник Христо Панев.
"В неговите творби се вижда един двувалентен Дон Кихот – между гениалността и лудостта, между мъдростта и глупостта и най-важното – от една българска съвременна перспектива. Англичаните виждат Дон Кихот като смешна фигура, Испанската академия го изобразява като класическа, много по-достойна фигура, французите виждат един по-романтичен Дон Кихот, обхванат от своите демони, а артистът Христо Панев го доближава до образа на всички нас, до обикновения човек", подчерта Серейхо.
"Дон Кихот присъства абсолютно винаги в моите самостоятелни изложби, които съм правил в страната и чужбина. Мисля, че няма сериозен художник, който да се е докоснал до словото на Сервантес, неговия гениален роман, "Дон Кихот" и да не се е опитал да разработи този образ в своето изкуство", казва художникът и допълва:
"С много любов се отнасям към този герой, за мен неговите мисли са гениални".
Чуйте още от разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..