На 1 юли 2023 година в Билбао стартира колоездачната обиколка на Франция.
Екипът на „Спортна среща“ прави специална поредица за историята ѝ, благодарение на Андрей Демирев. В този епизод той споделя какво влияние върху страната на баските и града Билбао ще има гостуването на Тур дьо Франс.
„Стотици хиляди излязоха по улиците да видят Тура, тъй като от 30 години Билбао е кандидат, през 1992 година в Сан Себастиан стартира Тур дьо Франс и Билбао кандидатства всяка година неизменно, докато тази година вече му предоставиха тази чест и вчера действително цялото население на страната на баските излезе по улиците. Беше невероятен празник. Това е невероятна реклама за Билбао, тъй като стартът бе гледан от 200 страни в продължение на 4 часа, няма съмнение, че това ще допринесе за страхотен туризъм“, отбеляза журналистът.
Снимка: АФП
Първият етап от обиколката е спечелен от британеца Адам Йет пред своя брат близнак Саймън Йет, като решаващи за тази победа са били последните 300 метра. Така двамата братя близнаци печелят 1. и 2. място в толкова важно състояние, в пролога - всъщност, не е традиционен пролог, а тежък етап от 182 километра, с много спускания и качвания, поясни Андрей Демирев
Още подробности за настоящата колоездачна обиколка на Франция и атмосферата в града домакин на провеждането ѝ, ще чуете от неговия репортаж.
Куриозно е, че когато печели Тура през 1982-ра, макар и да е носил Жълтата фланелка, той не е спечелил нито един етап преди финала в Париж. Въпреки сигурната си победа в онзи тур, той успява да се наложи и над всички финалисти спринтьори на финалната права на Шанз Елизе.
Когато го питат защо е рискувал със спринта при вече сигурна победа в Тура, той отговаря, че не иска да го запомнят като победител в един Тур дьо Франс, без да е спечелил нито един етап. В период от 3 години той печели Тур и Джиро едновременно, а през 1980 година прави и требъл – Тур, Джиро и Мондиал.
Бернар Ино беше всестранен колоездач – добър с часовника в планинските етапи и в спринта.
Роден боец, с хъс и агресивност по-скоро на боксьор, отколкото на колоездач. Неговият мотор беше гордостта му. Плашеше другите, дори на масата. Когато говореше, всички наоколо мълчаха, не се смееха дори когато разказваше вицове, спомня си Лоран Финьон, който печели Тура през 1983-та и 1984-та – парижанин с вид на студент, с дълга коса, свита на опашка. Той беше добър катерач и изкова своите успехи с изкачвания на Алп Д'Юез и Ла План., но също така печели и много етапи по часовник и бе изненада, че губи Тура през 1989 г. в последният етап по часовник в Париж. Почива на 50-годишна възраст от рак на хранопровода. До последните си дни той бе коментатор на Тура по Канал Франс 2, като в почивния ден летеше до Женева за химиотерапия.
Признава, че е вземал амфетамин, кортизон и кокаин, но лекарите му казват, че не това е причината за болестта му – „Иначе почти всички колоездачи биха се разболели от рак“, пише в автобиографичната си книга той.
През 1985 г. победител отново е Бернар Ино. Това е последната му 5-а победа.
Негов наследник в победите е Грег Лемонд. Как и защо Грег Лемонд измества Бернар Ино от трона му и каква е драматичната развръзка в историята на Тур дьо Франс през годините, чуйте от разказа на Андрей Демирев в звуковия файл.
Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“. Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града. Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..