Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Начала без край

Най-новият хореографски проект “Начало без край” на Тушрик Фредерикс и Ребека Марголик от Ню Йорк ще бъде представен за първи път пред българска публика на 22.07. За него, както и за новите инициативи и програми на танцов център „Дерида“, говорим с Атанас Маев:

"В нашата структура всеки изпълнява което е необходимо. Изграждаме далечни партньорства и връзки. Тушрик Фредерикс и Ребека Марголик бяха още в 2014 в София като част от екипа на Сидра Бел. Те в последните години буквално избухнаха. Това е в рамките на резидентската ни програма, като от тази година трябваше да търси други партньори за тяхното пътуване. От две седмици са тук, репетират всеки ден усилено по 8 часа.

Ние ще видим за пръв път на сцена реализация на тяхната идея, това е само предпремиера. Заглавието е свързано до голяма степен с тяхното идване в София. Ребека е от Канада, Тушрик е от Южна Африка, но е базиран в Ню Йорк. Много са интересни движенчески и концептуално.

На 1 юли обявихме официално новата ни инициатива "Киноуикенди" - представяме танцово кино, документално, студентско, експериментално. А вчера пристигна екип от Китай, те ще останат месец в София и ще работят с млади български колеги, които скоро ще проходят на голямата професионална сцена. Очакваме и музикант, който ще се включи след няколко дни.

Това е една планета на хора на изкуствата, като погледнеш света отвисоко, имаме едни и същи цели. Правим връзки и мостове - един прекрасен проект е "Танцови истории", който има за цел да обединява самите изкуства, 4 компании от Европа да работят с 5 археологически обекти в Европа. Участваме още с 13 партньори. Посещавайки две места в Сардиния и Остия Антика, други близо до Солун и до Белград, ще изградим спектакли, специфични за тези пространства. Едновременно се обединяват публики и навлизаме в различни епохи. За да си в съвремието анализираш миналото, а бъдещето зависи от настоящето. Срещаш колеги от тотално различна орбита. Затова трябва да бъдем по-космополитни и да погледнем извън нашето его. Светът е различен, изкуството катализира нашето Аз. Ако искаме да развиваме цивилизации, трябва артистите да могат да правят света по-красив."

 

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Светлана Иванова

Много искрено съприкосновение с публиката

Светлана Иванова за Салона на Музите 2024: "Всичко започна в един интимен салон по време на пандемията, пренесохме се във Военния клуб. Натрупаха се тази година 10 концерта, много музика се изля, едно съзвездие от изключителни виртуози. Изключително съм благодарна на тези приятели, които ми се довериха, с които се случи вълшебството. Много леко се..

публикувано на 29.12.24 в 11:48

Филхармонията и нейните Летописи

Софийска филхармония е не само културна институция, а фактор за превръщането на София в истинска европейска столица. Летописец ѝ е Андрей Андреев, бил е директор на Пловдивската филхармония, Оперно-филхармоничното дружество и Средното музикално училище в Пловдив, преподавател в Музикалната академия в в София, Академията за музикално и танцово изкуство,..

публикувано на 29.12.24 в 10:39
Празнична София

Софийски разкази - Празнична София

Спомени за празнична София от края на 19 и началото на 20 век - за вечерята върху слама, която се е разстилала върху пода на стаята. Какви са били обичаите и храните около трапезата и какво е туртето - в звуковия файл:

публикувано на 28.12.24 в 15:00
Морета

Адресите на любовта - годеницата на Батенберг изпада в депресия

В предишното издание на Адресите на любовта , Милена Димитрова - автор на книгата “Десет велики българолюбци”, разкри как под натиска на Великите сили, годежът между внучката на кралица Виктория и княз Александър фон Батенберг, първият български владетел след турското робство, бива разтрогнат.  Двамата млади благородници са влюбени, но руският..

публикувано на 28.12.24 в 14:00

Пазар на желанията

Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..

публикувано на 28.12.24 в 11:25

Хлябът приема емоцията на човека

Пекарна „Рецептите на баба“  - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..

публикувано на 28.12.24 в 11:00

Всеки има право да бъде различен

Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..

публикувано на 28.12.24 в 10:35