Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Начала без край

Най-новият хореографски проект “Начало без край” на Тушрик Фредерикс и Ребека Марголик от Ню Йорк ще бъде представен за първи път пред българска публика на 22.07. За него, както и за новите инициативи и програми на танцов център „Дерида“, говорим с Атанас Маев:

"В нашата структура всеки изпълнява което е необходимо. Изграждаме далечни партньорства и връзки. Тушрик Фредерикс и Ребека Марголик бяха още в 2014 в София като част от екипа на Сидра Бел. Те в последните години буквално избухнаха. Това е в рамките на резидентската ни програма, като от тази година трябваше да търси други партньори за тяхното пътуване. От две седмици са тук, репетират всеки ден усилено по 8 часа.

Ние ще видим за пръв път на сцена реализация на тяхната идея, това е само предпремиера. Заглавието е свързано до голяма степен с тяхното идване в София. Ребека е от Канада, Тушрик е от Южна Африка, но е базиран в Ню Йорк. Много са интересни движенчески и концептуално.

На 1 юли обявихме официално новата ни инициатива "Киноуикенди" - представяме танцово кино, документално, студентско, експериментално. А вчера пристигна екип от Китай, те ще останат месец в София и ще работят с млади български колеги, които скоро ще проходят на голямата професионална сцена. Очакваме и музикант, който ще се включи след няколко дни.

Това е една планета на хора на изкуствата, като погледнеш света отвисоко, имаме едни и същи цели. Правим връзки и мостове - един прекрасен проект е "Танцови истории", който има за цел да обединява самите изкуства, 4 компании от Европа да работят с 5 археологически обекти в Европа. Участваме още с 13 партньори. Посещавайки две места в Сардиния и Остия Антика, други близо до Солун и до Белград, ще изградим спектакли, специфични за тези пространства. Едновременно се обединяват публики и навлизаме в различни епохи. За да си в съвремието анализираш миналото, а бъдещето зависи от настоящето. Срещаш колеги от тотално различна орбита. Затова трябва да бъдем по-космополитни и да погледнем извън нашето его. Светът е различен, изкуството катализира нашето Аз. Ако искаме да развиваме цивилизации, трябва артистите да могат да правят света по-красив."

 

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Облаците остават, в София температурите ще варират между 5 и 13°

Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..

публикувано на 04.04.25 в 07:15
От добрата идеята до реализацията няма пречки, стига желание да има

"Форум", 03.04.25: Изберете: "Съсипаха я тая държава" или градивна гражданска активност

На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..

публикувано на 03.04.25 в 18:40

Иванка Динева: През последната година са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации

Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..

публикувано на 03.04.25 в 17:20

Младите хора са все по-съпричастни към доброволчество и каузи

Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..

публикувано на 03.04.25 в 16:51

Ще стане ли София инвеститор за общинските жилища?

В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС)  да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..

публикувано на 03.04.25 в 15:56

Вторият албум на "Новините в джаза" е със сертификат за произход

Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..

публикувано на 03.04.25 в 15:15

Ученически рисунки и истории на емблематични софийски сгради

Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..

публикувано на 03.04.25 в 14:02