Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Моноспектакъл ни помага за трудното влизане в обувките на другия

Актрисата Бориса Сарафова и писателката Албена Ненкова пред БНР-Радио София

Новата книга на писателката Албена Ненкова "Не, аз благодаря!" стана основа и на моноспектакъла на Бориса Сарафова-Черкелова, носещ същото име.

"Не, аз благодаря!" - разказ за малкия човек, намерил убежище в илюзията "театър".

Това е на пръв поглед една история за гардеробиерката Невенка, която е останала по случайност сама в дома на Мелпомена и се оказва точно там, където тайно е мечтала винаги да бъде. В същото време обаче я има и Дара, за която видимостта никога не е била под въпрос. Общото между двете, освен театъра, е именно идеята за любовта и това как я разбираме.

Повече те разказаха в предаването "Радиокафе.

"От една страна се радвам, от друга е изненадващо за мен“, споделя писателката, която разкри, че по принцип пише весели истории, но никога в живота си не подценява и тези моменти, които ни карат да се замислим и да бъдем внимателни, както е и  в случая - история, с която да привлечем внимание.

"За радост, без да съм много на „ти“ с тази тема като потърпевш, много бих искала тя да бъде говорена и да не обвиняваме този път държавата, или правителството, но да припознаем ролята на обществото. Тук именно то трябва да обърне внимание на болежките и страстите. И на това, къде е тънката граница между страстта и болката в една любов.

"Фокусирането ми в темата дойде покрай странстването ми преди няколко години в Истанбул, където беше изработена една инсталация с 440 чифта дамски обувки на нея.
Постфактум разбрах, че това е инсталация, а не реклама на обувки. Оказа се, че всеки чифт обувки отговаря на броят на всяка жена, убита от интимния и партньор. И това се случва в рамките на една година", посочи Албена Ненкова.

"Тази инсталация, този артист по един красив начин “светна лампата“ и обясни по една стара тяхна традиция - когато някой почине в Истанбул, не му правят некролог, а слагат обувките му пред вратата. В това беше смисълът на тези обувки, защото никой не иска да влиза в обувките на другия - трудно е!Хем философски - хем тъжно.

Това наистина беше една красива стена, но тя е стената на срама. Години по-късно, когато и тук започваше да се чува за такива действия и когато се разбра, че не винаги са наказани извършителите, когато от едни високи трибуни едва ли не се каза "Ама, няма да се занимаваме сега с всяка такава". Замислих се върху това - не можем все да си казваме: „Кой знае какво е направила тази жена, че да бъде убита“. Чак в детайли коментираме как е разфасована, коя е в куфар, коя в бидон. По -късно за моя радост, прехвърлих това в един разказ, с малко хумор да разказваме за опасностите, които ни грозят, затова нека така да го отъждествяваме. Играта на Бориса по никакъв начин не е само забавна и весела, тя носи много размисъл" каза още Ненкова.

Когато сме предупредени, че тези обувки може да са наши, ние трябва да можем да възпитаме децата си, че така не се прави. Момчетата - че жените не се бият, те се обичат. Момичетата - че невинаги това е страст, когато получиш някаква синина. Така моите размишления стигнаха до написването на текста, който за радост беше харесан и от актрисата Бориса Сарафова, и от режисьора Ованес Торосян", допълни тя.

Албена Ненкова и Бориса Сарафова-Черкелова

Постановката е в афиша на Плевенския драматичен театър.

Младата актриса Бориса Сарафова, завършила последния клас на Стефан Данаилов, разказа за нейната първа среща с текста и последвалата реакция.

“Да се хвърлиш презглава в нещо такова, ако нямаш гръб - както са ми и Албена и Ованес, нямаше да се получи без тях“, категорична бе тя.

Моноспектакълът “Не, аз благодаря!“ на Бориса Сарафова, засяга темата за домашното насилие, линията, която не трябва да се преминава, по едноименната книга на Албена Ненкова, ще гостува в София на 12 април, в Сити Марк Арт Център.

Писателката Албена Ненкова разширява темата за „обувките“ в работата си със скулптора Живко Седларски, който приема идеята с голямо сърце и желание, музата на неговото творчество - жената, да бъде предпазвана. Той поставя изложба по темата, която може да бъде видяна на ул.“Миджур“ в София до края на месец април.

В разговора на Лили Големинова чуйте повече от и за актрисата Бориса Сарафова-Черкелова и нейния творчески път, както и с авторката на книгата Албена Ненкова.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мая Цанева

Кой ще си „осинови спортна площадка“

Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“:  Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира  кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..

публикувано на 06.04.25 в 14:10

Дори трафопостът в село Смоличано е произведение на изкуството

Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...

публикувано на 06.04.25 в 13:42

Всяко представление е емоционален взрив

Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..

публикувано на 06.04.25 в 11:40
Момчил Николов

Искам да видя нещо ново, което ме чака зад ъгъла

Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..

публикувано на 06.04.25 в 11:03
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55