Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо в България се бави въвеждането на депозитна система за рециклиране?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Възможно ли е депозитната система за рециклиране да бъде въведена на национално ниво у нас?

Утре предстои среща в Министерството на околната среда и водите, на която организациите ще бъдат запознати с това докъде са стигнали от ведомството с въвеждането на депозитната система.

Вече има направен анализ за това какви са опциите за въвеждане на системата в България, каза пред Радио София Елеонора Йосифова от сдружение „За земята“.

„Ние следим процеса, но доста се забавихме и се прехвърля топката от едни на други. Надявам се инициативата да се подеме сериозно и следващата година да имаме въведена депозитна система“, обясни Йосифова.

Според нея гражданите са готови за въвеждане на депозитна система, тъй като в големите магазини, в които има поставена такава, отчитат голям интерес от страна на хората.

От „За Земята“ са забелязали и проблем, при който желаещите да закупят готова храна от магазина, не могат да го направят в собствена кутия. Става въпрос за законови пречки, уточни Елеонора Йосифова.

По думите й, в България всеки човек използва средно на ден по две пластмасови опаковки и само 10% от тях се рециклират.

Все по-често организаторите на фестивалите се опитват да спазват идеята за депозитни опаковки.

Създателят на фестивала А to Jazz festival Петър Димитров признава, че музикалната и фестивалната индустрия по света има своя принос за замърсяване на околната среда. Затова тази година, на реализирания от него фестивал са били въведени чашки за многократна употреба. Споделя, че на тях са им били необходими 5 години за въвеждане на депозитна система на фестивала А to Jazz festival.

„Отне ни 5 години, поради простата причина, че в закона не е записана думичката „депозит“ – тя не съществува. Има само „продажба“ и „фискален бон“. Това беше едно предизвикателство, което ние успяхме да преодолеем заедно с НАП, които ни помогнаха да намерим начин. Това беше пробно въвеждане, за да видим къде са пропуските“, обясни Петър Димитров.

Подробности за въвеждането на депозитната система за рециклиране у нас, можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00
Анна-Мария и Никола Гюзелеви

Адресите на любовта - Анна-Мария и Никола Гюзелеви

Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..

публикувано на 30.11.24 в 14:00
Радослава Карамихалева

Да оставим добри неща след нас

Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи?  Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..

публикувано на 30.11.24 в 11:05
Галена Ганчева и Димитър Костадинов

Доброто е заразно

Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..

публикувано на 30.11.24 в 10:58
Мартин Кадинов, Роб Седжбир и Стив Макнийл (отляво надясно)

Уроци по демокрация в Понг

Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..

публикувано на 30.11.24 в 10:23

Деца спасяват Коледа

Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..

публикувано на 30.11.24 в 09:41