Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адв. Петромир Кънчев: Нужен е закон, който да защитава жертвите на насилие, не само на домашното

Случаят с Дебора може да се умножи по хиляда, смята юристът

Адв. Петромир Кънчев
Снимка: БГНЕС

Трябва да се приеме Закон срещу насилието поначало, а не да се поправя Закон срещу домашното насилие (ЗДН), защото все още много хора са извън обхвата. Възможно е да се извърши насилие в много ситуации на спор - на работното място, при наемни отношения и т.н. След подаване на сигнал, трябва веднага да се издаде нареждане за защита, а след това да се реагира по каналния ред.

Делото трябва да завърши в рамките на един месец, а често пъти за това време то дори не започва.

Това коментира пред БНР-Радио София адв. Петромир Кънчев от инициативата „Правосъдие за всеки“.

Случаят с Дебора може да се умножи по хиляда. Мога да го твърдя, защото работя в тази област на правото. У нас трябва да стане някакво бедствие или нещастие, за да се реагира. Събуждането на обществото накара и народните представители да се нарушат отпуската.
Ако преди година хората реагираха най-вече на цените на храните и горивата – нещо, което може да се пипне, днес, обществото се вълнува от превенцията от насилието и най-вече от правосъдието. Това ме кара да съм положително настроен. Отдавна обясняваме, че правосъдието е най-важната „стока“, която липсва в България, и когато тя се появи, много неща ще се оправят от само себе си.“

Адв. Кънчев припомни, че много жертви не подават сигнали. Дори след решение за закрила негова клиентка е попитала с какво е защитена. След гласността на последния брутален случай на насилие има ръст в подаването на сигнали.

„И то от жени, които не са такива, каквито ги нарича г-н Рашидов, но са мълчали, заради неефективните институции…“
По думите на адвоката и досега често пъти и служителите в полицията са приемали подобни сигнали с мисли, каквито чухме от незатворените микрофони.

ЗДН е от 2009 г. Оттогава досега само се разширява кръгът, от лицата, които могат да се ползват от закрила. Това е положително. Но следва закрилата да се оказва бързо, с административна заповед. След това решението може да се обжалва, ограниченото лице може да се възрази, да съди за клевета дори. Но жертвата трябва да е с приоритет.

Наказателният кодекс и ЗДН са две различни магистрали. Кодексът дава наказание за насилника, а ЗДН е средство за защита на жертватадопълни още експертът.

Чуйте разговора на Лъчезар Христов.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв.Дерменджиев

Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората

Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..

публикувано на 01.12.24 в 11:54
С адв.Петър Николов

Успехът не е в това, което притежаваш, а това, което правиш

Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..

публикувано на 01.12.24 в 11:27
Поли Кинова

Вдъхновението е навсякъде

Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..

публикувано на 01.12.24 в 10:35
адв. Христиан Митев

Когато имаме възможност да помогнем, трябва да го направим

Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..

публикувано на 01.12.24 в 10:02
Нео Ренесанс

Нео Ренесанс в галерия „Райко Алексиев“

Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..

публикувано на 01.12.24 в 10:00
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00