Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адв. Петромир Кънчев: Нужен е закон, който да защитава жертвите на насилие, не само на домашното

Случаят с Дебора може да се умножи по хиляда, смята юристът

Адв. Петромир Кънчев
Снимка: БГНЕС

Трябва да се приеме Закон срещу насилието поначало, а не да се поправя Закон срещу домашното насилие (ЗДН), защото все още много хора са извън обхвата. Възможно е да се извърши насилие в много ситуации на спор - на работното място, при наемни отношения и т.н. След подаване на сигнал, трябва веднага да се издаде нареждане за защита, а след това да се реагира по каналния ред.

Делото трябва да завърши в рамките на един месец, а често пъти за това време то дори не започва.

Това коментира пред БНР-Радио София адв. Петромир Кънчев от инициативата „Правосъдие за всеки“.

Случаят с Дебора може да се умножи по хиляда. Мога да го твърдя, защото работя в тази област на правото. У нас трябва да стане някакво бедствие или нещастие, за да се реагира. Събуждането на обществото накара и народните представители да се нарушат отпуската.
Ако преди година хората реагираха най-вече на цените на храните и горивата – нещо, което може да се пипне, днес, обществото се вълнува от превенцията от насилието и най-вече от правосъдието. Това ме кара да съм положително настроен. Отдавна обясняваме, че правосъдието е най-важната „стока“, която липсва в България, и когато тя се появи, много неща ще се оправят от само себе си.“

Адв. Кънчев припомни, че много жертви не подават сигнали. Дори след решение за закрила негова клиентка е попитала с какво е защитена. След гласността на последния брутален случай на насилие има ръст в подаването на сигнали.

„И то от жени, които не са такива, каквито ги нарича г-н Рашидов, но са мълчали, заради неефективните институции…“
По думите на адвоката и досега често пъти и служителите в полицията са приемали подобни сигнали с мисли, каквито чухме от незатворените микрофони.

ЗДН е от 2009 г. Оттогава досега само се разширява кръгът, от лицата, които могат да се ползват от закрила. Това е положително. Но следва закрилата да се оказва бързо, с административна заповед. След това решението може да се обжалва, ограниченото лице може да се възрази, да съди за клевета дори. Но жертвата трябва да е с приоритет.

Наказателният кодекс и ЗДН са две различни магистрали. Кодексът дава наказание за насилника, а ЗДН е средство за защита на жертватадопълни още експертът.

Чуйте разговора на Лъчезар Христов.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

20% ДДС върху хляба ще възроди сивия сектор, цената ще се вдигне с 30 на сто

Нулевото ДДС при мелничарството и хляба е социална мярка. С връщането на ДДС на 20% в този сектор ще се вземат около 60 милиона лева от джоба на потребителя и е предпоставка за съживяване на сивия сектор – той в момента е нула. Това коментира пред БНР-Радио София Мариана Кукушева , председател на УС на Националния браншови съюз на..

публикувано на 08.11.24 в 16:09
Доналд Тръмп

Идеята за демокрацията в Америка след победата на Тръмп

С уверения в мирно предаване на власт започна процесът на преход от Джо Байдън в Белия дом към втория мандат на Доналд Тръмп. След зашеметяващата победа на Тръмп тази седмица американците се адаптират към новата реалност след една кампания, която показа колко изострена е поляризацията в обществото. Това свидетелства от Вашингтон за..

публикувано на 08.11.24 в 15:35
Стоилка Арсова

Представят дигиталния почерк на Раковски във Военната академия "Г.С.Раковски"

Какво е патриотизмът днес? Този въпрос е в контекста на разговора за стената в предаването "Радиокафе“, в което се включи  Стоилка Арсова  от Националната картова и платежна система, която гостува в предаването с идеята да разкаже за ръкописа на Г.С.Раковски. "Не сме избрали тази кауза, тя ни намери през 2020 година, когато при нас дойде..

публикувано на 08.11.24 в 15:30
Явор Намлиев, Милен Методиев, Калоян Стоянов и Борис Георгиев от Smokey mountain river band

Музиката на Smokey mountain river band - свобода в експресията

Smokey mountain river band е група, основана в началото на 2019 г. Характерно за тях е, че са повлияни и правят кавъри на групи от 60-те и 70-те години. Музикантите, които създават групата, са  Явор Намлиев, Милен Методиев, Калоян Стоянов и Борис Георгиев .  На фона на 35-годишнината от падането на Берлинската стена, момчетата от групата..

публикувано на 08.11.24 в 15:26

В София пускат нова автобусна линия № 220

Нова рингова линия тръгва по бул. "Тодор Каблешков" и ще свързва източните и южните квартали . Автобус 220 ще се движи на всеки 12-15 минути в пиковите часове между "Левски-Г" и метростанция "Мизия" в кв. "Овча купел". Автобусът ще минава по основните артерии "Тодорини кукли", "Слатинска", "Г. М. Димитров", "Филип Кутев" и "Тодор Каблешков" . С..

обновено на 08.11.24 в 14:49

Чавдар Гюзелев: Има целенасочена омраза към културния елит

Не отидох на театър, по-скоро дори исках да избегна и да заобиколя. Очаквах какво ще се получи там и отвратен, реших да не ходя изобщо, но получих съобщение от Тео Ушев, който беше написал: “Тук е ужасно. Линчуват ни. Бият ме” - такива думи, които мен ме втрещиха и завих в обратна посока”, коментира художникът Чавдар Гюзелев , преподавател в Нов..

публикувано на 08.11.24 в 14:44
Тодора Радева и Оля Стоянова

Оля Стоянова: Хората никога не са спирали да изграждат стени

На 9 ноември стават точно 35 години откакто Берлинската стена не съществува. Годишнината е вдъхновение и за Фестивала на европейската солидарност , чиято основна програма е през ноември. Фестивалът за европейска солидарност включва серия от разнообразни културни, художествени и академични събития с над 100 участници. Все повече стават стените...

публикувано на 08.11.24 в 13:30