Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каузата за опазване на околната среда е на всички

Снимка: Столичен общински съвет

„Каузата за опазване на околната среда е на всички“, напомнят графити артисти с новите си стенописи в София. Това беше и темата на изнесеното студио на Радио София, от подлеза между булевардите „България“ и „Тодор Каблешков“, с водещ Божидар Янев.

Международни графити артисти от 6 държави - Австрия, Англия, Бразилия, България, Испания, Колумбия, преобразиха подлеза с рисунки, изобразяващи четирите сезона. Проектът е на фондация Visionary и е част от програмата на Столичната община за предоставяне на възможност на графити артистите да творят в градска среда.

Целта е отново да се чуе за проблемите, надвиснали над околната среда.


Пред Радио София Балин Балинов от „Грийнпийс“ България обясни, че все още не може да се каже категорично, че четирите сезона изчезват.

„Има някаква промяна, има нещо, което наблюдават хората, все по-често скиорите карат по изкуствен сняг. Има „размиване“ на сезоните, вече не можем да видим по 2 метра сняг. Сезоните не са това, което бяха и с изместването на климатичните пояси, в един момент от четири сезона, може да преминем на два“, каза Балинов.

Той добави, че когато говорим за климатични промени, те са свързани и с качеството на въздуха и водата, състоянието на почвата.


Корпорациите са част от решението на проблема, допълни Балинов. Според него тези, които са част от самия проблем, е задължително да се включат в неговото решаване.

„Част от тях прибягват до едни мерки и послания, които са свързани с greenwashing - една дума, която все повече хора чуват, т.е. казваш нещо, но всъщност не казваш нищо. Затова бих призовал да внимават хората като потребители – действително зелени ли са тези компании, които им предлагат най-различни стоки и услуги. Другото, което самите хора могат да направят е да се включат в разрешаването на проблемите, там където те настъпват“, обясни Балин Балинов.

Той добави, че за втора поредна година „Грийнпийс“ ще организира обучение за реакция при кризи и е свързано с наводненията и пожарите, които всяка година се случват на различни места в България.


Голяма банка е инвеститор в графити проекта в подлеза на булевардите „България“ и „Тодор Каблешков“. Стоян Цветков е икономист и еколог, и член на УС в банката спонсор. Според него, бизнесът е повлиян в две основни посоки.

„Едната посока е бизнесът на дружествата или цялата икономическа екосистема. Другата страна са регулациите и законодателството, което все повече започва да влияе върху бизнеси, по посока екология и не само“, каза Цветков.

По думите му, темата е сравнително нова за бизнеса. Вече има одобрена директива, която предстои да бъде въведена и в българското законодателство.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.


Снимки: Столичен общински съвет и Радио София

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 20.05.25: Какви са основните проблеми, пред които са изправени децата в България?

В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..

публикувано на 20.05.25 в 18:20

УНСС чества 105 години от създаването си

В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..

публикувано на 20.05.25 в 16:51

3.53 е оценката за грижата на държавата за децата

Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..

публикувано на 20.05.25 в 16:26

В Столичната библиотека: премиера на поетична антология с 62-ма автори от 20 държави

Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..

публикувано на 20.05.25 в 16:09

Колко богати са българските домакинства?

За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..

публикувано на 20.05.25 в 15:38
Африканският ритъм ще ви завладее в Дома на киното

Премиерата на първия наш филм за африканската музика е на 21 май

Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..

публикувано на 20.05.25 в 15:10
Родопското село Широка лъка

Едва около 10% от жилищата в България са застраховани

Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..

публикувано на 20.05.25 в 14:46