За третото издание на фестивала „Сцени на Струма“ пред Радио София разказаха пианистката Надежда Малчева – артистичен директор на фестивала, и певицата Светлана Иванова.
Красива гледка от една малка сцена в с. Невестино, близо до Кадин мост, преди 3 години вдъхновява приятели от детството и съмишленици. Така се ражда идеята за фестивала „Сцени на Струма“. Третото издание на събитието ще стартира на 2 септември.
„Много сме щастливи, че увеличаваме броя на сцените, защото идеята на фестивала е те да се местят по поречието на р. Струма. За първи път ще имаме сцена и в София, тъй като Струма извира от Витоша“, споделят организаторите.
В София са предвидени 3 концерта, един от които е със Симфоничния оркестър на гр. Видин, който ще съпътства „Сцени на Струма“ в 5 града.
Първият от поредицата концерти в столицата ще бъде камерен концерт на дуо „Саксофон“ на 5 септември от 19 часа в музея „Земята и хората“, програмата ще е класическа с двама гостуващи саксофонисти – Зия Бейлери, от албано-италиански произход, и Фолкер Кауфман от Германия.
Една от идеите на фестивала е да събира деца и възрастни, любители и професионалисти от различни държави, за да представи на публиката различни култури. В събитието участват и чужденци, които живеят в България.
Фестивалът ще се открие с концерт на деца от различни държави на 2 септември пред читалище „Братство“ в гр. Кюстендил. От 15 часа на същото място ще бъдат открити артистични работилници за деца, които искат да се занимават с изкуство, напълно безплатни за желаещите да участват в тях.
Певицата Светлана Иванова ще ръководи една от тях – музика с рисуване, съобщи арт директорът Надежда Малчева.
Комбинацията между професионалисти и любители на „Сцена за всички“ ще се проведе в първата фестивална вечер, ще даде възможност на любителите, които в повечето случаи са сред публиката, да покажат своите умения.
Необичайно събитие за фестивала е включената лекция на Иван Тихов – представител на Асоциация на средния бизнес в Германия, който ще говори за изкуство и бизнес. За първи път ще има ден (3.09.), посветен на различна държава.
„Тъй Струма извира в България, но се влива в Гърция, ние посветихме един ден на Република Гърция, чието посолство в София е патрон на фестивала“, посочи Надежда Малчева. Денят ще бъде обогатен с представяне на гръцката култура. Ще бъде изложена интересна експозиция в Пирговата кула, която е военна, датираща от 15-и век. Изложбата ще бъде представена от Димитрис Гудас, галерист и куратор на изложбата от гр. Драма. Пирговата кула се намира в центъра на Кюстендил в близост до джамията. Изложбата ще бъде открита в 11 часа от посланика на република Гърция Негово превъзходителство Алексиус Мариус Либеропулус.
Новост за фестивала са и прожекциите на наградени късометражни филми в гр. Драма. Прожекциите са безплатни.
В идея за обмяна на културите ще участват изпълнители от Китай, които ще изпълнят китайски арии и паралелно с това български песни и арии.
В програмата са добавени и градовете Радомир и Видин. Ще участват маестро Петър Димитров и „Симфониета Видин", които ще представят 5 концерта, началото е вторник, 5 септември, ще бъде представени романтична програма с много солисти – Марио Николов, Кристиана Луизу, Киара Николова, Марио Бобоцов, а певицата Светлана Иванова ще изпълни „Силата на съдбата“ на Джузепе Верди.
На 8 септеумври фестивалът ще бъде в гр. Радомир, на 9-и ще гостува в Аспровалта, Гърция.
Още за богатата програма на „Сцени на Струма“, чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл. И вижте по-долу:
Днес Радиокафе гостува на с. Житен в район Нови Искър - Столична община. Първи гости са Жана Захариева , председател на читалище "Наука-1921" и Снежа Лозева , библиотекар: „Хората в пенсия имат много време да се веселят и да празнуват. Зарезваме лозите и имаме весела част. Направихме и конкурс „Сладко изкушение“ на женския празник...
От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..
Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..
Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..
TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика. Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..
За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July. Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..
Анита Гергова е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..