Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

5 септември – Международен ден на благотворителността

Как и за какво дарява българинът?

Снимка: dfbulgaria.org

За първи път от 2017 г. насам даряващите българи (56% през изминалата през 2022 г.) са повече от тези, които не са подкрепили кауза.

Това показва традиционният анализ на Българския дарителски форум.

Най-често през 2022-ра благодетелите са предоставяли финансова подкрепа. Освен пари, българите правят и материални дарения (дрехи, одеяла, строителни материали, хранителни пакети), а трети полагат и доброволен труд.

Благотворителността най-често е провокирана от бедствени и кризисни ситуации - хуманитарната криза на бягащите от войната в Украйна, наводненията в Карловско и други, обясни пред БНР-Радио София Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум (▼):

 „Забелязваме, че някои не спират да подпомагат и смели идеи, свързани с подобряване качеството на живот въобще и това много ни радва.“

Теодора Бакърджиева

Запазва се и начинът, по който сънародниците ни предпочитат да даряват: дарителските кутии остават най-често използваният начин (въпреки липсата на обратна връзка), следван от SMS дарения и закупуване на продукти с кауза.

Значителна част от даренията са насочени директно към хора в нужда, даренията за каузи на граждански организации бележат спад (от 26,5% през 2021 г. на 19,3% през 2022 г.).

Малък остава делът на хората, които даряват, водени от желанието да ползват данъчни облекчения и изобщо декларират средствата, които са дарили. Някои от тях изобщо не знаят за тази възможност.

Липсата на желание за дарение се обяснява с няколко фактора: на първо място хората посочват като пречка финансови затруднения, а повече от 20% изразяват съмнение, че със средствата им може да бъде злоупотребено.

Чуйте разговора на Невена Николова.

  • На днешния ден светът отбелязва Международния ден на благотворителността. Той е част от календара на ООН от няколко години, като датата е избрана във връзка с годишнината от смъртта на Майка Тереза. Учреден е като мотивационна инициатива за всички, които имат възможността да подадат ръка на хора в нужда - неправителствени организации, корпорации, частни дарители и благотворителни учреждения. 
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христо Велев

Cairos AI - българската иновация, която превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации

Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..

публикувано на 03.07.25 в 13:18
Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров

Посланията на поезията и музиката за глобалните човешки проблеми

Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..

публикувано на 03.07.25 в 13:12
Проф. Амелия Личева с новата си стихосбирка

В "Крепости срещу страха" проф. Амелия Личева изследва формите на страха

Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..

публикувано на 03.07.25 в 10:19

НВИМ с изложба “Глад 2.0“ по повод 109-ата годишнина на Музея

Тази вечер, от 16.00 часа в Националния военноисторически музей ще бъде открита изложбата “Глад 2.0“ по повод 109-ата годишнина на Музея и се осъществява в партньорство с Художествена галерия - Казанлък. Изложбата интерпретира фундаменталната тема за глада в пет различни аспекта – физически глад, глад за самосъхранение, глад за сигурност, глад за истина и..

публикувано на 03.07.25 в 09:10

От Sofia Urban Art преобразяват столичен подлез с графити

Над 30 български и международни артисти преобразяват над 1000 кв. м от подлеза между бул. “Гоце Делчев“ и бул. “П. Ю. Тодоров“ в София. Работата им е в рамките на Фестивала за улично изкуство Sofia Urban Art – част от Културния календар на Столична община. Събитието се организира от Sofia Graffiti Tour, съобщават от "Московска" 33. Тазгодишното..

публикувано на 03.07.25 в 07:35

Отново слънчево, а следобед и горещо време

През днешния ден ще бъде слънчево, в следобедните часове и горещо. Ще духа слаб, в югоизточните райони до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 31° и 36°, в София – около 32°. В планините ще бъде слънчево. Ще духа слаб до умерен североизточен вятър. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около..

публикувано на 03.07.25 в 06:50

Поетесата Ева Гочева: Поезията е много интересен портал към младите хора

На 1 юли в едно от местата за културни събития в столицата, любителите на съвременна българска поезия, имаха възможност да се съберат и да слушат нови и вдъхновяващи стихове.  Поезията не е нишово изкуство, но е по-бутикова и публиката на поезията не е съизмерима с тази на прозата, но снощи хората опровергаха това. “На сцената излязохме 21 поета от..

публикувано на 02.07.25 в 17:25