Третото издание на фестивала на античното наследство „Сердика е моят Рим“ ще се проведе този уикенд в София. Мястото е археологическия парк “Западна порта на Сердика”, разположен днес в самото сърце на столицата ни, а преди 1700 години това е бил един от входовете на града.
“Сердика е моят Рим” е единственият по рода си фестивал на историческите възстановки, посветен на античното минало на София - период, оставил трайни и ярки следи в родната и европейската история.
Пред Радио София разказа повече Владимир Попов, председател на Сдружение за антични реконструкции „Mos Maiorum Ulpiae Serdikae“ - организатори фестивала.
Сдружението e създадено преди 7 години в София и се занимава основно с популяризацията на Късната античност, т.е. периодът от IV –VI век по нашите земи.
„Това е един много интересен период свързан с късната Римска империя, за който в учебния материал почти не се споменава и не се учи – един период на промени, на нашествия, променя се дори самата религия и светоусещане на римляните – навлизането на християнството. Сердика, днес София, е един от ключовите градове в Империята, в който са се случвали много интересни събития. Не случайно император Константин Велики, всъщност е императорът, който узаконява християнството, именно той, може би донякъде шеговито е наричал този град „Сердика е моят Рим“. Това е и мотото на фестивала, с който искаме да покажем нашето общо европейско наследство, като разкажем на публиката за някои от събитията, които са се случвали в нашия град, като например Сердикийският събор, който се е провел през 343 година“, разказва Владимир Попов.
Организаторите са подготвили пъстра и богата програма с пресъздаване на знакови събития от времето на управлението на император Константин Велики, много от които ще бъдат представени за първи път пред публика.
Събитието се организира в партньорство с Регионален исторически музей – София и с подкрепата на Столичната община, благодарение на финансирането по Програма "Култура". То ще се проведе на „Западната порта на Сердика“ - известният Археологически парк, който се намира между улиците „Джордж Вашингтон и края на ул. „Борис I“.
Входът е свободен. Началото е 10:30 часа, на 9 септември.
Чуйте още от разговора на Ана Попова в звуковия файл.
20 на сто от населението в България е с прекъснати здравноосигурителни права . Солидарният модел на задължително здравно осигуряване у нас е залегнал в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) от 1998 г. и се осъществява чрез Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Този модел е проектиран да осигури достъп до медицинска помощ за всички..
Елийн Офтедал е изпълнителен директор на Норвежката велосипедна асоциация, със седалище в Осло. В ефира на Радио София тя разказа, защо въвеждането на ограничение в скоростта до 30 километра в час в населените места е нейна лична кауза. “Знаем кой е най-лесният и най-евтиният начин да предизвикаме повече хора да карат колело или дори да се..
"Малката Елфа“ е спектакъл за приятелството, за силата на въображението и за смелостта да обичаш. "С нежност и хумор тази театрална феерия ни напомня, че понякога най-големите чудеса се раждат именно тогава, когато вярваме истински и не се боим да отворим сърцата си за невидимото, което ни заобикаля", казват от Младежкия театър за постановаката...
Международна конференция, свързана с климатичните промени, се провежда ежегодно в различни градове и държави. Тази година домакин е Бразилия. С това събитие е свързана международната щафетна колоездачта инициатива COP30 Bike Ride , която обединява стотици колоездачи от цял свят. В рамките на шест месеца участници от Европа,..
Кметът на столичния район "Младост" Ивайло Кукурин заговори за натиск - получил е "конкретно предложение" за негов заместник без обсъждания и аргументи. Това сподели самият той с пост във Facebook. "Беше к онкретно предложение - за конкретен човек, на конкретна позиция . Без обсъждане на професионален опит, без конкурс, без реален процес на..
3D картата, показваща възможното застрояване в столицата има нужда от доброволческа работа. Една от най-честите търсените функции на картата е да се отбележат сградите, които са вече в строеж или построени. С пускането на проекта, са използвани фотореалистични 3D карти на Google, които за съжаление показват състоянието на града преди две години...
Пъпешът е летен сезонен плод, който ни осигурява всички необходими предимства през топлите месеци, пише Metropolitan, като откроява трите основни причини, поради които плодът е идеален за лятото. ПЪрво, пъпешът съдържа 90% вода, така че е отличен съюзник за поддържане на добра хидратация, пише БГНЕС. „Кожата ни обикновено е по-суха през лятото..