Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

София определено има характер

С Вяра Бояджиева и Николай Петрусенко
Снимка: радио София

Откриване на изложбата Тhe Sofianer. Вяра Бояджиева и Николай Петрусенко, участници, са на живо в студиото, от Брюксел се включва и Бистра Иванова - организатор:

"Проектът е международен, роди се преди няколко години, по време на пандемията. Хрумна ми да превърна прозорците си в галерия - лепях си произведения на изкуствата. Така открих и проекта "Брюкселер" - показваха различните лица на Брюксел. Разбрах, че подобни проекти е имало и в Париж, Шанхай и Монреал и затова реших и София да я включим. Поканихме артисти, които да покажат града чрез своите изразни средства. Насърчаваме различния поглед, това, което журито избра, стана след много дискусии избрахме 28 от около 130 творби." (Бистра Иванова)

"Имаше визуална закачка с потенциала на София - културни и природни пластове, ако се преподредят, ще има стабилна основа за бъдещето. В "Тетриса" го има - за да не се случи "пренареждане на пренареждането" - жълтите павета като "Тетрис". Намерих няколко различни фотографии, от които да се информирам за пропорциите - промених леко цветовия нюанс. Тази идея бе от най-сигурните в съзнанието ми." (Николай Петрусенко) И продължава: "Селекцията показва добро разнообразие, гъделичкащо е да попаднеш вътре. Участвах с идеята да изразя това, което имах в главата си. Моята София е свързана с много спомени и хубави моменти, надявам се в бъдещата да е зелена и с баланс."

"Много исках да разкажа как личното и публичното живеят заедно. Докато скицирах записвах какво чувах около мен. Исках нещо лично - едни червени гащи - на нещо много публично - на "Шишман". Купувала съм си по подобен начин чорапи." (Вяра Бояджиева) И още: "Подготвям картинна книга с поезия за София". Мислех си дали да не нарисувам подлеза на НДК - всички ги мързи и пресичат пред трамвай 7, където са такситата. Моята София е изключително контрастна - може да бъде изключително смешна и изключително тъжна. Живяла съм в 6 града в чужбина и София определено има характер. Израснала съм в Люксембург, който е антипод на София."

"Изложбата ще се представи във външната галерия на "Кристал" - ще видим принтирани творбите, 11 септември в 6 вечерта, ще дадем три равностойни награди. Те са символични, всички творби са много хубави. (Бистра Иванова) Мечтая София да се възползва от Витоша и от минералната си вода - в Брюксел всеки квартал си има басейн, София трябва да има такива с минерална вода."

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00