Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Развигор Дърленски: Атопичният дерматит е огледало на околната среда

Проф. Развигор Дърленски
Снимка: Луиза Лазарова

14 септември e Световен ден за информираност за атопичния дерматит. Тази година пациентските организации насочват вниманието към психологическите последствия за децата и младежите, живеещи със заболяването. Подробности по темата разказа дерматологът проф. д-р Развигор Дърленски,секретар на Българското дерматологично дружество.

"Надали мога в едно изречение да дам отговор на въпроса какво е атопичния дерматит. Самото комплексно заболяване представлява една голяма енигма за повечето специалисти, които се занимават с него. Това обаче, което знаем е, че освен кожните прояви атопичният дерматит върви ръка за ръка с така наречените симптоми от спектъра на атопията. Тоест, при един пациент освен кожните прояви може да има астма, може да има сенна хрема, може да има алергичен конюнктивит. И всъщност в последните години има много проучвания и много данни се натрупаха за това, че механизмите, по които възникват и астмата и сенната хрема, и атопичния дерматит имат много сходни елементи, без да са задължително еднакви. С оглед на това в 21 век нашата теза е, че атопичният дерматит е заболяване извън кожата. То е едно системно възпалително заболяване с характерни кожни прояви", поясни той.

По думите му заболяването е в топ 5 по честота поставени диагнози, независимо дали става въпрос за възрастни или деца. Честотата на срещане при децата е между 20 и 25% за нашата страна, което означава, че всяко пето дете в България се ражда със заболяване от спектъра на атопичния дерматит. Специалистът отбеляза, че при правилна грижа за кожата над половината от децата успяват да живеят нормално.

"Това е едно подценявано заболяване с оглед какви са психоемоционалните последствия от това, да носиш гените за тази болест. И не на последно място едно заболяване, което води до значителни утежнения на цялата здравна и социално-икономическа система, благодарение на отсъствието на тези хора от работа и неадекватната им работоспособност", отбеляза проф. д-р Дърленски.


Сърбежът и сухотата на кожата са най-ясно изразените симптоми, а основната причина за заболяването е генетичната. Пациентите, които страдат от по-тежки форми имат съпътстваща тревожност или депресия, поясни дерматологът. Според думите му голяма част от пациентите са с лека или средно тежка форма на атопичен дерматит, която дерматолозите менажират с локално лечение. Тежката форма обаче се счита за инвалидизиращо заболяване, тъй като пациентите заради сърбежа, безсънието и липсата на концентрация са крайно неработоспособни. Налага им се често да отсъстват от работа и понякога биват хоспитализирани.

"Като деца те са такива, които трудно се адаптират в детски колективи като градини и ясли. Интересното е, че впоследствие като цяло неформалният живот на групата започва да се ориентира около детето с атопичния дерматит и то става лидер на тази група. Това, което знаем е, че децата с атопичен дерматит като че ли имат вродена по-голяма интелигентност от връстниците си", каза проф. д-р Дърленски.

Той допълни, че:

"Атопичният дерматит е като едно огледало на околната среда. Абсолютно всеки един фактор от околната среда е в състояние да предизвика пристъп или да подобри заболяването."

Най-големият фактор за развитието на болестта са гените. Ако единият родител страда от заболяването, то шансът на детето да го развие е 30%, а ако и двамата родители са носители на такива гени, то шансът детето да развие атопичен дерматит се увеличава до 70%. Подходът за лечение е стъпаловиден, като в леките форми се използват кортикостероидни кремове. При по-тежките форми заедно с локалната терапия се използва и фототерапия, а при тежките форми се включва медикаментозно лечение.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Представители на Space Camp Turkiye споделят опит и визия за развитие на STEM образованието

Тази вечер ще се проведе специална среща, организирана от Space Camp Turkiye, Център за творческо обучение и Научно-образователения детски център „Музейко“, която е насочена към директори на училища и учители. Идеята е да се представят възможностите за участие в програмите на Space Camp Turkiye, както и предстоящите инициативи в областта на STEM..

публикувано на 03.10.24 в 16:44

“България Еър” анулира полетите си от и до Израел до края на октомври

“България Еър” анулира полетите си от и до Израел до 31 октомври включително, съобщава националният авиационен превозвач. Мярката е заради официална препоръка на Европейската комисия и Асоциацията за авиационна безопасност на Европейския съюз (EASA). Целта е осигуряване безопасността на пътниците и кабинния екипаж с оглед нестихващата ситуация в..

публикувано на 03.10.24 в 16:03

Jin Monic изпращат лятото с два нови сингъла “Euphoria” и “We Failed Them”

Софийската инди-рок банда Jin Monic представи пред Радио София новите си две песни „Euphoria“ и “We Failed Them”. Фронтменът на групата Николай Иванов сподели, че след натрупания опит се чувстват по-свободни да вкарват в музиката си по-неконвенционални звучения. „Отново на преден фон са Ивайло и Боян като автори на музиката. Останалите се включваме с..

публикувано на 03.10.24 в 15:56
Майор д-р Марияна Иванова от катедра

ВМА привлича студенти по медицина с възможност за кариерно развитие

Лекари от Военномедицинска академия (ВМА) участваха в 4-тата Международна конференция на военномедицинските училища-2024 (ICMMS 2024), която се проведе в Бетезда, Мериленд, САЩ. Фокусът е върху значението на международните партньорства за напредъка в областта на военната медицина. На форума са обсъждани и предизвикателствата в областта, както и..

публикувано на 03.10.24 в 15:45
Веселин Ангелов

Позитивна динамика и устойчив ръст в развитието на застрахователния пазар у нас

Позитивна динамика и устойчив ръст - така може да се характеризира развитието на застрахователния пазар у нас. През последните 10 години премийният приход се е увеличил над 2,5 пъти, като през 2023 г. достига 4,38 млрд. лв. при ръст на годишна база от 21 на сто . За последните 10 години (2013 - 2023 г) застрахователният пазар у нас е нараснал 2.5..

публикувано на 03.10.24 в 14:56
Рут Колева - организатор и идеолог на събитието

България отново е домакин на музикалната конференция "So Alive"

Водещите на предаването „Добър вечер, София“ Роман и Яна ни правят съпричастни към едно значимо събитие за всеки - пряко или косвено свързан с музиката, на което България е домакин - музикалната конференция "So Alive" . На нея се събират музикални мениджъри, продуценти, текстописци не само от България, но и от света, хора дейни, грижещи се за това..

публикувано на 03.10.24 в 14:15

Посолството на Китай в България организира конкурс за песен, базирана на китайски поеми

През есента на 2024 г. отбелязваме 75 години от установяването на дипломатическите отношения между Китай и България. В подготовката за празненствата по случай годишнината, Посолството на Китайската народна република в България организира конкурс за нова песен, по китайски поеми от Династия Тан и Династия Сун, за български граждани и сънародници,..

публикувано на 03.10.24 в 14:11