"Надали мога в едно изречение да дам отговор на въпроса какво е атопичния дерматит. Самото комплексно заболяване представлява една голяма енигма за повечето специалисти, които се занимават с него. Това обаче, което знаем е, че освен кожните прояви атопичният дерматит върви ръка за ръка с така наречените симптоми от спектъра на атопията. Тоест, при един пациент освен кожните прояви може да има астма, може да има сенна хрема, може да има алергичен конюнктивит. И всъщност в последните години има много проучвания и много данни се натрупаха за това, че механизмите, по които възникват и астмата и сенната хрема, и атопичния дерматит имат много сходни елементи, без да са задължително еднакви. С оглед на това в 21 век нашата теза е, че атопичният дерматит е заболяване извън кожата. То е едно системно възпалително заболяване с характерни кожни прояви", поясни той.
По думите му заболяването е в топ 5 по честота поставени диагнози, независимо дали става въпрос за възрастни или деца. Честотата на срещане при децата е между 20 и 25% за нашата страна, което означава, че всяко пето дете в България се ражда със заболяване от спектъра на атопичния дерматит. Специалистът отбеляза, че при правилна грижа за кожата над половината от децата успяват да живеят нормално.
"Това е едно подценявано заболяване с оглед какви са психоемоционалните последствия от това, да носиш гените за тази болест. И не на последно място едно заболяване, което води до значителни утежнения на цялата здравна и социално-икономическа система, благодарение на отсъствието на тези хора от работа и неадекватната им работоспособност", отбеляза проф. д-р Дърленски.
Сърбежът и сухотата на кожата са най-ясно изразените симптоми, а основната причина за заболяването е генетичната. Пациентите, които страдат от по-тежки форми имат съпътстваща тревожност или депресия, поясни дерматологът. Според думите му голяма част от пациентите са с лека или средно тежка форма на атопичен дерматит, която дерматолозите менажират с локално лечение. Тежката форма обаче се счита за инвалидизиращо заболяване, тъй като пациентите заради сърбежа, безсънието и липсата на концентрация са крайно неработоспособни. Налага им се често да отсъстват от работа и понякога биват хоспитализирани.
"Като деца те са такива, които трудно се адаптират в детски колективи като градини и ясли. Интересното е, че впоследствие като цяло неформалният живот на групата започва да се ориентира около детето с атопичния дерматит и то става лидер на тази група. Това, което знаем е, че децата с атопичен дерматит като че ли имат вродена по-голяма интелигентност от връстниците си", каза проф. д-р Дърленски.
Той допълни, че:
"Атопичният дерматит е като едно огледало на околната среда. Абсолютно всеки един фактор от околната среда е в състояние да предизвика пристъп или да подобри заболяването."
Най-големият фактор за развитието на болестта са гените. Ако единият родител страда от заболяването, то шансът на детето да го развие е 30%, а ако и двамата родители са носители на такива гени, то шансът детето да развие атопичен дерматит се увеличава до 70%. Подходът за лечение е стъпаловиден, като в леките форми се използват кортикостероидни кремове. При по-тежките форми заедно с локалната терапия се използва и фототерапия, а при тежките форми се включва медикаментозно лечение.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Цените на едро на основните хранителни стоки се запазват почти без промяна от два месеца насам, обявиха от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Нейният председател Владимир Иванов коментира борсовата търговия: "Към момента пазарът се държи добре. И пак казвам, взаимодействието е плод на търсене и предлагане, а не на външни..
София ще се превърне в сцена на въображението – от 2 до 5 октомври 2025 г. , когато ще се проведе второто издание на Sofia Art Fair , най-мащабното събитие за съвременно изкуство в България, този път под знака на IMAGINE . Това не е просто мото, а покана: към артистите – да преосмислят езика на бъдещето, към галериите – да разширят..
От 04.08.2025 до 08.08.2025 г. предстои плановият ремонт в ТEЦ "София“, като част от годишната профилактика на основните и спомагателни съоръжения на топлорайоните в столицата, съобщиха от "Топлофикация – София“. По време на ремонта временно ще бъде преустановено топлоподаването към част от потребителите. В периода от 04.08.2025 до..
От 21 юли до 25 юли от 8.00 ч. до 16.00 ч. ще се премахва крайпътна растителност в участъка от АМ "Хемус" от км 0 до км 32 на територията на Софийска област, предупреждават от АПИ. Ще бъде ограничен достъпът до аварийните ленти на магистралата. От 22 юли до 25 юли от 8.00 ч. до 16.00 ч. за премахване на крайпътна растителност между 46-и и 44-и км, в..
Столичният Дом на културата "Искър" организира безплатни занимания за деца над 5 г. в инициативата "Весела ваканция", която се провежда вече 10 години. Инициативата се реализира съвместно с район "Искър" и "Булекопак", съобщава Столица.bg. Заниманията се провеждат три пъти седмично от 11.00 ч. до 13.00 ч., на открито, на площадката пред северния вход..
Кметът на София Васил Терзиев иска да се смени обслужващата Столичната община банка. Той е внесъл доклад, който е в дневния ред на последната за политическия сезон сесия на СОС. Ако столичният местен парламент одобри доклада на 24 юли, Терзиев ще получи правото да започне процедура по избор на нова обслужваща банка на “Московска” 33. Той предлага още..
През днешния ден ще бъде слънчево и горещо. В следобедните часове над планинските райони ще има временни увеличения на облачността. Температурите още ще се повишат и максималните ще бъдат между 34° и 39°, в София - около 36°. В планините ще бъде слънчево. След обяд ще се развива купеста облачност, но ще е без валежи. Ще духа слаб до умерен вятър от..