Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български ли е проблемът с вноса на зърно в ЕС

Снимка: БГНЕС

Относно решението на Парламента да подкрепи отпадането на забраната за внос на зърно от Украйна и последвалите протести на фермери, коментар по темата пред Радио София направи Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество.

"И без това решение, ако се съобразим с това, което е преценила Европейската комисия, просто тази забрана щеше да отпадне от 15 септември.  Тук трябва да е ясно, че по отношение на външната търговия в ЕС, правомощия има само и единствено Европейската комисия. Това е смисълът на общия пазар в ЕС, че никоя държава не може сама да определя своя външнотърговски режим. Той е един единствен общ за ЕС. И това е записано не някъде във вторичното право на съюза, а в учредителните договори", отбеляза той.

Освен това изтъкна, че в момента има огромен юридически проблем с това, което правят Полша, Словакия и Унгария, които смятат и след 15 септември да забранят вноса на украинска аграрна продукция. По думите му това на практика разрушава общия европейски пазар.

"Темата се политизира, защото въпросът за мястото на земеделските производители не само в България, а във всяка една страна в Европа и по света, е доста важен политически въпрос. Навсякъде аграрните производители имат много силно лоби. Включително и в България. И влияят в посока държавата да предприема някакви протекционистични мерки, за да защити така наречената "родна продукция". Тук има един очевиден парадокс: в България производителите на зърно са 0.001% от населението. Хората, които потребяват хляб и други продукти произведени от зърнени култури са 99.9 на сто от населението. Пита се чий интерес трябва да защити правителството?", посочи Димитров.

По думите му трябва да се създаде конкуренция за да се намалят цените.

"Парадоксът обаче е в това, че голяма част от българите, които са потребители, а не производители, де факто споделят мнението на производителите. Бих казал, че има един сблъсък между това, което диктува икономическия интерес на хората и това, което се диктува от проблемите свързани с така наречените "въпроси за идентичността", отбеляза той.

Относно прекратяването на договора за концесия на пристанищен терминал "Росенец", Димитров каза, че българската държава трябва постепенно да си връща контрола върху основния нефтопреработващ актив в страната. И, че наближава времето, когато България трябва да си осигури доставки на не руски петрол. Според думите му връщането на контрола върху терминала "Росенец" е една стъпка в тази посока.

По въпроса за войната в Украйна той сподели, че се намираме в патова ситуация и скоро не се вижда раздвижване. Силите на двете страни са изравнени и бойните действия ще продължат още дълго без никой да вземе превес, но евентуално изборите в САЩ могат да променят хода на събитията, отбеляза Димитров. Освен това темата за Украйна ще продължи да поражда вътрешнополитически сблъсъци у нас.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фаворити от Кан 2025: "Финикийската схема", "Чума", "Ърчин" и "Die my love" с блестящата Дженифър Лорънс

Продължава 78-ото издание на един от най-престижните фестивали за кино - "Златна плама" в Кан. Вече се отличават някои от фаворитите в конкурсната програма и киноведът Лазар Хрисимов ни споделя най-впечатляващите заглавия. "Финикийската схема" на Уес Андерсън е именно такова заглавие. Става дума за комедия с престижен актьорски състав: Бенисио..

публикувано на 22.05.25 в 13:35

На 22 май ще се проведе Голямата диктовка II – “Пазител на българския език“

На 22 май ще се проведе Голямата диктовка II – "Пазител на българския език" от 11.00 часа в читални 4 и 5/6. За 146-та си годишнина Националната библиотека кани 146 участници да се включат във второто издание на инициативата.  Тази година темата на второто издание на Голямата диктовка ще бъде свързана с Годината на глаголицата. Текстът ще бъде..

публикувано на 22.05.25 в 12:55

Откриват изложба, посветена на 165 години от рождението на Ярослав Вешин

Тази вечер от 16.00 часа в Националния военноисторически музей (НВИМ) ще бъде открита изложбата „Един колоритен чех в България“, посветена на 165 години от рождението и 110 години от смъртта на Ярослав Вешин. Изложбата представя произведения на един от виртуозите на четката. Чех по произход, но българин по душа, той посвещава живота си на България и..

обновено на 22.05.25 в 12:45

Глаголицата като част от българското културно и национално-историческо наследство

Отворена лекция на тема "По следите на глаголическите текстове" на доц. д-р Десислава Найденова, ще се проведе в Общинския културен институт – Красно село на 27 май. Събитието е по повод 1170 години от създаването на глаголицата от Светите братя Кирил и Методий. Пред Радио София директорът на ОКИ-Красно село Ивелина Кюркчиева обясни, че вече повече..

публикувано на 22.05.25 в 12:41

Кога велоалеите у нас ще станат истинска алтернатива?

Кучета по велоалеите, липса на свързаност, тротинетки, дефицит на толерантност от страна на шофьорите – това са малка част от спънките пред оптималното използване на това алтернативно трасе за придвижване. Състоянието на велоалеите е трагично , смята председателят на сдружение "Велоеволюция" Иво Делин. По думите му, " за поддръжка..

публикувано на 22.05.25 в 11:46

Автомобилите на абонамент набират популярност в София

Когато обществения транспорт в София става все по-несигурен, автомобилите на абонамент н абират популярност. “Със сигурност интересът към услугата се покачи доста сериозно през периода (на стачка на наземния транспорт в София - бел. ред.). В София не е вярно, че няма богат транспортен микс, напротив има доста добър транспортен микс, като в него се..

публикувано на 22.05.25 в 11:37

Родители излизат на протест заради забавените компенсациите за неприетите деца в ясли и детски градини

Родители излизат на протест заради забавянето от страна на държавата на компенсациите за неприетите в държавни ясли и детски градини деца. Протестът им е насрочен за 27 май, вторник, от 8.30 ч. пред сградата на Министерски съвет. “И миналата година имаше забавяния, но не чак толкова големи. В много от столичните райони все още не са изплатени..

публикувано на 22.05.25 в 10:13