Последно проучване потвърждава информацията, че т. нар. "импро театър" или импровизационен театърпомага за справяне с бърнаут – психологическо състояние, което може да прерасне във физическо и с което се сблъскват все по-голям процент от хората.
Помага ли импро театърът за намаляване случаите на бърнаут и може ли да въздейства положително, за да не се стига до такива?
Пред Радио София разказа повече Ивайло Рогозинов от "Ха-ха-ха Импро Театър".
"Много често хората питат какво представлява импро театърът, а ние отговаряме – просто трябва да дойдете и да пробвате. Аз съм актьор, който се занимава с това от 2009 година, ние сме компания "Ха-ха-ха Импро Театър", които от тогава експериментираме в импрото и се учим. Класове правим от 2010 г., постоянно експериментираме върху хора, които не са актьори, отзивите са добри, хората продължават да идват, да пращат приятели, полезно е за всички", разказва той.
"В това, което правим, ключът е забавлението. При нас хората идват не толкова да се развиват и да учат, но това се получава на подсъзнателно ниво", допълва Рогозинов.
"Като всяко ново нещо, което започвате да правите, в началото вие сте зле, освен ако не сте роботи, или не се подготвяте тайно вкъщи, но в импрото това не е възможно. Подготовката става на момента, с групата, чрез опит. Колкото повече го практикувате, толкова повече го разбирате и ставате по-добри", уверява актьорът.
"Първото нещо е доста смешно и хората се смеят. Това което им казваме е, че при нас няма грешки – каквото и да се опитвате да направите, няма да сгрешите. По-добре да опитате нещо да направите, отколкото да се страхувате и да заемате отбранителна позиция", поясни още той.
Импро театърът е посещаван от всякакъв вид работещи хора, а програмистите са най-честият таргет, разкри Рогозинов.
"По принцип всички хора имат нужда да разпуснат и нашият клас е точно за това – идвате да разпуснете и същевременно научавате полезни неща, които ще ви помогнат в реалния живот.
Импро театърът развива уменията да слушаш, да подкрепяш, работим върху това да успяваме да реагираме на всичко, което се случва и да не се отказваме. Това води до себе опознаване в срещите с различни хора, помага за работата в екип", изтъкна Ивайло Рогозинов.
"Решаването на проблеми, стои в основата на импровизацията. Това, което правим е, да се опитваме. Понякога става, понякога не, но ние на това учим хората – те да се справят и когато не става", казва Ивайло Рогозинов.
Групи за импро театър се организират всеки вторник и четвъртък. Подробности за включване може да видите на интернет страницата на "Ха-ха-ха импро театър".
Още интересни аспекти, чуйте от разговора на Александра Илиева в звуковия файл.
Започва седмица, в която коментаторите са нови във "Форум", но не и на редовните слушатели и активни граждани. До 24 май новините в медиите и тенденциите в обществото ще анализират Адриана Диканчева и Никола Атанасов . Втора седмица "гореща" тема и повод за дискусии е Блокираният градски транспорт на София . Търсенето на решения...
София е най-опасното място за придвижване на деца и подрастващи в градска среда в Европа според ново международно проучване на Clean Cities . Столицата на България заема последното, 36-о място в класацията на избрани големи градове на континента, като получената от нея обща оценка е изключително скромна – около 27 пъти под средното за..
В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата“. Целта е да се предостави на младите хора платформа за изразяване на собствената им идентичност, талант, вълнения и емоции чрез изкуството, съобщиха от пресцентъра на район „Банкя“. Проектът се реализира от сдружение "Благ ден“ в партньорство с района, като основната идея е осмисляне..
19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . С различни инициативи празникът бе отбелязан и от Банката за майчина кърма в София , която е единствена по рода си в България и една от малкото подобни структури на Балканския полуостров. Открита е на 1 юни 1989 година от Министерство на народното здраве. Тя събира, съхранява и обработва..
След Сакар, Костинброд и Провадия, от фондация "Биоразнообразие“ са се заели със задачата да проучат и възстановят съществуващи чешми на Витоша. Заедно с експертите от Природния парк, те вече са обиколили девет чешми в северната част на Витоша, около Златните мостове. Чешмите са в различно състояние – някои са с хубави фасади, но с разпадаща се суха..
Правителството ще осигури 15 милиона лева допълнително към субсидията на градския транспорт на София, съобщи премиерът Росен Желязков след среща със синдикални лидери, на която не е присъствал столичният кмет. Свидетели сме на решаване на проблем от хора, които участваха в създаването му, коментира кметът на София Васил Терзиев: "Какво..
Тенденцията при основните хранителни стоки на българския пазар в момента е спад в цените – това се отчита от 28 април насам. Но в сравнение с миналата пролет това намаление в цените се забави с 15 дни . Това коментира пред БНР-Радио София Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. Ако има..