Първото гостуване на Министрингс (Les Ministrings) в България. Едни чудесни деца от музикалната Консерватория в Лозана - Швейцария. Техните изпълнения са уникални, весели и цветни. Гостуват ни Надежда Малчева, Деница Казакова - българска цигуларка, която живее и преподава в Лозана, Тина Стрининг, създателка на формацията и професор в консерваторията в Лозана по цигулка, виола и педагогика, Бейджу Бат - цигулар-джазмен:
"Започнахме в 2001 в Консерваторията в Лозана. Започнах да развивам способ "Танцуващите цигулки" - използване на стъпките като способ за научаване на инструмента. Децата са между 8-10 годишни. Тогава се обърнах и към традиционните ритми, те са по-лесни за децата, те ги заобичаха. Но това бе преди 20 години. Тогава не знаех как това ще се приема от Консерваторията и от родителите. Първото им представяне пред публика си ми припомни, че трябва да ги науча да следват диригент. От дъното на залата видях щастливи деца да се справят сами с ансамбловото свирене. Това ми бе подаръкът.
От 15 години всяка година пътуваме, питат ни - къде отиваме следващия път? Семействата на децата много участват, Министрингс е голямо семейство. 30 деца с родителите си са тук - концертът е на 18 октомври в залата на Централния военен клуб. Ще има и български участници. Винаги Министрингс свирят с деца от съответната държава. Започват в България с Плевен - 17 октомври. На 20 октомври сме в Пазарджик, на 22 сме в Пловдив като част от Есенния салон на изкуствата.
Движението е фактор за сплотяване. Приемаме децата след прослушване, има много желаещи. Не само нивото е важно, персоналност, характер, да са будни - това е важното! Трябва да могат да работят - това са 30 концерта годишно. Има 6-7 годишни, оито влизат в ансамнъла, в момента са между 7 и 14 годишни." (Тина)
"Тина ме помоли да направя суинг-пиеса за децата. Казах си, че е прекрасно, искаше ми се така да съм учил цигулка. Най-впечатляващо за мен бе радостта на децата да са точно там и да свирят както за публиката, така и за себе си. Това ни мотивира. Повечето ще станат прекрасни професионалисти." (Бейджу)
Светлана Иванова за Салона на Музите 2024: "Всичко започна в един интимен салон по време на пандемията, пренесохме се във Военния клуб. Натрупаха се тази година 10 концерта, много музика се изля, едно съзвездие от изключителни виртуози. Изключително съм благодарна на тези приятели, които ми се довериха, с които се случи вълшебството. Много леко се..
Софийска филхармония е не само културна институция, а фактор за превръщането на София в истинска европейска столица. Летописец ѝ е Андрей Андреев, бил е директор на Пловдивската филхармония, Оперно-филхармоничното дружество и Средното музикално училище в Пловдив, преподавател в Музикалната академия в в София, Академията за музикално и танцово изкуство,..
Спомени за празнична София от края на 19 и началото на 20 век - за вечерята върху слама, която се е разстилала върху пода на стаята. Какви са били обичаите и храните около трапезата и какво е туртето - в звуковия файл:
В предишното издание на Адресите на любовта , Милена Димитрова - автор на книгата “Десет велики българолюбци”, разкри как под натиска на Великите сили, годежът между внучката на кралица Виктория и княз Александър фон Батенберг, първият български владетел след турското робство, бива разтрогнат. Двамата млади благородници са влюбени, но руският..
Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..
Пекарна „Рецептите на баба“ - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..
Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..