Първото гостуване на Министрингс (Les Ministrings) в България. Едни чудесни деца от музикалната Консерватория в Лозана - Швейцария. Техните изпълнения са уникални, весели и цветни. Гостуват ни Надежда Малчева, Деница Казакова - българска цигуларка, която живее и преподава в Лозана, Тина Стрининг, създателка на формацията и професор в консерваторията в Лозана по цигулка, виола и педагогика, Бейджу Бат - цигулар-джазмен:
"Започнахме в 2001 в Консерваторията в Лозана. Започнах да развивам способ "Танцуващите цигулки" - използване на стъпките като способ за научаване на инструмента. Децата са между 8-10 годишни. Тогава се обърнах и към традиционните ритми, те са по-лесни за децата, те ги заобичаха. Но това бе преди 20 години. Тогава не знаех как това ще се приема от Консерваторията и от родителите. Първото им представяне пред публика си ми припомни, че трябва да ги науча да следват диригент. От дъното на залата видях щастливи деца да се справят сами с ансамбловото свирене. Това ми бе подаръкът.
От 15 години всяка година пътуваме, питат ни - къде отиваме следващия път? Семействата на децата много участват, Министрингс е голямо семейство. 30 деца с родителите си са тук - концертът е на 18 октомври в залата на Централния военен клуб. Ще има и български участници. Винаги Министрингс свирят с деца от съответната държава. Започват в България с Плевен - 17 октомври. На 20 октомври сме в Пазарджик, на 22 сме в Пловдив като част от Есенния салон на изкуствата.
Движението е фактор за сплотяване. Приемаме децата след прослушване, има много желаещи. Не само нивото е важно, персоналност, характер, да са будни - това е важното! Трябва да могат да работят - това са 30 концерта годишно. Има 6-7 годишни, оито влизат в ансамнъла, в момента са между 7 и 14 годишни." (Тина)
"Тина ме помоли да направя суинг-пиеса за децата. Казах си, че е прекрасно, искаше ми се така да съм учил цигулка. Най-впечатляващо за мен бе радостта на децата да са точно там и да свирят както за публиката, така и за себе си. Това ни мотивира. Повечето ще станат прекрасни професионалисти." (Бейджу)
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..