Заради асоциацията на растението с психоактивните си вещества, конопът е забранен за отглеждане в много държави. Преди да бъде забранен, през 1952 г., той е заемал над 250 хил. декара земеделски площи в България. Индустриалният коноп обаче, съдържа съвсем малка част от активното вещество, което се съдържа в марихуаната, каза пред Радио София авторът на статията Радина Калдамукова, която е част от авторския екип на „Климатека“.
„Не се отглежда с тази цел, а заради своите влакна, като суровина например за производството на биоенергия, за фураж и т.н. Основната цел за отглеждането е доста по-различна от това вещество“, добави Калдамукова.
По думите й, от 2018 г. конопът отново е разрешен за отглеждане в България.
„Проблемът е с преработката. До 2023 г. беше забранено в България да се преработва коноп, което ни поставяше в много неизгодна ситуация, спрямо нашите съседни държави“.
Добавената стойност на конопа е в продуктите, които се произвеждат, уточни Радина Калдамукова и добави, че страната ни е консервативна по отношение на отглеждането на коноп. В други европейски държави са разрешени по-голям процент сортове, изтъкна тя.
„Съществуват над 25 000 продукта, за направата на които се използва индустриален коноп, предимно в селското стопанство. Използва се в автомобилната индустрия, в строителството. Различни части на растението могат да се използват в козметиката, медицината, за направата на мебели, хартия, както и в текстилната индустрия“, обясни Радина Калдамукова.
Конопът има потенциал за устойчивост и се възприема като възобновяема суровина. Освен това, той спестява много вода.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Поезия на европейски поети ще звучи във вагоните и станциите на Столичното метро. Инициатива за поредна година е на Полския културен институт в София. Повече за инициативата разказа Яна Генова – зам.-кмет на Столичната община по културните въпроси. Тя посочи, че смисълът на кампанията е да привнесе литературата в нашия живот на градски..
Световнопризнатият български учен в областта на изкуствения интелект проф. д-р Преслав Наков беше основен лектор на форума "Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. 5 Years of Innovation” . Международното събитие събра в София учени и лидери в индустрията от цял свят, които дискутираха горещите теми, свързани с интелигентни решения чрез..
На 29-ата сесия на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН за изменение на климата (COP 29) , която се провежда от 11 до днес, 22 ноември, в столицата ва Азербайджан, България се включи с делегация на високо ниво. Основният фокус на тазгодишния форум, наричан "Финансовият COP" , беше преразглеждането на глобалната..
Тази вечер от 18:30 часа, в пространството пред НДК се открива чаканият цяла година Christmas Fest , съобщи Алекси Калчев в предаването „Добър вечер, София“. Поканени са всички софиянци и гости на столицата. Събитието ще започне с концерт на изпълнителите от Сезон 11 на "Гласът на България". Гвоздеят на вечерта е участието на Гвардейския..
Инициативата "Посланици на културата" на програма "Христо Ботев" на Българското национално радио, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието творчество прекрачва географските граници на страната..
Избраният за втори мандат за президент на САЩ Доналд Тръмп обяви новата си номинация за поста министър правосъдието. Изборът е Пам Бонди – бивш главен прокурор на щата Флорида. Тя е била част от защитата в процеса по импийчмънт срещу Тръмп по време на първия му мандат. През 2010-та тя е станала първата жена, избрана за главен прокурор на..
Над 70 процента от работещите в средното образование са готови на протести с искане за увеличаване на средствата за сектора , включително и за ръст на заплатите. Това сочат резултатите от национално проучване на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", в което са взели участие около 10 хиляди души, по-голямата част от които учители. От..