"Те нямат представа от нашия начин на живот. Има такава голяма разлика между Запада и Изтока и за нас те нямат много голяма представа." Освен това изрази надежда филмът "Аромат на липа" да покаже на американците разликите в начина на живот. Героят Стефан (Иван Бърнев) се премества в българския анклав в предградията на Тенеси, където комични съперничества, подозрения и изцепки си заговорничат да застанат между него и неговата американска мечта. Участват още: Албена Колева, Тончо Токмакчиев, Йоана Буковска-Давидова, Албена Михова, Рени Врангова. Процесът на снимките, по думите на Бърнев е бил забавен:
"Това, за което най-много се радвам е, че цялото това приключение, забавление, хубав дух между нас се отрази по най-положителен начин на филма, защото можеше и да е обратното. Хората накрая като гледат продукта не се интересуват те как са изкарали, а искат да видят хубав филм. Много често екипът, артистите изкарват страхотно, после гледаш нищо и си викаш добре де, ама мен това много не ме занимава."
За да усетят духа на Америка, актьорите са се потопили в американския начин на живот.
"Може би аз бях най-големият щастливец, защото като човек и актьор опознавах Америка всеки изминал ден. Същевременно и със самият ми герой се случваше това нещо. Най-хубавото е, че на мен самият като човек и като актьор толкова много ми допадна и ми хареса това място, на което бяхме. Реално това се случва и със Стефан, той се адаптира по може би възможно най-добрия начин в тази среда, която е свързана с човек, на когото му се работи, предлага му се работа и той работи и би могъл да печели пари", сподели Бърнев.
"Това микро общество, което представяме с голяма група актьори е измислено нарочно. Защото исках да покажа тази общност символично, както е навсякъде. Даже когато показахме филма на Cinequest Film & VR Festival, американската ни премиера в Сан Хосе, Калифорния, българското общество дойде на прожекцията и те казаха, че всичко е едно към едно и е вярно за тях", каза Денкова. Тя поясни, че екипът е първата публика на филма.
По думите на Бърнев градът на Елвис Пресли Мемфис се свързва с тези, които са мечтаели за свобода, реализация, място на доста от големите музиканти. По темата се включи и Йоана Буковска-Давидова:
"Аромат на липа" е онази емоционална нотка, която всеки един от нас има нужда да съпреживява, да се сети кой е, откъде е тръгнал и кое е важното в живота за нас като българи. Няма значение къде по света се намираме, "Аромат на липа" ни обединява и ни прави значими. "Аромат на липа" е комедийна драма, чийто сюжет ще ви върне към най-важните неща в нашия живот. Нашият, като българи, нашият, като човеци и нашият, като общност, независимо къде по света се намирате. Вървете, за да ви стане топло на душата."
Сиси Денкова сподели, че филмът ще бъде представен освен в България и в други държави. Относно промяната на киното през тези 30 години Бърнев каза, че това е нормално, тъй като светът вече не е същият. От бягството на Запад през комунизма заради свободата, сега хората бягат по икономически причини.
"Когато останеш тук, ти с тези идеи, с мотивацията и амбицията си, не само има една еволюция на собствената ти кариера и собствената ти личност, но и на атмосферата и на околността около теб. Наистина вярвам, че тези, които са останали са тук, за да може по този начин да се подобри нещо около нас. Това са хората, които инвестират цялата си енергия и време за да стане България и да бъде това, което искаме да бъде", каза Денкова.
"Аромат на липа" е много специален филм. Защото това е филмът, който подобно на Мария Бакалова превзе Америка. Само че в обратен контекст на това, което се случва в "Ню Бояна София", където пристигат големите американски продукции с големия американски каст, а българите сме само подправка. Там българите отидохме в Мемфис с американски пари да заснемем една чисто българска история за диаспората в Мемфис на българите, където американците са подправка. Така че няма безплатен обяд", заяви Йоана Буковска-Давидова.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
От 21 юли до 25 юли от 8.00 ч. до 16.00 ч. ще се премахва крайпътна растителност в участъка от АМ "Хемус" от км 0 до км 32 на територията на Софийска област, предупреждават от АПИ. Ще бъде ограничен достъпът до аварийните ленти на магистралата. От 22 юли до 25 юли от 8.00 ч. до 16.00 ч. за премахване на крайпътна растителност между 46-и и 44-и км, в..
Столичният Дом на културата "Искър" организира безплатни занимания за деца над 5 г. в инициативата "Весела ваканция", която се провежда вече 10 години. Инициативата се реализира съвместно с район "Искър" и "Булекопак", съобщава Столица.bg. Заниманията се провеждат три пъти седмично от 11.00 ч. до 13.00 ч., на открито, на площадката пред северния вход..
Кметът на София Васил Терзиев иска да се смени обслужващата Столичната община банка. Той е внесъл доклад, който е в дневния ред на последната за политическия сезон сесия на СОС. Ако столичният местен парламент одобри доклада на 24 юли, Терзиев ще получи правото да започне процедура по избор на нова обслужваща банка на “Московска” 33. Той предлага още..
През днешния ден ще бъде слънчево и горещо. В следобедните часове над планинските райони ще има временни увеличения на облачността. Температурите още ще се повишат и максималните ще бъдат между 34° и 39°, в София - около 36°. В планините ще бъде слънчево. След обяд ще се развива купеста облачност, но ще е без валежи. Ще духа слаб до умерен вятър от..
Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..