Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Японците възприемат своята митология като своя история

Братислав Иванов
Снимка: архив Братислав Иванов

Братислав Иванов, един от най-уважаваните познавачи на Япония, гостува в студиото ни с новата си книга за Япония в геополитически план:

"Обичта към природата, ценността на семейството - това свързва българите с японците. Япония често се асоциира с недотам добри неща от Втората световна война. Няма обаче признаци за неоимперски амбиции. Книгата започва от III-IV в. от създаването на първата държава, та до днес. Първите опити за контрол над територии е Корейския п-в, но след войната Япония няма никакви аспирация към Корея. На 16.12.22 е приета нова стратегия за национална сигурност на Япония, предвиждаща нанасяне на контраудари по чужда територия в случай на нападение. Иначе Конституцията силно ограничава военните действия, но сега се дава право на колективна самоотбрана и създаване на оръжия за контраудар.

Една страна се опознава с упорито изучаване на нейната история, култура, митология. Мнозина вярват и до днес, че династията е непрекъсната от Божествения внук, японците възприемат своята митология като своя история. Обстановката в Източноазиатския регион е много напрегната, има териториални спорове и с Корея, и с Китай, и с Русия. Документално, правото е на страната на Япония. В регионално отношение обаче, Япония не е първа сила, въпреки, че армията ѝ се класира на 4-5 място в света. Предатели на нацията в Япония няма. Японците определено са предани на родината и на императора, те казват, че всеки японец от раждането си, има неизплатим дълг към своята родина.

Технологичното развитие е водещо - във военен и в мирен аспект. Сега Япония има сериозна конкуренция в лицето на Китай и трябва да направи всичко възможно за своята сигурност. "Невъоръженият пацифизъм в реалността е покана към някой добре въоръжен съсед да нападне Япония" е казал първият премиер след войната. В Украйна Япония вижда себе си. "Лошият пример е заразителен", както казва един американски анализатор. Книгата оборва някои неверни писания, които се разпространяват в България, вкл. в списания, които претендират за научност. Има неверни твърдения и откровени измислици, появяват се статии за някакви "неоимперски амбиции". Когато пиша, забравям за личните си пристрастия, гарантирам за всяка дума, че е точна."

По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нивата на мръсен въздух през зимните месеци в София отчитат спад, но недостатъчно

Фини прахови частици, азотен диоксид и застой на въздушните маси в софийската котловина – проблем познат още под името "смог". С настъпването на зимните месеци милиони граждани у нас се сблъскват със задушаващата атмосфера на големия град, която в някои случаи се оказва не просто опасна за здравето, но и смъртоносна. В мисията за контрол на..

публикувано на 20.11.24 в 10:56

По време на празничното пазаруване се засилват кибератаките

По време на празничното пазаруване, особено около Black Friday и Cyber Monday, киберпрестъпниците засилват своите усилия да измамят онлайн потребителите. Основните заплахи включват фалшиви онлайн магазини, фишинг атаки, измамни реклами и кражба на лични данни. Ако сме достатъчно информирани по-трудно бихме могли да бъдем измамени, коментира..

публикувано на 20.11.24 в 09:56

Поривист вятър вдига температурите, в София - до около 15°

Днес ще бъде ветровито. Ще духа умерен, в Източна България и северно от планините - силен и поривист вятър от юг-югозапад, съобщиха от НИМХ. Ще преобладава слънчево време, но привечер над Северозападна България облачността ще се увеличава и вплътнява. Дневните температурите ще се повишат, ще са предимно между 12° и 17°, а в районите, където вятърът ще се..

публикувано на 20.11.24 в 07:35
Дори и рушащ се, този паметник е сниман и от чужденци

"Форум", 19.11.24: Шокът – дори културен, може да ни накара да се променим

Във втория ден от настоящата седмица коментаторите във "Форум" адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, провокирани от водещия Константин Лавсов, обсъждаха теми, свързани с: Българското образование : STEM кабинетите – музеи или действащи хъбове в иновативните училища;  Образователни модели за пример; Мотивация, подходи, надежди..

публикувано на 19.11.24 в 18:45

Малки и големи ученици разсъждават за бъдещето на храната и за храната на бъдещето

Храната – бъдещето, отглеждането, производството, иновациите и устойчивостта ѝ, дистрибуцията, както и хранителната култура , е във фокуса на традиционната Световната седмица на предприемачеството (от 18 до 24 ноември), която и тази година се провежда у нас със събития, организирани от Джуниър Ачийвмънт България (JA Bulgaria)...

публикувано на 19.11.24 в 17:05

Младите хора продължават да са загрижени за здравословната среда и храна в училище

Десетото издание на младежкия форум Voice It ще се проведе на 20 ноември (деня, на който е приета Конвенцията за правата на детето на ООН) под наслов "Здрави в училище" , съобщиха организаторите от Националната мрежа за децата (НМД). По традиция фокусът и подтемите на форума са избрани от момчетата и момичетата в младежката мрежа..

публикувано на 19.11.24 в 16:49

Оризът на пиедестал в конференция от Седмицата на италианската кухня

Деветото издание на Седмицата на италианската кухня се отбелязва с различни инициативи от 16 до 22.ноември. Тази година събитията са под наслов "Средиземноморската диета и традиционната кухня – здраве и приемственост“ Целта е да се представи италианската кухня и традиционните ѝ корени и призната роля в средиземноморската диета, за..

публикувано на 19.11.24 в 16:26