Братислав Иванов, един от най-уважаваните познавачи на Япония, гостува в студиото ни с новата си книга за Япония в геополитически план:
"Обичта към природата, ценността на семейството - това свързва българите с японците. Япония често се асоциира с недотам добри неща от Втората световна война. Няма обаче признаци за неоимперски амбиции. Книгата започва от III-IV в. от създаването на първата държава, та до днес. Първите опити за контрол над територии е Корейския п-в, но след войната Япония няма никакви аспирация към Корея. На 16.12.22 е приета нова стратегия за национална сигурност на Япония, предвиждаща нанасяне на контраудари по чужда територия в случай на нападение. Иначе Конституцията силно ограничава военните действия, но сега се дава право на колективна самоотбрана и създаване на оръжия за контраудар.
Една страна се опознава с упорито изучаване на нейната история, култура, митология. Мнозина вярват и до днес, че династията е непрекъсната от Божествения внук, японците възприемат своята митология като своя история. Обстановката в Източноазиатския регион е много напрегната, има териториални спорове и с Корея, и с Китай, и с Русия. Документално, правото е на страната на Япония. В регионално отношение обаче, Япония не е първа сила, въпреки, че армията ѝ се класира на 4-5 място в света. Предатели на нацията в Япония няма. Японците определено са предани на родината и на императора, те казват, че всеки японец от раждането си, има неизплатим дълг към своята родина.
Технологичното развитие е водещо - във военен и в мирен аспект. Сега Япония има сериозна конкуренция в лицето на Китай и трябва да направи всичко възможно за своята сигурност. "Невъоръженият пацифизъм в реалността е покана към някой добре въоръжен съсед да нападне Япония" е казал първият премиер след войната. В Украйна Япония вижда себе си. "Лошият пример е заразителен", както казва един американски анализатор. Книгата оборва някои неверни писания, които се разпространяват в България, вкл. в списания, които претендират за научност. Има неверни твърдения и откровени измислици, появяват се статии за някакви "неоимперски амбиции". Когато пиша, забравям за личните си пристрастия, гарантирам за всяка дума, че е точна."
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Международният проект SAFER прилага иновативен подход към обучение по пътна безопасност за млади хора и овластяване на преживели автомобилни катастрофи и в България. Проектът е базиран на много данни с истории на хора, пострадали или загубили живота си при автомобилна катастрофа, следвайки добър пример от Словения. "В България..
За трета поредна година ще се проведе спортната инициатива “Unirun“ Това е първото студентско бягане в България, което обединява обществото ни около идеята за активен и здравословен начин на живот . Инициативата не само насърчава физическата активност, но и подкрепя значими обществени каузи чрез дарения . Организатор е студентската..
Значителната облачност ще продължи. Ще има превалявания от дъжд, на повече места след обяд и вечерта в Южна България. Очакват се и гръмотевици. Ще духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад, който през деня в западната част на Дунавската равнина временно ще се усили. Минималните температури ще бъдат между 4° и 9°, дневните ще се повишат с 2-3..
В средата на седмицата във "Форум" коментаторите Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), спряха вниманието си върху след ните теми: Днешните протести на тема Насилие над деца . Дискусиите преди вота на..
"Пътят на музикантите" (Musicorum Via) е името на съвместна инициатива на Българската академия на науките и Националната музикална академия (НМА). Предстои поредица с поредица от концерти, която започва на 7 април в зала "Проф. Марин Дринов“ на БАН. В рамките на академичната година изявени студенти на Музикалната академия ще представят..
Мнозинството от българите ( 55% ) са готови да дарят свой орган на роднина или близък , ако има животоспасяваща нужда, а 19% отговарят, че не биха го направили. По темата за донорството една трета от българите признават, че изобщо не са запознати , а 34% посочват, че "по-скоро не са запознати". 40 на сто биха се съгласили да дарят..