Интересни истории за срещите на автора с едни от най-популярните български творци: Апостол Карамитев, Георги Георгиев - Гец, Григор Вачков, Въло Радев, Георги Данаилов, Никола Рударов, Иван Иванов... И разбира се, Георги Аспарухов - Гунди.
Олег разказва и смешни случки от живота си, написани с много чувство за хумор - "едни истински, други почти, а трети сънувани, които не бих могъл да забравя."
А от текста, поместен на задната обложка разбираме с колко човешка емоция е написана тази книга:
"Така и не успях да избягам от образа на малкия Ваньо от "Рицар без броня". А вече и не искам. Този и следващите филми, в които участвах ме срещнаха с творци, които иначе не бих познавал така отблизо. И насочиха живота ми по един вълнуващ път. Артист, оператор, сценарист, драматург и режисьор. Написах много пиеси за деца, а сега и тази книга със спомени и разкази. Обаче не се взимам на сериозно, защото детето в мен ме следи отблизо и ми нашепва да не остарявам. Благодаря ти, Ваньо!"
Тук с тъга отбелязваме факта, че на тази дата преди 50 години, през 1973 година ни напусна обичаният актьор Апостол Карамитев.
"Преди 50 години бях в Елхово войник и метях плаца, когато по радиото съобщиха тази ужасна вест", разкрива Ковачев, споменавайки за кино панорамата посветена на Апостол Карамитев в кино "Влайкова", която завършва днес с филма "Двама под небето" от 18:30 часа", каза той.
"Пуснахме 8 негови филма в които той играе главна роли. Още веднъж всички видяхме какъв артист беше Апостол и колко много загуби българското изкуство, защото само си представете още колко роли би направил той – в киното, в театъра, а и тъкмо беше започнал да режисира пиеси", изтъкна Олег Ковачев. И допълни: "Изкуството загуби много, а ние спечелихме една легенда."
Апостол Карамитев е част и от новата книга на Олег Ковачев "Сънища и срещи":
"Тази книга е изпълнена със спомени и срещи с големи българи, за което съм благодарен на съдбата, един от тях е Апостол, но има и много други, които са незабравими и неповторими. Някои ги нарекох сънища, но те са, как да кажа, понякога наяве човек сънува много по-добре. Много сънища, които съм имал наяве, посред бял ден, съм ги записал."
Още в предговора на книгата, с шеговит тон авторът приканва читателят да влезе в събитията:
"Но и да бъде предупреден, че ще има и тъжни неща вътре, защото мозайката на един човешки живот е събрана от тъжни и весели случки."
По думите му книгата не е записана спонтанно, а спомените и случките са записвани години наред.
"Всичките тези хора изникват в съзнанието ми и аз си спомням и записвам нещо, което ме е впечатлило при срещите с тях – как са се държали, как са изглеждали, с какво са впечатлили едно дете, защото в повечето филми съм участвал в детската си и юношеска възраст", казва още Олег Ковачев.
Какво е по-различно днес, когато ги няма тези големи личности за днешните деца? За срещата на Олег с още една легенда на тогавашното време.
Чуйте целия разговор на Боян Бочев в звуковия файл.
Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..
В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети,..
Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..
АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София д-р Ивайло..
Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..
Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..
Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..