Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От 14 ноември до 1 декември в НМ "Борис Христов"

Експозицията "Еднакво различни" показва общото в творческата енергия на три художнички

Снимка: Национален музей "Борис Христов"

“Еднакво различни“ се нарича изложбата обединила творческата енергия на три художнички, които въпреки че имат различни професионални занимания извън изкуството, са намерили общо убежище в акта на творческото съзидание.

Разговор с Мирела Димитрова, Десислава Заваринова и Аделина Васева за общата им експозиция „Еднакво различни“, която ще се открие днес, 14 ноември, в Национален музей “Борис Христов“.

Събира ги арх. Иван Дачев, който познава две от тях – Аделина и Деси, а след като Мирела, която е скулптор, му показва творбите си, той не се колебае да я срещне с тях.

Деси Заваринова е реставратор. С Аделина Васева ги свързва дългогодишно приятелство. Преди година двете имат съвместна изложба, която до този момент за Деси е единствена.

„Иначе аз съм реставратор в Пловдив – Старият град. Има много интересна и разнообразна работа в Старинен Пловдив, за което съм щастлива, че съм там“, споделя тя.

Аделина казва, че е щастлива от усещането, че има съмишленици.

„Много повече ми харесва, че съм в компания в момента. Малко е самотно да правиш сам изложба, не само ние трите, но и куратора е дама. Нана Мелконян - тя намери общото помежду ни, което е именно това, че търсехме извън професията си един отдушник, в който ти сам си възложител, сам взимаш решения в каква посока искаш да тръгнеш“,  разкрива тя, която по професия е графичен дизайнер.

“Посоката я откривахме, докато търсехме името на изложбата. Първоначалното, което отпадна, беше “Намерено време“, но също подхожда и би обяснило как се оформи идеята за изложбата, защото никой от нас не намира лесно време за изкуство, а то е необходимост и е неизбежно донякъде. Някакси животът не е пълен, когато всичко е просто един списък с отмятане на ангажименти. Има нужда от нещо повече - от смисъл, това ни дава творчеството – смисъл и свобода“, разказват те.

Изложбата се открива днес от 18:30 часа и може да бъде видяна до 1 декември, в Национален музей "Борис Христов".

Какво е общото в това, че са „Еднакво различни“, какво можем да видим в общата им експозиция, чуйте в интервюто на Елена Пъневска.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виена Шьонбрун Оркестра

Най-фееричният виенски оркестър носи коледна атмосфера в София

Последната седмица преди Коледа в София започва с два концерта на един от най-фееричните ансамбли в Европа - „Виена Шьонбрун Оркестра“. Тяхното музикално пътешествия из България започна от Пловдив на 10 декември и премина през няколко големи града, за да стигне до столицата. Концертите са в зала „България“, като поради големия интерес те са два в..

публикувано на 15.12.24 в 11:48
Сотир Немов и Ангел Джоргов

Самоков: най-важното е общността

Ангел Джоргов,  Кмет  на Самоков   за ски сезона, който се открива днес, за коледните украси и програми и всичко градско: "Открихме сезона на Мальовица, има сняг - не толкова, колкото ни се иска. Надяваме се, че природата ще е с нас. Мальовица е много красив семеен курорт. За Боровец продължаваме с безплатни карти за записаните деца в ски и..

публикувано на 15.12.24 в 11:35
Радослав Христов, Веселин Бързанов и Цветелина Николова

Който инвестира в образованието, инвестира в града

Цветелина Николова е преподавател в ПТГ "Никола Вапцаров" и координатор на Иновационния лагер, който се прави от години. Той е за целия регион. Провежда се подобно на Junior Achievement, България. Идеята на тази глобална инициатива е да вдъхнови младите хора да изследват потенциала си и да се развиват чрез иновации, въображение и творческа мисъл, да..

публикувано на 15.12.24 в 10:30
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част 1 - Lactobacillus Bulgaricus

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров.  За големия български лекар и микробиолог разказват Ирена Иванова и Венета Костадинчев. Те са представители на фондацията “Доктор Стамен Григоров”. Благодарение на техните усилия и на съмишлениците им можем да посетим единствения Музей на киселото..

публикувано на 14.12.24 в 16:00

Софийски разкази - улица Раковски

С урбаниста Здравко Петров говорим за  улица Раковски : "Това е една от дългите улици, богата на развитие и история. Като сокак е съществувала между "Цар Освободител" и ул."Искър", откъдето са започвали бостаните.  На нея е една от най-интересните църкви е недалечната от Сточна гара "Св.Параскева". Навлизайки в карето на арх.Лазар Парашкеванов,..

публикувано на 14.12.24 в 15:00
Над пет коня в Берлин, 1912

Адресите на любовта - Лазар Добрич

Днес, 143 години след рождението на Лазар Добрич, българите едва ли знаят нещо повече за него, освен че е един от създателите на националния цирк.  Неговото име е епоха в световното изкуство на манежа, авторските му номера все още печелят овации, но за времето си акробатът е бил и един от големите световни Дон Жуани. И също като първоизточника на..

публикувано на 14.12.24 в 14:00

Защо трябва да има Коледа

Темз Арабаджиева за третата част от зимната поредица на Елин Хилдебранд „Зимни бури“: „Тази година се появи продължението на поредицата – с доста хумор и както винаги - с лек трилър елемент." Защо идилията не е пълна и какво се случва на героите – в книгата, останалото – в звуковия файл. Втората книга, избор на Темз е луксозното издание на..

публикувано на 14.12.24 в 11:18