В ново арт пространство галерията за съвременно българско изкуство One е събрала творби на Богдан Александров, Венелин Шурелов, Георги Янков, Красен Троански, Rassim, Свилен Стефанов, Петър Георгиев-Rey и Георги Ружев.
Изложбата SELECTED може да се разгледа до 29 ноември.
За идеите и намеренията си пред БНР-Радио София разказа основателят и двигател на галерията – Десислава Зафирова.
Тя е галерист и куратор с доказан опит в нестандартния подход към сложни проблеми, дизайнер и мениджър на иновативни инициативи в областта на визуалните и пластични изкуства. Бакалавър по Арт мениджмънт и магистър по Културна антропология на Югоизточната Европа от Софийския университет. Докторант по История на изкуството към Националната художествена академия, специализант на Sotheby's London и Etude Tajan Paris. Тя е международен консултант, обслужващ както частни, така и институционални колекции, музеи и галерии. Организирала е множество изложби и участия на международни изложения като: Istanbul Contemporary, Cosmoskow, Saatchi and Saatchi, Лондон, Art Expo, Ню Йорк.
„Няма как да се получи добро изкуството без свободната зона, в която творецът да може да улови своите най-дълбоки послания и да ги изрази отново чрез свободна територия“, изтъкна Зафирова.
Това е и нейна кауза - да създава условия, в които артистите да се чувстват свободни и да откриват онези идеи, които биха ни издигнали в духовен план като общност, биха посяли вдъхновение дори по света.
Големите творци изпреварват времето си и затова е нормално да не бъдат разбирани. Няма нужда хората да са колекционери или „разбирачи“, за да влязат в галериите. Достатъчно е да поискат да погъделичкат сетивата си с нещо провокативно, посочи още Десислава Зафирова.
Чуйте разговора на Лили Големинова.Чуйте целия разговор на Константин Лавсов със зам.- кмета на район “Подуяне” в звуковия файл, както и анкетата на Ана Попова.
65 фирми и колекционери на минерали и фосили ще се включат в тазгодишното Великденското изложение в Националния Музей “Земята и хората”, съобщават от пресцентъра на музея. Събитието ще се проведе на 11, 12 и 13 април, а в изложението ще се включат и творци с авторски изделия с минерали - бижута, природни картини, сувенири и др. Работното време на..
През днешния ден облачността над югоизточната част от страната ще намалее и над повечето райони времето ще бъде ясно. Вятърът временно ще стихне. Минималните температури ще бъдат между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня вятърът от северозапад отново ще се усили - до умерен, а..
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..
Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..
Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..
Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..