"Имаше агресия срещу полицаите без съмнение, то се видя и на живо. Но в никакъв случай тази агресия не оправдава сцените, които се разиграха по-късно и в едно заведение в сградата на Министерството на младежта и спорта, и по малките улици около Министерството на спорта. Видяхме, че там имаше групи от полицаи, които налагаха и ритаха паднали на земята хора независимо дали са заподозрени във вандалски прояви, или не. Законът за Министерството на вътрешните работи ясно казва, че правомощията на полицията стигат до там, докато обезвреди и задържи заподозрени в престъпление, независимо какво е то. Оттам нататък 5-6 човека да ритат паднал на земята сгърчен човек, това със сигурност не влиза в правомощията на полицаите", отбеляза той.
Митов заяви, че МВР много трудно признава, че има проблем с полицейското насилие те са принудени да го обявят, именно заради заснетите кадри. По въпроса за парламентарната комисия той каза, че тя едва ли би могла да направи нещо повече, отколкото да отнесе въпроса на политическо ниво. По думите му парламентът няма разследващи функции и може да покани на изслушване както пострадали от полицейско насилие, така и ръководни фактори от МВР. Временната анкетна комисия може само да събере данни, които после да представи на прокуратурата, която е единственият орган, който може да разследва полицейско насилие.
Митов посочи, че някои от полицаите са били без отличителни знаци. Той каза, че в България това е константен проблем, защото винаги, когато има масови безредици много служителите на реда не носят своите отличителни знаци. Освен това посочи, че въпросът за отговорността стои не само пред МВР, но и пред прокуратурата. Събитията от 2020 година показват, че макар да е имало кадри с полицейски произвол заснети от камерите на Министерски съвет, до момента няма внесен обвинителен акт. Това, по думите му, създава впечатление, че полицейското насилие не се наказва.
По темата се включи и специалистът по наказателно право адв. Лъчезар Босаков. По думите му в конкретния случай действията на полицаите видимо излизат от рамката на правомощията, които са посочени в Закона за МВР:
"Нанасянето на побой на лица, които лежат на земята и видимо не противодействат на органите, както и удари с палки върху посетителите на заведението бити без причина. Очевидно тези хора нямаха нищо общо с безредиците около стадиона."
Той отбеляза, че пострадалите лица могат да подадат сигнал срещу полицейските служители, които са им нанесли побой. Министър-председателят ясно заяви, че по тези сигнали ще бъдат извършвани щателни проверки, като виновните ще бъдат наказвани. Адв. Босаков посъветва пострадалите да си извадят съдебно-медицинско удостоверение за нанесените им телесни повреди и да заведат искови молби срещу МВР по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди. Обезщетенията обикновено варират в размери от 1000 до 5000 лв. при лека телесна повреда и между 10 000 и 15 000 лв. при средни телесни повреди.
Борис Митов заяви, че и МВР и прокуратурата трайно са показали през годините, че не желаят да се занимават с проблемите на собствените си институции.
"Аз се опасявам, че в момента се намираме в ситуация, в която цялото ни управление е върху една бананова кора. Независимо дали е имало сценарий за протестите на 16 ноември, или не", каза той. И допълни:
"От МВР в дните преди този протест съвсем официално са предупредили, че се готвят провокации, че ще се стигне до разрушаване на държавна, обществена и лична собственост, до престъпления дори. Беше препоръчано този мач да не се играе в София, но не беше препоръчано той да е закрит, тоест стадионът да бъде затворен за публика. И за това има едно много просто обяснение: В годините винаги, когато има опасност от ескалиране на напрежение между агитки, МВР е заставало на позицията, че по-добре е агитките да са на стадиона, тъй като там много по-лесно се контролира не само какво внасят те, а и какво правят. Защото в крайна сметка те са зад огради, има полицейски кордон на пистата и въобще средата е доста по-контролирана."
По думите му една от причините да се стигне до напрежение по улиците е породена от БФС и УЕФА, които са организирали мач против всички препоръки на МВР.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Живеещи в кв. „Изток“ и на ул. „Опълченска“ протестират пред сградата на Столичната община с искане да бъде спряно застрояването и запазени зелените площи в града. Недоволството на гражданите от кв. „Изток“ е породено от намерението да се строи в междублоково пространство на ул. „Самоков“. Според жителите всичко започва преди около 10-15 г., когато се..
Масовото разпространение на грипа се очаква да започне през декември, каза в интервю за БНР проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести. В края на януари и началото на февруари е пикът на заболеваемостта, посочи той. Проф. Кантарджиев припомни, че от пълно здраве грипът те поваля на легло в..
Има ли Черен петък или месеците на промоциите преливат един в друг до края на коледните празници. Коледните промоции докосват клиентите емоционално, но на какво залагат търговците по време на Черния петък, разказва в ефира на Радио София комуникационният експерт Любомир Аламанов . “Започват да се чуват и виждат леко истеричните нотки на почти всички,..
След серия от нападения в столичния район "Оборище", заради зачестилите инциденти с жени, а в някои случаи и с деца, районната администрация организира среща с граждани и полицаи. Добрата новина е, че и двамата са задържани и настанени за лечение. Става дума за психично болни мъже, които водят скитнически начин на живот. Единият има криминални прояви и..