Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За пореден път не е избран председател на Общинския съвет в столицата

Снимка: sofia.bg

На заседание на Столичния общински съвет съветниците не успяха да изберат председател, като на балотаж балотаж отидоха Диана Тонова от БСП и Красимир Гълъбов от "Възраждане". За да бъде избран, кандидатът трябва да получи повече от половината гласове (31). На заседанието трябваше да бъде внесена повече яснота около влизащата в сила от 1 декември 2023 г. нискоемисионна зона в центъра на София. Подробности по темата разказа репортерът на Радио София Златина Петкова.

На гласуването за избор на председател са участвали 40 общински съветници, а 25 от гласовете са били недействителни, въпреки призивите за гласуване по съвест и поемане на отговорност.

"Изненадващо кандидатурата на Борис Бонев от ПП и ДБ беше оттеглена от самия него и той не участва в гласуването. Имаше и трета кандидатура, тази на Пламен Данаилов от ИТН, но той не успя да събере достатъчно гласове, за да бъде излъчен на балотаж. На днешното заседание отново бяха поставени въпроси и теми, които не бяха включени в дневния ред. Това само доказва за пореден път необходимостта от формирането на състав на Общинския съвет и на комисиите към него, с което да се пристъпи към работа на местния парламент и решаването на належащи въпроси", отбеляза Петкова.  

Относно падналия обилен снеговалеж и клони на дървета, кметът на Столичната община Васил Терзиев е посочил, че на телефон 112 са постъпили сигнали, които в пъти надвишават техния общ брой за година на територията на общината. Работата на екипите към обезопасяване и премахване на клони продължава и към момента, а до сряда следобед са обработени над 860 сигнала за паднали дървета и клони. Освен това вече е качена за обществено обсъждане и план-сметката за чистотата за 2024 г.

"Той също коментира това, че е предприел промяна в управлението на столичното предприятие за третиране на отпадъци. На 24 ноември е прекратен договорът на досегашния директор по взаимно съгласие, а конкурс за избор на длъжността ще бъде обявен в най-кратки срокове", каза Петкова.  

По думите й един от другите поставени проблеми е, че в Министерство на финансите са привикани изпълнителните директори на Топлофикация София ЕАД за да се обсъди възможността на министерството да стане собственик на дълга на дружеството. Относно влизането в сила на нискоемисионната зона Васил Терзиев каза, че автомобилите се заснемат, но няма софтуер, с който да бъдат анализирани. И добави:

"Всичко това трябва да се прави ръчно и има много неуредици в целия процес как трябва да работи, как трябва да бъдат санкционирани. Няма добра информационна кампания така, че всяко едно от тези неща ни седи на дневен ред да го измислим в максимално бърз срок. Не искаме да има несправедливо решение, което да ощетява хората, които не са имали време да се запознаят с проблема, с възможностите пред тях, изключенията, които отварят много врати. Това, че няма изграден добър санкционен механизъм и в крайна сметка да ги държим тях отговорни за това, че общината не си е свършила работата."

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36