Тромбонистът Вили Стоянов гостува в предаването "Радиокафе".
Той говори за брасбенда на НМУ "Любомир Пипков.- София", за едно тяхно предстоящо пътуване в Ротердам и за предстоящия им благотворителен концерт.
Вили Стоянов посвещава част от времето си на Биг бенда на музикалното училище, оказвайки подкрепа на младия оркестър да изгражда репертоар с възможност да излиза на сцена.
НМУ "Любомир Пипков" има хубава политика по отношение на възпитанието в музикалното образование на децата. Провеждат се обучения във фолклор, джаз, камерна музика, имат духов и симфоничен оркестър, хор и редица по-малки ансамбли, посочи той и допълни:
"Колкото повече избор имат подрастващите музиканти, толкова по-отрано ще знаят към какво ще се насочат, колкото по-обширен е кръгозорът им, повече възможности да мислят как да направят нещо още по-смислено и по-добро", каза Стоянов.
Музикантът разказа за трудното начало, наследено от предшественика му Тодор Бакърджиев.
"Биг бендът беше страшно неуспешен в моите ръце, защото идваха 2 певици и един контрабасист. Реших да го нарека"брасбенд", защото там ми е силата и от този момент, ето че днес брасбендът наброява 21-22 деца. Вече имаме 12 произведения репертоар, които тепърва ще стават повече", разказва Вили Стоянов.
Нуждата от комуникацията с публиката е най-трепетното за музиканта – да споделиш това, което можеш, което знаеш, че изразява това, което със сигурност искаш да споделиш с хората, споделя Стоянов. Тогава налице са потребностите.
Този ентусиазъм с който тръгнаха, удивителната скорост, с която навлязоха в репертоара, който им предложих, реших, че не може да остане така. Когато направиш един Брасбенд от професионалисти, всеки си идва с инструментите, но при децата не е така – те имат нужда от много неща, разкри той. Конкретика ще чуете в разговора.
Музикантът решава да направи серия благотворителни концерти, които да са циклични – единият в есенно-зимния период, а другият напролет.
"Всяка година мисля да правя такива благотворителни концерти за набиране на средства, защото нуждите на един Брасбенд са много", споделя той.
"Ние бяхме поканени от колежа "Кодартс" в Ротердам, който е част от Академията по изкуство "Кодартс" да изнесем един или два концерта, да участваме в уроци, уъркшопове, да посетим концерти, но за всичко това отново трябват средства", споделя Стоянов.
Смятам, че с една константна обществена подкрепа ние можем да създадем бюджет, чрез който аз и училищното настоятелство да можем да се грижим за нуждите на този брасбенд, подчерта той.
На 5 декември 2023 г., вторник, в Голямата концертна зала на НМУ "Любомир Пипков" на ул."Оборище" 17, ще бъде първият концерт на младите музиканти, за набиране на средства за участието им в Ротердам.
"Дори само да дойдете за да танцувате, това ще е голяма подкрепа за нас, ще има и кутия, в която всеки може да остави според възможностите и желанието средства с които да подкрепи това наше начинание", каза още Вили Стоянов.
Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..
Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа в предаването "Ритъмът на столицата"..
Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..
Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но той не е сам в този път - зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..
Младата изпълнителка Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември. На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..
Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..
Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..