Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 5 декември от 19 часа, ул. "Оборище" 17

Брасбендът на НМУ "Любомир Пипков" с благотворителен концерт

Вили Стоянов
Снимка: Радио София

Тромбонистът Вили Стоянов гостува в предаването "Радиокафе".

Той говори за брасбенда на НМУ "Любомир Пипков.- София", за едно тяхно предстоящо пътуване в Ротердам и за предстоящия им благотворителен концерт.

Вили Стоянов посвещава част от времето си на Биг бенда на музикалното училище, оказвайки подкрепа на младия оркестър да изгражда репертоар с възможност да излиза на сцена.

НМУ "Любомир Пипков" има хубава политика по отношение на възпитанието в музикалното образование на децата. Провеждат се обучения във фолклор, джаз, камерна музика, имат духов и симфоничен оркестър, хор и редица по-малки ансамбли, посочи той и допълни:

"Колкото повече избор имат подрастващите музиканти, толкова по-отрано ще знаят към какво ще се насочат, колкото по-обширен е кръгозорът им, повече възможности  да мислят как да направят нещо още по-смислено и по-добро", каза Стоянов.

Музикантът разказа за трудното начало, наследено от предшественика му Тодор Бакърджиев.

"Биг бендът беше страшно неуспешен в моите ръце, защото идваха 2 певици и един контрабасист. Реших да го нарека"брасбенд", защото там ми е силата и от този момент, ето че днес брасбендът наброява 21-22 деца. Вече имаме 12 произведения репертоар, които тепърва ще стават повече", разказва Вили Стоянов.

Нуждата от комуникацията с публиката е най-трепетното за музиканта – да споделиш това, което можеш, което знаеш, че изразява това, което със сигурност искаш да споделиш с хората, споделя Стоянов. Тогава налице са потребностите.

Този ентусиазъм с който тръгнаха, удивителната скорост, с която навлязоха в репертоара, който им предложих, реших, че не може да остане така. Когато направиш един Брасбенд от професионалисти, всеки си идва с инструментите, но при децата не е така – те имат нужда от много неща, разкри той. Конкретика ще чуете в разговора.

Музикантът решава да направи серия благотворителни концерти, които да са циклични – единият в есенно-зимния  период, а другият напролет.

"Всяка година мисля да правя такива благотворителни концерти за набиране на средства, защото нуждите на един Брасбенд са много", споделя той.

"Ние бяхме поканени от колежа "Кодартс" в Ротердам, който е част от Академията по изкуство "Кодартс" да изнесем един или два концерта, да участваме в уроци, уъркшопове, да посетим концерти, но за всичко това отново трябват средства", споделя Стоянов.

Смятам, че с една константна обществена подкрепа ние можем да създадем бюджет, чрез който аз и училищното настоятелство да можем да се грижим за нуждите на този брасбенд, подчерта той.

На 5 декември 2023 г., вторник, в Голямата концертна зала на НМУ "Любомир Пипков" на ул."Оборище" 17, ще бъде първият концерт на младите музиканти, за набиране на средства за участието им в Ротердам.

"Дори само да дойдете за да танцувате, това ще е голяма подкрепа за нас, ще има и кутия, в която всеки може да остави според възможностите и желанието средства с които да подкрепи това наше начинание", каза още Вили Стоянов.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35