Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ива, която говори с животните..." - книга, която говори с децата

Пред Радио София, авторът Габриела Рогелова

Снимки: Личен архив

В предаването  "Радиокафе" представяме детската книга  "Ива, която говори с животните. Една различна Нова година" с автор Габриела Рогелова (Багриела Смела). Илюстрациите са дело на Ина Кьорова.

Ива е обикновено момиче, но има чудната дарба да говори с животните. Тя е главната героиня на едно истинско приключение в навечерието на Нова година. Изключително развълнувана е за празненството, което предстои, за гостите и фойерверките. Точно тогава животните решават да и споделят, че фойерверките са нещо доста опасно и страшно за тях. Ива е много изненадана да научи това и решава, че ще направи всичко възможно да помогне на нейните любими животни.

„Идеята за този сюжет се зароди преди 4 години, когато ние празнувахме Нова година в едно българско селце и разбрахме, че колкото и да ни харесва зарята, всъщност вредим на природата, към която се стремим, отивайки на такова хубаво място.  И решехме да не използваме фойерверки, а в моята глава се заиграх с този сюжет, споделя авторът Габриела Рогелова (Багриела Смела). - В процеса на създаването ѝ, започнах да мисля за всички други персонажи, които говорят с животни, като Доктор Дулитъл, Доктор Ох, боли." 

Самата Габриела също има четириног приятел – кучето Дори, за което казва, че е най-прекрасното на света. 

"Да, тя дойде в живота ни и абсолютно го направи много по-хубав, не знам как да обясня на хората, колко много стойност внасят животните вкъщи. Тя не е просто част от нашето семейство – подписваме я на всички коледни картички, на всички снимки я слагаме до нас, дори посвещението в началото на книгата е отправено и към нея“, отбелязва Багриела Смела.


Писателката споделя, че много емоционален момент за нея е този, в който е споделила част от книгата със своя малък син.

"Искам да добавя и това, че книгата е доста различна, нещо което коментираме и с хората, когато получавам обратна връзка. Много хора ми пишат в лични съобщения, че се радват, че книгата опростява различни концепции за децата, но не ги подценява. Използвам език, богат на думи, не бягам от сложните, освен това съм психолог по образование със страст към науката, много изследвания показват, че колкото по-богат речник чуват децата около себе си, колкото повече лексика има около тях, толкова повече се благоприятства тяхното развитие", изтъкна тя.

По думите ѝ, посланието, което оставя книгата, е да живеем по-балансирано и да нямаме осъдително отношение.

„Исках да разкажа историята с думи, но ми трябваше илюстратор, който да я разкаже и чрез илюстрациите си. Исках, когато тази книга се разгърне, дори и ако никой не може да прочете думите, децата пак да разберат за какво става дума“, разкрива Габриела Рогелова..

В началото изданието е замислено с идея илюстратор да е съпругът ѝ, но по ред причини това не се осъществява.

„През цялото време моето желание беше да намеря някого, с когото да имам усещането, че сме близки и да се сработим. Когато открих Ина беше просто великолепно, затова и настоявах двете да стоим равностойно написани на корицата, като автори – аз разказах книгата с думи, а тя с илюстрации", споделя писателката.

Редактор на книгата е Мила Вълкова.

Чуйте още какво разказа Багриела Смела в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елисавета Станчева

Да намерим времето на нашата свобода

Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..

публикувано на 18.05.25 в 11:49
Три тенора…и още нещо с Михаил Михайлов и Юрий Николов

Три тенора…и още нещо: "непрекъснато си помагаме и предизвикваме!"

Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...

публикувано на 18.05.25 в 11:07

Като засвири оркестър в града, значи идва празник

Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..

публикувано на 18.05.25 в 10:21

Софийски разкази - арх. Пенчо Койчев и Съдебната палата

Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век?  Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..

публикувано на 17.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..

публикувано на 17.05.25 в 15:00
С Васил Попов

Като чуя прочита, сънувам кошмари със собствената си история

Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..

публикувано на 17.05.25 в 14:28
Със Захари Нанков

Не сме високото изкуство, но може да се задълбае

Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..

публикувано на 17.05.25 в 14:15